Antika Eşyalar Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Değer Biçilir?

0

Eski plaklar, tablolar, vazolar ve aklınıza gelebilecek her türlü eski eşya antika kapsamına giriyor. Tabii ki eskiden kalma olmasının yanında maddi bir değeri de olmalı. Herhangi bir eski eşyayı antika olarak adlandırmamız mümkün değil. Antika eşya sahibi olmak kimileri için adeta bir tutku. Çeşitli dönemlerden kalma antikalara sahip olabilmek için ciddi paralar harcamayı göze alan antika severler var.[ad]

Antika eşyalar sevenleri için dekorasyonda çok önemli parçalar olarak baş köşelerde yerlerini alıyorlar. Sıradan bir obje yerine, bir geçmişi bir hikayesi olan objeler daha çok tercih ediliyor. Bulunduğu mekanlara bir anlam ve bir derinlik katıyorlar. Bu açıdan sıradan objeler ve antika objeler arasında hem maddi hem de manevi bir fark söz konusu.

Siz de antikaya ilgi duyuyorsanız dekorasyonunuza uyum gösterebilecek antika eşyalara evlerinizde ya da iş yerlerinizde yer verebilirsiniz. Salonunuzda kullanacağınız bir gramofon salonunuzu bir anda fantastik bir görüntüye kavuşturacak. Ya da bir şamdan koyabilirsiniz masanızın üzerine. Eski bir telefon da dekorasyonunuza hoş bir tat katacaktır.

Antika eşyalar arasında en çok ilgi görenlerden bir başkası ise tablolar oluyor. Bunların dışında eski kilimler ve halılar, sandukalar da ilgilileri tarafından satın alınıp özenle kullanılıyor. Antika eşya kapsamında sadece dekoratif ürünlerden bahsetmek hata olabilir. Normal eşyalar da antikalar kapsamında alınıp satılıyor.

Yıllara meydan okuyan mobilyaların tutkunu olan ve evinde bu eski mobilyalara yer vermeyi tercih eden bir çok insan var. Döşemeleri eskiyen bir koltuk ya da üzeri çizilip verniği kalkan bir vitrin salonlarında vintage havası yaratmak isteyenler için özel olarak yenileniyor. Bu sayede hem antika eşyalar kullanılarak farklı bir hava yakalanıyor hem de yapılan revizyon ve bakım ile evde bulunan diğer eşyalar ile farklı bir uyum sağlanmış oluyor.

Antika eşyalar ile bir kere bağ kurabilmiş biri için zaman içinde antika, bir tutku haline gelecektir. Antikaların alım ve satımını yapan yerlere giderek eskilerin tadına varabilirsiniz. Almayı düşündüğünüz eşyalar hakkında bilgi almayı kesinlikle atlamayın. Onu antika kılan bir geçmişi olması.

Antika alım ve satımının yapıldığı yerler olduğu gibi değer bakımından daha yüksek olan parçalar müzayedelerde de satılıyor. Müzayedelerde ürünler tek tek görücüye çıkarılır ve açık artırma usulü ile satışa sunulur. Özel parçalara sahip olabilmek için antika sevenlerin adeta yarıştığı müzayedelerde daha fazlasını veren bulunmayana kadar çıta yükselir ve en çok parayı veren antika eşyanın sahibi olur.
Anlaşılacağı üzere bu müzayedelere katılabilmek için ekonomik düzeyin oldukça yüksek olması gerekiyor. Sıradan vatandaşların yıllarca çalışarak kazanamadığı paralara bu müzayedelerde bir tek tablonun ya da antika eşyanın satıldığını görmek mümkün. Katılımcıların niteliklerine bakılırsa da bu durumu destekler nitelikte, genelde iş adamlarının olduğunu görebiliriz.

Son dönemlerde antika eşyaların internetten satışına da sık sık rastlıyoruz. E-ticaret sitelerinde antika birçok parça alınıp satılıyor. Ancak güvence konusunda sıkıntıların yaşandığını da belirtmeliyiz. Eskimiş görüntüsü verilmiş her eşya antika kapsamına girmez. Suistimallere oldukça açık bir konu olduğundan antika alışverişlerinin yapılırken güvence alınması noktasına dikkat edilmesinde fayda var.

Antika eşyalar nerede satılır?

Antika eşyanız var ve satmak istiyorsunuz. Bunun için en doğru yer tabiki antikacılar değildir. Fiyatlandırmada ccu açık olan bu antikalar profesyoneller tarafından çok ucuza alınıp koleksiyonerlere çok pahalıya satılmaktadır. Sizlerinde eğer imkanınız varsa direk koleksiyonerlere ulaşmanız en doğrusudur. Sizin vereceğiniz fiyatı yüksek bulsalar dahi elinizdeki ürün eşi benzeri olmayan bir ürünse mutlaka iyi bir fiyata satacaksınızdır.

CEVAP VER