Krediyi Erken Kapatmak Mantıklı Mı?

1

Belki ihtiyaç belki taşıt belkide konut kredisi çektiniz ve belli bir süre sonra bu krediyi kapatmak mantıklı mı merak ediyorsunuz. Gelin birlikte inceleyelim.

Kredi Puanına Olumlu Bir Artış

Kredinizi toplu bir şekilde kapatmanız, kredi puanı noktasında sizlere ciddi bir fayda sunacaktır. Puanın artışı, diğer bankacılık kuruluşlarının size karşı puanlandırma ve bakış açısında olumlu değişim söz konusu olacaktır. Haliyle ilerleyen süreçte tekrar bir kredi ihtiyacı olması halinde çok daha rahat bir şekilde ve daha fazla bir tutarda kredi almanız da kolay bir hale gelecektir.

Krediyi erken kapatmanız durumunda, ancak ödenmesi hesaplanan faizlerin oranı, ilk aşamada verilen masraf ve sigorta ücretlerinin aylara bölünmüş olması gibi durumlara bağlı olarak bir maddi zarar söz konusu olabilir. Bu maddi zarar çok ciddi olmamakla beraber, sizin tüm kredi yükünden tek seferde kurtulmanız göz önüne alındığında pek fazla problem olmayacaktır. Lâkin amacınız var olan krediyi tek seferde kapatmak ve bunu yaparken de ek bir maddi yük altına girmeden, kazançlı hareket etmek ise aşağıda ki iki temel başlığı dikkate alabilirsiniz. Ayrıca şunu da unutmayın, kredi borcunuza sadece maddi açıdan bakmayın. Kişinin uzun vadeye yayılmış ve maddi açıdan yüklü bir borcu olması, psikolojik açıdan da onu yoran bir konudur.

Erken Ödeme Ücretlerini Araştırın

Elinizde ki toplu para sayesinde, kredinizi erken bir zamanda toplu olarak kapatmak istiyorsunuz. O halde yapacağınız ilk işlem banka ile detaylı bir görüşme ve yeni plânlama yapmak olmalıdır. Bir çok banka, erken ödeme ücreti adı altında krediyi erken kapama noktasında farklı bir yapılanmaya gidebiliyor. Siz, herhangi bir ek ücret ödemek yerine; doğru bir anlaşma ve yeni yapılandırma ile %3 oranında erken ödeme yapılandırma olanağından faydalanabilirsiniz. Bu oranla bankalara göre değişkenlik göstermekte olup, her zaman aynı ve sabit değildir.

Faiz Sisteminde Yeni Yapılandırma

Bankalar, almış olduğunuz kredinin vadesine bağlı kalarak size bir faiz sistemi uygularlar. Vadenin artması, kredi için ödeyeceğiniz faizinde artması demektir. Siz, uzun vadeye yayılmış olan kredinizi tek bir seferde kapatmak istediğiniz de bankanız size farklı bir faiz sistemi uygulayabilir. Böylelikle daha az bir ödeme yapma şansı ile daha doğrusu faiz anlamında daha az bir faiz yükü ile tüm kredi borcunuzu kapatma olanağınız olabilir. Bunun için de gene bankanız ile özel olarak görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü her banka böyle bir yapılandırmaya gitmeyebilir ve gitse de, her bankanın sistemi farklıdır.

Var olan toplu para ile yapacağınız yatırım, kısa vadede garantili ve ödediğiniz kredinin üzerinde kesin bir kazanç sunmuyor ise, var olan krediyi tamamen kapatmanız çok daha mantıklı olacaktır. Zira kesin olmayan bir adım, var olan parayı doğru değerlendirememe riski hem var olan borcun durmasına hem de yeni bir maddi yükün altına girmenize neden olacaktır. Bu noktada gerekirse profesyonel olarak finans kuruluşlarında destek alarak hareket etmeniz, bireysel olarak yanlış ve ani adımlar atmanıza oranla daha mantıklı olacaktır.

Erken Kredi Kapatma Hesaplamaları

Diyelim ki 1.19 faiz oranıyla 36 aylık 50.000 TL ihtiyaç kredisi çektiniz ve aylık 1.786,02 TL olan 12 taksiti ödediniz. Toplam 21.432 TL . Kredinizin faiz ile birlikte normalde ödemeniz gereken tutar 64.296,81 TL ve ödediğiniz 21.432 TL ‘den sonra kalan toplam borç 39.864 TL. 

Faiz miktari ilk ödemelerde yüksek sonra zaman içerisinde en düşüğe doğru giderken ana para en düşükten en yükseğe doğru gider. Yani ilk ödedğiniz taksitlerde ki faiz oranları daha yüksek olur. 12 ay sonun ödemiş olduğunuz toplam faiz tutarı 7.507 TL, ana para miktarı ise 14.000 TL. Kalan kredi faiz tutarı ise yaklaşık 4.400 TL. 

12. ay taksitini ödedikten sonra kapatmak istediğinizde kalan ana para yani 36.075,70 TL‘yi ödemeniz durumunda toplam karınız yaklaşık 6.788 TL oluyor.

Eğer krediyi kapatmak yerine 2 yıl boyunca bankaya koysaydık ne oluyordu bakalım. Eğer %11 faiz getirisiyle 720 gün boyunca parayı hesabımızda tutsaydık toplam net faiz getirisi 7.030 TL olacaktı. Ancak her ay bu miktar taksitlere ödenerek azalacağı için toplam faiz geliri yaklaşık 4.000 TL civarında olacaktı. Gördüğünüz üzere her ne kadar ilk aylarda ki faiz miktarı yüksek olsada hala daha erken kapatma ile kardasınız. Bizce krediyi bu hesaplamaların yapılmasından ve mevcut durumun değerlendirilmesinden sonra erken kapatmak MANTIKLI.

 

1 YORUM

  1. Denizbanktan kıredi kullandım 3916tllik taktitlerim vardı son 2 taksit kala kırredimi kapattım subedekiler beni uyarmadan 320tl erken kapama ücreti kesmisler hesaptan kar edelim derken zarar ettik ve deniz banktaki hesabımı kapatma kararı aldım amabir türlükapatmıyorlar siz siz olun iyicesorun

CEVAP VER