Adwords Ekstre Nedir? Fatura Nasıl Alınır? – 2019

1

Adwrods 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle artık sadece işletme hesaplarının açık kalacağını bildirdi ve vergi yükümlülüğünün işletmelerde olduğunu belirtti. Yani vergi ve işletme bilgileri girilmeyen hesaplar kapatılacak ve artık fatura vermeyecek. Peki yaptığımız ödemeleri artık nasıl gider göstereceğiz?

Adwords Harcamalarını Gider Gösterme

İşletmeler 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle yaptıkları Google ödemelerinin vergilerini kendileri verecek. Böylelikle Google vergi yükümlülüğünden kurtulmayı amaçlıyor. Yapmış olduğunuz harcama tutarına ek %15 stopaj sonra %18 KDV beyanı verip devlete ödeme yapmanız durumunda yine faturayı gider olarak göstermeye devam edeceksiniz. Bu KDV beyannamesini “kdv 2 beyanname formu” ile yapabileceksiniz.

KDV 2 Beyannamesi Nedir?

KDV 2 aynı muhtasar beyanında olduğu gibi diğer şirketten yaptığınız KDV kesintilerini beyanıdır. Yani yerleşik firma olarak yurtdışı firmasından aldığınız hizmetlere yapılan ödemelerde KDV sorumluluğu sizdedir ve bu KDV 2 beyannamesi ile gerçekleşir.

Adwords İçin Ne kadar Vergi Ödenecek?

Yaptığınız harcama sonrasında verilecek olan KDV beyannamesi ile birlikte +%15 lik bir ödeme yapmanız gerekecek. Örneğin aylık 10.000 TL Tutarında bir Adwords ödemesi yapıyorsanız 1.500 TL KDV olarak devlete vergi ödeyecek ve toplamda 11.500 TL ‘ye gelecektir.

Yazı Güncellemesi: 11 Nisan 2019 – Düzeltme

1 YORUM

 1. Merhaba,

  2 sorum olacak bu konuda.

  Birincisi google artık fatura vermiyor, statement veriyor ve bu statement belgesinin üzerinde FATURA DEĞİLDİR yazıyor. Bunu nasıl muhasebeleştireceğiz.

  İkincisi, diyelim google ödememiz aylık 10000 TL. Buna +%15 stopaj (11500 TL) + %18 KDV (13570 TL) mi ödememiz gerekiyor? Yoksa stoğajı ödedikten sonra mahsup edilirken %18 şeklinde mi geçecek burası çok net değil.

  Saygılarımla,
  Erkan Erdem

CEVAP VER