Oto Kiralama (Rent A Car) Şirketi Açmak Mantıklı Mı?

1

Her girişimcinin aklına en az bir kere cafe, restoran, oto kiralama, oto yıkama vb. şirket açmak aklına gelmiştir ama bazen sermaye yetersizliği bazen de uygun şartların oluşmamasından dolayı bu işlere girilmez. Bu saydığımız sektörlerin hepsi şuanda revaçta olan işler. Hemen her yerde görmek mümkün ve genellikle çok iyi iş yaptığı gözlemlenir. Ancak bu işlere girip gerçekten para kazanılabilir mi iyi hesaplamak gerekiyor. Sizlere oto kiralama şirketi açmak mantıklı mı değil mi hesaplamalar yaparak sunacağız.

Öncelikle hem sektörde yaptığımız araştırmalarda hem de kendi hesaplamalarımızda gördük ki aylık kiralama her ne kadar sabit kazanç kapısı olarak gözükse de, asıl para kazanabileceğiniz kısım günlük oto kiralamalarında. Bu yüzden dükkân konumu, internet sitesi ve pazarlama planlarınızın içinde çok önemli bir yer tutuyor olacak.

Dükkan Masrafları

Dükkân kirası her il, ilçe, mahalle ve cadde ’de değişiklik gösterebilir. Bu yüzden biz ortalama bir rakam alacağız. Stopaj dâhil aylık 3.000 TL. Kendinize ait dükkânınız varsa bunu sakın kar olarak hesaplamayın çünkü siz bu işi yapmasaydınız oradan kira alacaktınız. Dükkân konumu, yaya akışının çok sık olduğu ve mümkünse diğer araç kiralama firmalarının olmadığı bir bölgede olmalı. Özellikle günlük kiralamalarda insanlar birçok dükkân gezip fiyat alma eğiliminde oluyor ve o gün ödemesi olduğu/az iş yaptığı için sizden daha az fiyat veren illaki birisi olacaktır.

Eleman Masrafları

Bir tanesi araç hazırlama, kontrol ve teslim için diğeri de müşteri karşılama, telefon cevaplama ve satışlar için olmak üzere şirkette en az 2 eleman çalışmalıdır. Bir elemanın asgari masrafı 1935 TL toplam 3.870 TL eleman gideri.

Araç Bakım Masrafları

Otomobilleri her gün farklı kişiler kullanacağı için normal kullanımlara oranla çok daha az bir ömrü ve daha fazla servis ihtiyacı olacak. Bu yüzden ortalama 2-3 yılda bir araba değiştirmek hem müşteri memnuniyeti hem de araçların daha fazla değer kaybetmeden satılması için önemli bir seçenek.

Araç bakım maliyeti olarak: Periyodik bakımlar, teker ve cam lastiği gibi parça değişimleri ortalama olarak yıllık 2.000 TL maliyeti olacaktır. 2 yılda bir araçları değiştireceğimizi düşünürsek her araca toplam 4.000 TL bakım yapılacaktır. Bunların haricinde öngörülemeyen radyo,  anten, anahtar, mini hasarlar, değişmesi gereken küçük parçalar yıllık ortalama 500 TL yani 2 yılda 1.000 TL tutacaktır.

Araç Alım Masrafı

Araç alımında pazarlık için eliniz oldukça kuvvetli çünkü 10 araçlık bir filo kurmak istiyoruz. Özellikle Hyundai, Renault ve Fiat gibi rent a car firmalarında rahat kiralanan araçlar için ciddi pazarlıklar yapabilirsiniz. Özellikle yeni yıla girildiğinde, bir önceki yıldan ellerinde kalan sıfır otomobilleri daha ucuza alabilirsiniz. Biz bütün araçları dizel alacağımız için (Müşterilerin %80’i dizel araç talep ediyor.) buna göre ortalama bir fiyat aldık. Araç satın alım maliyeti 58.000 TL. Özellikle yukarıda saydığım markalar başta olmak üzere birçok araç markası oto kiralama firmalarına kredi olanakları sağlayabiliyor. Bu seçenek sürekli değişken olacağı için buna değinmiyorum. Eğer siz kredi çekerek araçları almayı düşünüyorsanız, şartları aşağıda yorum kısmından bizlere iletebilir yorumlarımızı alabilirsiniz.

Aylık Gelir

Maliyetlerimizin büyük bir kısmını ele aldığımıza göre artık para kazanma aşamasına geçebiliriz. Hesaplarda ilk aydan 2. yılın son ayına kadar aynı miktarda kazanıyormuş gibi ortalama bir rakam aldık. Bunu yapma sebebimiz gelir başlangıçta düşükken, ilk yıldan sonra artacak olmasıdır. Araçları aylık kiraya verirseniz ortalama 1.200 TL geliriniz olacaktır. Günlük kiralamada ise 120 TL’den kiralarsanız, her ay 10 gün kiralamanız durumunda aylık kira gelirini yakalayacak ve 11. Günden itibaren daha fazla kazanmaya başlayacaksınız demektir. Her aracı her ay 20 günlük kiraya verdiğinizi düşünürsek araç başı geliriniz 2.400 TL olacaktır. Yani 10 araçtan aylık toplam gelirimiz 24.000 TL.

Gelir Vergisi

Maliyetleri düştüğümüz zaman 1 yıl boyunca toplamda ödeyeceğiniz gelir vergisi 6.912 TL olacaktır. Gelir vergisinin düşük olma sebebi araçları gider gösteriyor olmamız ve 5 sene boyunca vergiden düşebiliyor olmamızdan kaynaklanıyor.

Toplam Net Gelir

Bu hesaplamaların sonucunda yıllık ortalama 150.560 TL net kar etmiş bulunuyoruz. Yani 2 yıllık geliriniz toplamda 300.000 TL oluyor. Şuana kadar bakıldığında aylık 12.500 TL gibi bir kar hiç de fena gözükmüyor ama diğer detaylara bakmaya devam edelim.

2 yılın sonunda artık araçlarımızı satmamız ve yenisini almamız gerekiyor. Çünkü %66 ortalamayla kiraya verdik ve araçların fazlasıyla yıpranmasına sebep olduk. Müşteri kaybetmemek, artan servis giderlerinden kaçınmak ve aracın daha fazla değer kaybetmesini engellemek için araç sirkülasyonu mutlaka gerekiyor. Araçları %30 değer kaybıyla sattığımız zaman, 580.000 TL ile girdiğimiz 2 yıllık serüven bize 127.120 TL para kazandırıyor. Yani aylık ortalama 5.300 TL.

oto kiralama gelir gider tablosu

Banka Mevduat Geliri

Eğer işe devam etme kararı alırsanız kazanmış olduğunuz bu paranın yarısını muhtemelen fiyatı artmış olan yeni 10 araç alırken harcayacaksınız. Eğer hiç bu işlere girmeden 580.000 TL’nizi bankaya yatırmış olsaydınız yıllık net olarak 50.000 TL, 2 yılda 100.000 TL’den fazla geliriniz olacaktı. Bu 2 yıl boyunca başka bir yerde çalışmanız durumundada 100.000 TL ile birlikte zaten oto kiralama işinden kazandığınız paranın fazlasını kazanmış olurdunuz.

Kredi ile Oto Kiralama İşine Girmek Mantıklı Mı?

Nakit alımda durum böyleyken kredi alımlardada çok mantıklı sonuçlar çıkmıyor. Örneğin 58.000 TL’lik bir aracın 40.000 TL’sini 24 aylık kredi ile öder, 18.000 TL’sini peşinat olarak verirseniz: aylık ödemeniz gereken kredi tutarı 2000 TL civarında olacaktı.

24 aylık araç kredi hesaplaması

Az önce hesapladığımız peşin alımdan kalan kardan araç başına 8.000 TL faiz gideri yani toplam 80.000 TL gider çıkartırsak toplam 2 yıllık geliriniz 47.000 TL oluyor ve aylık geliriniz 2.000 TL civarında olmuş oluyor.

Sonuç

Biz oto kiralama işini tek başına karlı görmüyoruz. Ancak yan işiniz varsa ve özellikle işiniz için araba kiralamanız gerekiyorsa, arabanın boş kaldığı günleri değerlendirmiş ve diğer işinizde olan giderleri azaltmış olacağınız için mantıklı olabilir. Bizce oto kiralama işi MANTIKLI DEĞİL.

 

1 YORUM

  1. Merhaba yazmış olduğunuz makale çok güzel bir kaç sorum olacak VERGİ YIL demişsinniz 6.912 tl yılda gelir vergisi bu vergi araclar için kullandığımız sigorta vergisimidir 2. Sorum araçları sirkülasyon yaparsak yani yenilersek % 30 yıpranma payından gidecek 58 bin TL almış olduğumuz aracı nekadar satmış oluruz.. cevabınızi bekliyorum teşekkür ederim. .

CEVAP VER