2020 Emzirme Ödeneği Ne Kadar? Süt Parası Nasıl Alınır?

0

Süt parası doğum annelere tanınmış bir haktır. Bilinmesi gerekenler yerine getirildiği sürece sigortalı olan anne veya eşi bu para desteğini almaya devlet tarafından yetkili kılınır. Sigortalı olunmaması durumunda kullanımına izin çıkmayacaktır. Çünkü ödemelerin hepsi SSK tarafından yapılmakta ve doğal olarak sosyal güvence aranmaktadır. Kendi çalışanlarına karşı her zaman için pozitif imkanlar sunmaya devam etmektedir. Ancak sadece anne değil, eş tarafından sigortalı olunması da yeterli bulunmaktadır.

Yasalarla desteklenen bu kavram emzirme ödeneği olarak kabul görmektedir. Yapılan düzenlemeler neticesinde kendisi için geliştirilmekte olan tüm sistemler bu noktadan ilerlemektedir. SSK doğum parası gibi kriterler aranmaktadır. Mavi kart ve yeterli sigortalı olma süresi gibi. Bu nedenle başvuru yapmadan önce nasıl bir yol izlenildiğini bilmek son derece önemlidir. Devamlı olarak kullanılmakta olan istenilen devlet desteğinin nelere göre şekillendiğini bilmekte büyük yarar var.

Süt Parası Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Süt parası denildiğinde artık milyonlarca kişinin faydalandığı ve çok büyük miktarlar olmasa da yine destek anlamında ödenen paralar gelmektedir. Bunun nedeni SSK’lı olunmasına teşvikle birlikte devletin genel anlamda yaptığı zammın annelere de yansıtılması olarak bilinmektedir. Kullanılmasına olanak verilen destekler için tartışmasız yerine getirilmesi gereken koşullar bulunmaktadır. Bunların başında SSK tarafından ödenmesinden anlaşılacağı üzere sigortalı olunması zorunluluğudur. Annelerin mağduriyetini azaltmak için sigortasızda olsalar eşlerden herhangi birisinin olması yeterlidir. Düzenlemeler ve bununla birlikte gösterilmekte olan çalışmalar her zaman bu tabanda ilerlemektedir.

Eşler arasında hak devi için resmi nikah şarttır. Resmi kayıtların altında evli olunmaması durumunda annenin kendisinin sigortalı olması gerekmektedir. Tüm bu gelişmeler her zaman için geçerli olan nedenleri beraberinde getirmektedir. Yapılacak olan düzenlemelerle birlikte sadece maddi anlamda bir yükselme beklenilmektedir. Bunun dışında konunun daha zor bir hal alması mümkün olmayacaktır. Özellikle gösterilmekte olan ilginin artması ve koşulların daha uygun hale gelmesi kesinlikle gözlerden kaçmayacaktır.

Emzirme Ödeneğiyle Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Emzirme ve doğum parası arasında farklar çok ayrıdır. Örneğin bazı internet sitelerinde süt parasının 300, 400 bazen 600 lira olduğu yazmaktadır. Bu rakamalar sadece devlet tarafından sağlanan doğum paraları için geçerlidir. 2019 yılındaki süt parası sadece 179TL olarak sabitlenmiştir.

Bununla birlikte devamlı olarak kullanılmakta olan çalışmaların ne kadar geniş kitleye hitap ettiği de bir gerçektir. Çünkü doğum parası için sigortalı olmak, çalışmak ya da çalışmamak fark etmez. Emzirme parası için çiftlerin evli olması ve ikisinden birisinin sigortalı olması şarttır. Bu kadar uçurum olan farkları göz ardı etmek mümkün olmayacaktır. Yapılması planlanan ataklarında tamamen buna göre bilgilendirilmesi yapılması gerekir.

Süt Parasından Faydalanmanın Koşulları Nelerdir?

Süt parasından faydalanmak adına kadınlar ve erkekler iki grup ta değerlendirilmelidir. Çünkü değişik gösteren durumlar mevcuttur. Bazen anneler fert olarak bazen de çift olarak hesap edilmek zorundadır. Erkekler için sigortalı olmak ve bebeklerinin sağ olması ilk temel kuraldır. Erkekler sigortalı olurlarsa eşlerinin sigorta mecburiyeti ortadan kalkar. Ancak sigorta sürenizin bebek sahibi olduğunuz günden 120 gün önce işlem sokulmuş olması gerekmektedir. Erkeklerin faydalanabilmesi içinde eşinin çalışmıyor durumda olmalıdır.

Kadınların süt parasından faydalanması için yapması gerekenler, sigortalı olmak veya eşinin sigortalı olması gerekmektedir. bu adımları takip ederek çok rahat bir şekilde süt parasından faydalanma şansı bulabilirsiniz.

CEVAP VER