Araba Al/Sat İşi Yapmak Mantıklı Mı?

17

Sıfır araba vergilerinin birçok ülkeye göre çok yüksek olması sebebiyle vatandaşlar 2. el otomobile oldukca ilgi göstermektedir. Döviz ve vergilerde her yıl gerçekleşen artış yüzünden ise 2. el araba fiyatları adeta her gün değerlenmektedir. Bunu gören bazı kişiler 2. el araba alıp satmanın karlı, mantıklı olduğunu düşünerek bu işi yapıyor. İsterseniz aşağıda araba alıp satmanın hangi durumlarda karlı hangi durumlarda daha az karlı veya karsız olduğunu inceleyelim.

Firma kurmadan yasal sınırlar içinde Al/Sat yapmak

Eğer bu işi firma kurmadan yasal sınırlar içinde yapmayı planlıyorsanız, yılda sadece 3 satma hakkınız var. Sonrasında vergiye tabi tutuluyorsunuz. Bu şekilde yapanlar genelde başka bir işi olup, ek gelir elde etmek amacıyla yaparlar.

Eksper Araba Kontrol: 200 TL
Noter Masrafı: 150 TL
İnternet Satış İlanı: 100 TL
Aracı deneme/noter vs. yakıt ücreti: 50 TL

Gördüğünüz gibi aracı almanız ve satmanız arasında ortalama 500 TL’lik bir harcamanız olacak. O yüzden aracı en az 500 TL karla satmanız gerekiyor. Aksi halde zarar edersiniz.

Eğer ek işinizden aylık 1000 TL bir gelir beklediğinizi düşünürsek 3 arabada 12.000 TL + 1.500 TL olmak üzere toplam 13.500 TL kar elde etmeniz gerekiyor. Yani araç başına ortalama 4.500 TL. Eğer 45.000 TL ile araba al sat işine girdiyseniz yıl sonunda harcamalardan sonra elinize geçecek olan net rakam 57.000 TL olacaktır. Ülkemizdeki yıllık enflasyonu %8 kabul edersek bugünün parasıyla 52.440 TL oluyor. 12.000 TL sini kendimize ayırmıştık, yani bugünün parasıyla 40.000 TL sermayemiz kaldı. Yani hem paramızın değeri azaldı bir o kadarda arabaların fiyatları yükseldi ve alım gücümüz düştü.

Eğer alım gücümüzü sabit tutmak veya artırmak istiyorsak ve aynı zamanda ayda 1.000 TL ek gelir sağlamak istiyorsak yapmamız gereken. 12.000 TL ek gelir miktarı + 1.500 TL harcamalar + 3.600 TL enflasyon farkı yani toplam 17.100 TL gelir etmeliyiz. Yani araç başına ortalama 5.700 TL kar demektir. Böylelikle bir sonraki seneye alım gücümüzü koruyarak geçebilir ve al/sat yapmaya karlı bir şekilde devam edebiliriz.

Hangi Marka/Model Al Sat İçin En Uygun?

40-45.000 TL’lik araçları al sat yaparak 5.700 TL kar etmek oldukca zordur. Ancak yılda sadece 3 kere bu işi yapacağınız için fırsatları iyi takip etmeniz durumunda istediğiniz karı edeceğiniz araçları bulabilirsiniz.

Araç piyasasının nasıl olduğunu görmek için, ilan sitelerdeki güncel ilan sayılarına bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ne kadar çok satılık ilan varsa o kadar çok rekabet ve alıcısı vardır. Siz düşük kar ile çok fazla al/sat yapmayacağınız için her aracı en fazla dört ayda bir satmak gibi bir hedefiniz olmalı. 2. el piyasası daha düşük olan araçlarla bu işi yaparsanız, rekabet az olacak ve fiyatı istediğiniz seviyelere çekme ihtimaliniz daha yüksek olacak. Unutulmamalı ki herkes bu işi ticaret olarak yapmıyor. Eğer aracını sadece satıp kurtulmak isteyen birisini bulursanız, aracın 2. el piyasası düşük olacağı için pazarlık payınız bir o kadar yüksek olacaktır. En büyük karı satarken değil, alırken yapmalısınız.

Aldığınız aracın diğer aynı marka/model araçlardan bir farkı bulunmalı. Km düşük olması, kazasız olması veya farklı bir özellik ile tercih sebebi olmalı. Bu hem aracı kolay satmanıza hemde istediğiniz fiyatlara yakın fiyatlardan satmanıza yardımcı olur.

Al/sat işi için sahibindende en çok satılan araçların markalarını incelemenizi öneririm.

Eğer belirtilen limitler dahilinde bu iş yapılırsa, araba al/sat işi bizce MANTIKLI.

17 YORUMLAR

  • O seçenekler, 2. el araba alıp yapmak isteyenler için. Evet satarken daha zor satacaksınız ancak bundan dolayı 2. el alırken sizde daha ucuza alacaksınız. Siz çok biliyorsanız neden Google’a yazıp siteye geldiniz merak ettim. Yapmak zorunda değil kimse ben fikrimi söyledim.

 1. kardeşim yukarıda yazmıs oldugun olay bana sacma geldı saymıs oldugun markalar ıle bu ısı yaparsan batarsın senede 3 araba satamazssın al dogan tıpo tempra para kazan hesabında yanlıs

 2. Mazda dünyanın en az arıza çıkaran arabası ve fanatikleri var.
  Jaguar klasik tutkunları ve prestij için mükemmel bir araba.
  Volvo da hem sağlam hem de fiyatı (eski modellerde) oldukça düşen dolayısıyla piyasası olan bir araba.
  O yüzden bu arabaların bu listede olması gayet normal.
  Diğer 3’ü hakkında pek yorum yapmayacağım çünkü piyasalarını bilmiyorum.
  Doğan,vs. ile 10 al satta elde edilecek kazanç bu araçlarda 2-3 al satta yapılabilir.

  • Ercan 50 kere mi yazalım? 2. El piyasası daha düşük araba alıyorsun ki ucuza alabilesin, Volvo alıyorsunki meraklısına, sevenine iyi fiyata satabilesin. Başka kafayla bu işi yapacaksanızda bunu burada araştırmayın gidin istediğiniz gibi yapın. Size bütün gerekçeleriyle anlattım durumu. Her Renault, Fiat, Mercedes, BMW alıp satan zengin oluyorsa gidin onları alın satın. Ben çoğunluktan kurtarıp daha iyi kazanç elde edebileceğiniz bir boşluktan bahsediyorum. Ama risk var mı var, işi bilmeyenin elinde kalabilir.

 3. Sevgili admin, bu konuda şirket açsak araç başına ne kadar giderimiz olur? Diğer gerizekalıların aksine grçekten yazınız çok güzel çok beğendim. En ince ayrıntısına kadar yazmışsınız. Ben bunu ek iş olarak değil de ana iş olarak yapmak istiyorum. 3 yıl boyunca vergi muafiyetim var. Şirket üzerinden güzelce bu işi yapmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Hakaret etmek doğru değil ama tabi insanlar klavyeyle konuştukları için karşısındaki insana değer vermeden sanki hitap şekli bilmeden konuşabiliyorlar. Desteğiniz için teşekkürler. Dediğim gibi ben farklı bir yaklaşım önerisi sunuyorum. Bu arabalarla iş yaparsınız garantisi vermiyorum ama bu arabalarında alınıp satıldığını ve yeri geldiğinde daha az al sat yaparak daha çok kazandırdığını belirtmek istedim.

   Benim size önerim eğer çok güzel bir yer değilse iş yerinin fazla bir önemi yok. Sahibinden.com bu işin merkezi haline gelmiş halde. Kirası uygun resim çekimleri yapabileceğiniz büyüklükte bir yer tutun, araçlarınızı muhafaza edin. Kalanını sahibinden.com üzerinden halledeceksiniz zaten. Şirketinizi kurduktan sonra şirket üzerine alım satım yapabilirsiniz. Gelir vergisi muafiyetiniz olsada sanırım 1% KDV ödemeniz gerekiyor, muhasebeciyle konuşursunuz detayını. Galericilik ile ilgili bir sınava girmeniz gerekiyor yanlış bilmiyorsam. Bunuda bir araştırın. Bu işi böyle doğru bir şekilde yapmak istediğiniz için tebrik ediyorum.

   Hayırlı işleriniz olsun

 4. Admin, bir işyeri olmadan evden, vergi dairesine mukellefiyet açtırarak araba alım satımı yapabilir miyim? Bu şekilde galerici gibi yetki belgesi alınır mı ve meslek odalarına kayıt gerekli mi?

 5. Merhaba öncelikle anlatımınızdan dolayı teşekkür ederim ben 19 yaşın da bir bireyim ihaleden al sat yapmaya başlayacağım önerileriniz veya tecrübeleriniz var mı bu konu hakkında,teşekkürler.

 6. Yazınızın özellikle de alınacak ve satılacak listesine (volvo olabilir) katılmamakla beraber diğer ayrıntıları beğendim. Böyle bir konuyu ele alıp bilginizi paylaştığınız için kendi adıma teşekkür ederim. Diğer yorum yazan şahıslar beni hiç şaşırtmadı. Türkiye’de herkes her alanda bilgi sahibi(!) olduğu için bu tip şahıslarla karşılaşmamak mümkün değil. Siz kendi tecrübenizi paylaşmış, bizlerin de fikir sahibi olmasına vesile olmuşsunuz ki buna bile teşekkür edilmeliydi. Ayrıca eğer bilgi sahibiyseniz bir konu hakkında da yazı yazmanızı diliyorum. Toplam sermayeminiz yüzde kaçını araç almak için ayırmalıyız başlıklı bir konu. Kendi adıma bunun da bir mantığı olmalı diye düşünüyorum. Örnek veriyorum 400.000₺ toplam sermayesi olan bir kişi 350.000₺ araç alıyorsa buna mantıklı demek doğru değil bana göre. Sizin düşüncenizi de öğrenmek isterim.

CEVAP VER