Bakaya veya Yoklama Kaçağı Yurtdışına Çıkabilir mi? Temmuz 2020

75

Bu konu hakkında internette çok fazla yazı var ama hepsi 2010, 2012, 2014 gibi tarihlere dayanıyor. Bildiğiniz gibi şuan ülkede OHAL var. (Konu ilk açıldığı zaman vardı.) Şuanki durumda eskiden yazılan cevaplara göre farklılık oluyor mu iyi araştırmak lazım.

Arkadaşlar önce şunu netleştirelim. Asker kaçağı demek, askerlik işlemlerini başlatıp, askere gideceği yerler belirlenip ve sevk kağıdını aldıktan sonra askere 1 hafta içinde birliğine gitmeyenler veya asker iken 1 hafta boyunca birliğine gelmemesine deniyor.

Bakaya ise askerlik zamanınınız gelip askerlik işlemlerini başlatmama durumunuzdur. Buna aynı zamanda yoklama kaçağı da denebilir.

Şimdi diyelim ki yurtdışında okudunuz ve tecilinizi yapmamışlar. Türkiye adresine beklediğiniz diplomanız bir türlü elinize ulaşmadı. Sizde gidip diplomanızı alıp 2 yıllık tecil hakkınızı kullanmak istiyorsunuz. Muhtemelen bakaya kaldığınız için yurtdışına çıkmada sorun yaşayıp yaşamayacağınızı merak ediyorsunuz. Buna benzer durumda kalıp yurtdışına çıkan veya çıkamayan arkadaşlar aşağıdaki kısımdan yorumlarını yazarlarsa, insanlarda kafalarındaki sorunları gidermiş olur.

Bu konu hakkında bilgisi olan herkesi aşağıdaki yorum bölümüne davet ediyorum.

75 YORUMLAR

 1. Ben bugun pasaportumu cikartmaya gittim ve beni askeri subeye goturduler Ben 30 yasindayim ve beni Dr muaynesine goturduler ama kolumdaki kirik icin hastaneye sevk ettiler benim pasaportum eve gelince yurt disina cikabilirmiyim asker kacagi durumundamiyim cunku bana sevk kagidi vermediler yoksa hala yoklamam devam edermi

  • Merhaba Turan bey,

   Hastaneye sevk edildiniz ve muhtemelen kontrollerden sonra size bir süre tecil vereceklerdir askerliğe el verişli olmadığınız için. Bu süre 3 ay, 6 ay veya 1 yıl olabilir, bilemiyorum. Bu süre içinde yurtdışı seyahati yapılabilir. Bu durum bakaya kaldıysanız/yoklama kaçağı durumundaysınız olur.

   Eğer “Asker kaçağı” derken gerçekten asker kaçağı durumundaysanız (askere gideceğiniz yer belli olduysa), muhtemelen yurtdışına çıkışınız yasaktır ve sadece raporlu asker olarak iyileşmeyi bekleyip, birliğinize geri döneceksiniz.

   • Merhaba Admin iyi akşamlar öncelikle.Bugün pasaport için emniyete gittiğimde gbtme baktıktan sonra askerlik şubesine gönderdiler.Askerlik subesindeki danışman hanım lise bitiminden sonra 3 yıl gibi bi süre içerisinde tecilli olabiliyormusuz ve ben işçiyim 4 senedirde liseden mezun oldum.dolayısıyla sorun oluştu ve pasaport alamadım askerlik şubesinden kaynaklı olarak.normalde bu ay isvecten bana istek gelecekti ve bnde vize alıp gidicektim.pasaport alamıyorum ne yapabilirim ne önerebilirsiniz.şimdiden teşekkürler iyi akşamlar.

  • Arkadaşlar bu konuda kafa karışıklığının nedeni 2010 öncesi dönemdir. 23 Eylül 2010 yılına kadar vergi borcu ve asker kaçağı,bakaya durumunda olanlar yurt dışına çıkış yapamıyorlardı. Ancak 23 Eylül 2010 yılında Anayasamızın “Yerleşme ve Seyahat Hürriyeti” başıklı 23.maddesinde yapılan değişiklikle işler değişti. Bu yasal düzenleme ile “vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilir” şeklinde açık bir hüküm konuldu. Yani hakim kararı olmadan hiç bir kurum ve merci sizin yurt dışına çıkış yapmanızı engelleyemez. İsterseniz yıllarca bakaya ve asker kaçağı durumunda olun hakkınızda mahkeme tarafından verilmiş bir yurt dışı yasağı bulunmadığı sürece yurt dışına sorunsuz çıkabilirsiniz. Arkadaslar bunu arastirirken buldum umarim yardimci olur.

 2. Merhabalar,

  Öncelikle teşekkürler. Bahsettiğiniz gibi internette bilgi çok ama çoğu güncel değil. Bu anlamda güncel bir şeyler bulmak sevindirici.

  Ben amerikaya yüksek lisans yapmak hayaliyle geldim ve uzunca bir süredir burada çalışarak okul için para biriktirmeye uğraşıyorum. Bir yandan da gerekli sınavlara girdim ve okul başvurularımı yaptım. Bugün aldığım harika bir haberle başvurduğum okulun master programına kabul edildiğimi öğrendim. Ama şu an Türkiye’de bakaya durumundayım. En hızlısından hangi belgeleri almam nereye başvurmam gerek? Okul başlamadan ailemi görüp gelmek istiyorum. Okuldan veya konsolosluktan aldığım belgelerin posta yoluyla Türkiye’ye ulaşmasını ve bakayanın kalkmasını beklemeden kendim gidince götürüp işlem yapsam da olur mu? Tekrar yurt dışına çıkmak istediğimde problem yaratır mı bu durum?

  • Merhaba,

   Okul kaydınızı yaptıkdan sonra bulunduğunuz eyalete en yakın eyaletteki TC Konsoloslukları Eğitim Ataşeliklerine başvurmalısınız. Başvurular, şahsen veya posta yoluyla yapılabilir. Başvuru esnasında, pasaportunuzun ön 2 sayfasının fotokopisi (resminizin olduğu sayfalar) ve vizenizin olduğu sayfanın fotokopisi ile devam ettiğiniz okuldan alacağınız tam zamanlı (full time) öğrenci olduğunuzu bildirir belge gereklidir.

   A- ABD DOĞU YAKASI’nda oturanlar:
   Florida, Alabama, Missisippi, Georgia, West Virginia, Bahamas, District of Colombia, Virginia, Connecticut, Delaware, Louisiana, Kentucky, Oklahoma, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, Pennsylvania, Rhode Island, New Jersey, New York, New Mexico, North Carolina, South Carolina, Vermont, Arkansas, Tennessee, Texas eyaletleri)

   TURKISH CONSULATE
   2525 Massachusetts Avenue NW Washington DC 20008
   Tel : 202-612 68 10

   B- ABD BATI YAKASI’nda oturanlar
   Yukarıda sayılan doğu eyaletleri dışındaki diğer batı eyaletlerinde eğitim alanlar, şu adrese başvurmalıdır:
   4801 Wilshire Boulevard Suite 311,
   Los Angeles LA 90100
   Tel :323-934 01 98

   Evrakların eksiksiz olması halinde müracaatlar yaklaşık on günde sonuçlanmaktadır ve Milli Savunma Bakanlığına yazılan bir yazı ile askerlik tecili gerçekleşmiş olur. Sizde rahatça ailenizi görür ve eğitiminizi tamamlamak üzere ABD’ye geri dönersiniz.

 3. Merhaba

  2 yıldır yoklama kaçağı olarak görünüyorum gbt sorgulamasın da 2 defa tutanak imzalattılar yalnız şubeye gitmedim.Yurt dışına çıkmama engel olur mu.Birde askerlik şubesini aradım bilgi almak amacıyla muayene olmadan yurt dışına çıkamayacağımı söyledi.

  • Merhaba,

   Yoklama kaçağı olan birçok arkadaşım yurtdışına giriş/çıkış yapıyor. GBT sorgulamasında yaptıkları uygulama mesai saatleri dışında kağıt imzalatmak, mesai saatleri içinde askerlik şubesine götürüp kağıt imzalatmak. Bunun haricinde alıkoyma, yurtdışı çıkış yasağı vs. yok diye biliyorum ki zaten bir arkadaşım daha dün yurtdışına çıktı yoklama kaçağı iken. Sizin kararınız.

   • bu gerçekten doğrumu bende 3 senedir yoklama kaçağıyım 3 kere tutanak imzaladım sonra gitmedim tabiki . Şimdi pasaport çıkartıp yurtdışına çıkabilirmiyim.

 4. Merhaba, öncelikle böylesine rafine bilgileri, karşılıksız ve büyük bir itinayla verdiğiniz için teşekkür ederim. Türk Hava Yollarında kabin memuru olarak çalışıyorum. Eylül ayı sonunda tecil sürem doluyor ve askere gitmem gerekiyor. Takdir edersiniz ki yurtdışı uçuşları oluyor ve iş gereği yurt dışına çıkıyorum. Eğer eylül ayından sonra bir eğitim kurumuna kaydolup tecil işlemi yaptıramazsam ve bakaya kalırsam, yurt dışına giriş çıkışlarda pasaport kontrolünde vs. problem yaşar mıyım? 10 yıl süreli pasaportum var, pasaporta başvuru yapmayacağım.

  • Merhabalar,
   Güzel sözlerininiz için teşekkürler.

   Yurdışı giriş çıkışıların sıkıntı olmayacağını düşünüyorum ve sıkıntı yaşamayan çok arkadaşım var. Eğer çalışmam gerekiyor şuan askere gidemem daha sonra gideceğimiz diyorsanız, çok uygun ücretli tezsiz yüksek lisans eğitimi veren kurumlar var. Bu kurumlarda yüksek lisans yaparsanız bölümüne göre tecilinizi 2-3 sene daha ileriye atma şansınız oluyor.

   Şirket muhasebecisine veya tanıdığınız bir muhasebeciye bakaya iken sigortalı olunabiliyormu diye sormanızı tavsiye ederim aksi halde yurtdışı gidiş/geliş sorun olurmu diye düşünürken işinizden olmayın Allah korusun.

   Son olarak yurtdışı havayolları firmalarına başvurup, yurtdışında çalışabilirsiniz. Böylelikle hem döviz biriktirmiş olarak ülkeye dönüş yaparsınız hemde yurtdışında çalışmış olmanın verdiği hak ile bedelli yapabilirsiniz.

 5. Merhabalar;
  Şuan da yaşım 29 herhangi bakaya veya kaçak durumunda değilim Aralık 31 son tecilim bitiyor. Benim sorum eylül ayının sonunda yurtdışın da çalışmaya başlıyacağım fakat pasaportumu eylül ayında çıkarıcam 10 yıllık olarak bunda bir sıkıntı yaşar mıyım? 2. sorumda çalışmaya başladıktan sonra ülkede bakaya olduğum için kısa süreli giriş çıkışlarda bir sıkıntı yaşar mıyım?

  • Merhaba,

   Teciliniz olduğu için sıkıntısız bir şekilde pasaport çıkartabilirsiniz tabi. Çalışmaya başladıktan sonra bakaya düşerseniz işveren ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. İşverene ceza kesiyorlar diye biliyorum. Araştırmanızı tavsiye ederim.

   • ceza işlemi yurt içinde geçelri yurt dışındakilere ceza kesemiyorlar öyle olsaydı.şimdi yurt dışında çalışan kaçaklar yüz defa gelirlerdi türkiye ye

 6. Merhaba bakaya yim 24 yaşındayım hiç gbt ye takilmadim kazakistana gideceğim pasaport tum yok pasaport çıkarmaya giderken sıkıntı olurmu bilgi verirseniz sevinirim yurt dışına cikmam için ne yapmalıyım

 7. Iyi aksamlar ben cifte vatandasim ve azerbaycan yurt disi pasaportuyla giris yapdim 10yildir ordaydim daha tc kimliyim bile fotorafsiz simdi ben agustosun 24u geldim subat-mart aylarinda donub erteleme ve universite islemleri icin donucem yani ulke cikisim da sorun olurmu bide ben kimlik kayitim gongorende ama bir sureliyine sislideyim yani buranin nufuz mudurluyunden ala bilirmiyim?

 8. Iyi gunler. Ben suan 25 yasindayim. Daha once Bosna Hersek de 4 sene okudum. Okulum OSS kitapciginda oldugu icin bana askerlikle ilgili islemleri okul yapiyor dediler. Elimde 4 senenin butun belgeleri ve Oturum izinleri bulunuyor. Bu sure icinde bende yesil pasaport vardi. Sonradan okulumu degistirdim ve Polonya ya gittim. 2015-2016 okula basvuru yaptim ogrenci vizesi aldim. Okulun ilk senesinde 1 dersten kaldim ve ulkeye geri dondum. 2016 yilinin agustos ayinda pasaport yenilmek icin emniyete gittigimde bana 4 senedir bakaya oldugumu ve 4100 tl cezamin oldugunu soylediler. Emniyetten beni Askeriye ye goturduler. Onlara butun belgelerimi verdim ama konsolslukdan onlara hic bir belge gelmedigini soylediler. Sonrasinda bana 15 gunluk izin verdiler ve bana yurt disina cikmamim yasak oldugunu soylediler. Bu sure zarfinda pasaportumu cikarttim ve risk alip Polonya daki okuluma tekrardan basvurdum ve mesai saati disinda bilet alip yurt disina ciktim. Okulun bazi yanlisliklari yuzunden askerligi 2017 yilinda tecil ettiremedim . Oturum izni alirken sikinti cikti ve oturumu alamadim. Simdi ulkeye tekrardan donmek zorundayim. Burda bir okula kayit yaptirdim tekrardan ama pasaport surem bitiyor. Simdi benim iki sorum var.
  1-Yurt disinda pasaportumun suresini uzatabilir miyim?
  2 Eger uzatamazsam ulkeye dondugumde tekrardan emniyete gidip pasaport suremi uzatir yada tekrardan bir pasaport alirsam bana yurt disinda cikarken sikinti cikartirlar mi?

 9. merhaba ,
  ben 03/1994 doğumluyum ve şuanda ben bir defa tutanak yedim. yoklama kaçağı durumuna düştüm ama bu dönemde üniversiteye hazırlanıyordum bu yüzden şubeye gitmedim. ve üniversiteye 11,08, 17 öğrenci kaydım var öğrenci belgesini aldım şubeye techil için gitttiğimde bana sen techil yaptıramazsın dediler . bu durumda kaçak okuman gerek dediler .bu durumu kabullenmem mümkün değil .lütfen beni aydınlatın..

  • İmzayı bir kere attıkdan sonra tutanağa, tescil diye bir şanısınız kalmıyor diye biliyorum. Askerlik şubenizi arayıp açık açık konuşun. Okula gideceğinizi vs. eğer yardımcı olabiliyorlarsa olurlar. Yoksa askere gider gelir sonrasında okulunu okursun.

 10. Merhaba,
  25 Eylül’den itibaren bakaya kalacağım. Fakat 3 Ekim’de yurtdışına uçağım var, Almanya’da doktoraya başlayacağım. Büyük ihtimalle diplomam 3 Ekim’e yetişmeyecek ve tecil işlemini yapmayacağım. Uçağım mesai saatleri içinde. Yasalara göre durumumun yurtdışına çıkışta sorun olmayacağından bahsediliyor diğer sitelerde. Ancak emin olamıyorum. İlk sorum yurtdışına çıkışta sorun yaşar mıyım, yaşamamak için ne yapmalıyım? İkinci sorum durum buyken Almanya’da tecil işlemlerini yapabilir miyim?

 11. Merhaba,
  Ben halihazırda yüksek lisans öğrencisiydim ancak bilimsel hazırlık sınıfını bir yıl içinde tamamlayamadığım için okulla ilişiğimin dün itibariyle kesildiğini öğrendim. Okulda askerlik işlerine bakan kişiyle iletişime geçtim, gerekli bildiriyi dün en geç ptesi günü askerlik şubesine göndereceğini söyledi. Ancak askerlik şubelerinde de özellikle bu kayıt silmelerden kaynaklı bir yoğunluk olduğunu söyledi ve tecilimin tam anlamıyla bozulmasının iki ayı bulabileceğini belirtti. Benim de Ekim 27 gidiş- 31 dönüş bir yurtdışı seyahatim var, sorun olup olmayacağı konusunda tedirginim. Henüz başka herhangi bir yüksek lisansa kayıt da yaptırmadım, sizde Ocak dönemine kadar bu şekilde idare edebilir miyim? Yorumlarınızı bekliyorum.
  Teşekkürler

 12. Merheba.
  Ben 5 sene kaçak askeriydim… şimdi askerliğimi bitirdim ve pasaportumuda aldım.
  Para cezamı vermeden yurt dışına çıka bilermiyim?

 13. Selamlar,
  Yaklaşık 6 ay önce tecil haklarım bitti. Bugüne kadar hiç yakalanmadım. Şimdi emniyete gidip pasaport alıp yurt dışına çıkmak istiyorum. Süreç benim için nasıl gelişecek acaba?

 14. Merhabalar,

  Italya’da yüksek lisansımı geçtiğimiz aylarda tamamladım. Konsolosluk vasıtasıyla yaptığım tecil bu kasım ayında doluyor. Yök’ten yüksek lisans diploması denklik işlemi yaptırdığımda 1 yıl daha tecil hakkı olduğu bilgisini aldım tanıdığımız bir askerlik şubesi çalışanından, bu doğruluğu var mıdır? bir de bu kasım ayından itibaren bu işlemler için Türkiye’ye girişte direk askere alınma gibi bir sorun yaşar mıyım? Teşekkürler.

  • Arkadaşlar askerlik şubesini arayın sorun. Gizli saklı bir iş yapmıyorsunuz ki, okuduğunuz için tecil almak hakkınız. Arayıp öğrenmek en doğrusu bu konuda yanlış bilgi versem ona göre mi hareket edeceksiniz? Olmaz. Ben sadece tecrübelerimden anlatabildiğim kadarını anlatırım ama bu tarz durumlar için arayın askerlik şubesini açık açık konuşun.

 15. Nişanlım Medine de üniversite okuyor. 29 Yaşında. Üniversitesinin bitmesine 2 buçuk 3 sene gibi bir zaman var. 30 yaşından gün aldığında Ülkeye giriş yapabilir fakat çıkış yapamaz diye duyum aldım bu doğru mu ? mesai saatleri dışında ülkeye giriş çıkış yapsa bu soruna çözüm olur mu ? Veya GBT de çıkarsa yoklama kaçağı olduğu hava limanında götürülme olanağı var mı 🙁
  Düğün yapacaktık sırf bu meseleden ötürü gün koyamıyoruz erteliyoruz.

  • Üniversiteyi bitirsin, kısa dönem gitsin düğünü yapın. Askerlik düğüne engel olmaz, sizin plan yapamamanız aslında düğüne engel oluyordur. Çünkü askerlik hepimizin borcu, sadece eğitim alırken hakkımız olan tecil konularında vs. yardımcı olmaya çalışıyorum.

   Eğer üniversite okuyorsa tecil ettirebilir ama 29 yaşına kadar geldiyse sanırım zaten en az 1 kere tutanak imzalamıştır ve tecil hakkı gitmiştir.

 16. Arkadaşlar yurtdışında doğdum 5 aylık yoklama kaçağı durumundayım
  . Yurtdışında düz lise bitirdim.
  Doğum belgem var. Vatandaşlık alamıyorum.
  Oturma izni yok. Çalışma izni yok.
  Ama burada vatandaşım.
  TÜRKİYE ye girip askerlik tecili yapabilirmiyim.? Cevap veren var mı?

 17. merhabalar arkadaşlar 22.10.1994 doğumluyum liseden mezun olduğum zaman 3 yıl tecil hakkım vardı üniversite kazandım ama kayıt yaptırmamıştım ve tecil bitti 2016 nın sonu ile ama o tarihten bu yana sadece 1 kez yakalandım bir kağıt imzalattılar sonra bıraktılar internette pek güncel bişi felan yok adam diyor cumartesi pazar çık askerlik şubesi kapalı yok bilmem ne emin olmak istediğim bilet alacam 1.5 bin tl valiz felan vercem şimdi ben yabancı uyruklu(ingiliz vatandaşı)ile evliyim vizem var ama korkum havaalanına gidersem ne olur yani çıkış yapabilirmiyim

  • Kaç kez yakalandığınızın bir önemi yok. Eğer tutanak imzaladıysanız 15 gün içinde askere gitmelisiniz. Aksi takdirde kaçıyorsunuz yani her an her yerde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 18. Merhaba

  E-devlette Yüksek lisans ile tecilim 2018 yılına kadar gözüküyor. İki ay önce kaydımı sildirip başka üniversiteye yüksek lisans için kayıt oldum. Önceki üniversitemden ilişik kesme yazısını daha geçen hafta gönderdiler askerlik şubeye. Önümüzdeki hafta yurtdışına çıkıyorum. Yurtdışına çıktığım tarihte tecilimi iptal ederlerse yurtdışına çıkışta problem olur mu?

 19. Merhaba, 2015’te mezun oldum ve 2 yıllık tecil hakkım da bugün itibariyle bitiyor. Kasım ayı içerisinde de yurtdışına çıkacağım. Uçağım saat 10.30’da, yani mesai saatleri içerisinde. Havaalanı’nda pasaport kontrolü esnasında tecilim bittiği için çıkışta sorun yaşar mıyım? Alıkoyma, göndermeme durumları olur mu, acil yardımınıza ihtiyacım var.

 20. Öncelikle şunu karıştırmayın asker kaçağı yurt dışına çıkamaz. Asker kaçağı askere gidipte askerden firar edip kaçana denir.
  Ayrıntılı olarak başımdan geçenleri anlatıcam size.

  Şimdi Konumuza gelelim. Yoklama/Bakaya kaçakları yani biz.

  Ben 2009 yılından beri askere hiç gitmeyi düşünmedim için okul bittikten sonraki 2 yıllık tecil hakkımı kunlanmadım gidipte 2 yıl tecil edip ne yapıcam düşüncesindeydim, sonuç olarak gitmicem. 2009 Yılından 2014 yılına kadar hiç polis gbt sine yakalanmadım için 1 defa bile olsa problem yaşamadım. Gel gelelim eski pasaportumun süresi bitti yeni pasaportumu çıkartmaya gidene kadar. 19 aralık 2014 yılında acil pasaport ihtiyacım oldum için en erken randevuyu istanbul adalar veriyordu oraya aldım. ve randevu tarihinde saatinde oradaydım. Başvuruyu yaparken işlemi yapan polis arkadaş yoklama kaçağı görünüyorsun dedi. Pasaport işlemlerini yaptıktan sonra tutanak tutulacak dedi. Peki dedim. Pasaport başvuru işlemim bitti. Polisler bir tutanak tuttu ve hadi askerlik şubesine gidiyoruz dedi. Korku sardı beni tabi yıl başını moskovada geçirmeyi planlarken askere alırsalar beni moskova yerine bir askeri eğitim yerinde yıl başını geçirecektim. Neyse polisler beni askerlik şubesine götürüp orada rütbeleri tam bilmiyorum birine teslim ettiler. Tabi askerlik şubesindeyiz orada atar gider yapmak sizin daha kötü yollar almanıza sebep olur. Tabi ben bu 19 aralık 2014 tarihinde yakalandağımda bedelliye yaşım tutmadı için götürüldüm askerlik şubesinde bedelli parasını ödeyenler makbuz larını getirmiş sıra bekliyorlardı. 🙂 Vay be dedim içimden. 🙂 Neyse oo rütbeli neyse rütbesi bir azarlıyor beni görende sanıcak vatan haini sanarlar beni. Neyse bana 4 5 kağıt getirdiler imzala dediler. Okumaya başladım ne imzaladımı görmek için, boşuna okuma sike sike imzalıcaksın hadi oyalama beni dedi. Bende imzaladım. Sonra A4 kağıdın yarısı bir kağıt verdiler 3 gün içinde en geç sabah 10:00 a kadar 9.bilecik eğitim jandarma komutanlığına teslim olacaksın yazıyordu. Bir tanede kapalı bir zarf verdiler bildin koli bandıyla mantladılar sakın bunu açma teslim olduğun yere vericeksin. birde elime 53 lira 30 kuruş para verdiler. 53 liraya istanbuldan neyle gideceksek bilecik e saçma sapan işler işte. Hadi gidebilirsin şimdi dediler. Askerlik şubesinden çıktım gibi oo zarfı açtım tam hatırlamıyorum ne yazdığını 53 lirayıda bir güzel harcadım gün içinde. O günden sonrada pasaportum eve geldi ve yurt dışına moskovaya gittim. sonra tekrar geldim tekrar gittim sayısıs yurt dışına çıktım. Polis gbt lerinde ve türkiye içinde kaldığım otellerde hep polis geldi 15 gün içinde askerlik şubesine gidip işlemlerimi yaptırcama dair kağıt imzalatıp bıraktılar ama 1 defa olsun pasaporttan geçerken problem yaşamadım. Bu yazıyı yazarken gürcistanda bulunmaktayım ve 1 gün önce ülkeye giriş yaptım 2 gün öncede arbayla tiflis e gelirken yolda polis kontroluna takıp kagıt imzaladım siz düşünün. Pasaport kontrolünde polis damgayı vurduktan sonra sarp sınır kapısını bilenler bilir polis in durduğu kontrolun yanından geçiyorsun ve arkasında kapı var. Ufak bir şey orabilrmiyim diyerek hemen daha buraya gelirken bakaya kaçağı olarak kağıt imzaladım 7-8 gün öncede imzalamıştım yurt dışına çıkarken bir problem olmuyormu dedim. Mahkeme kararı olmadıkça yurt dışına çıkablirsin yoklama/bakaya kaçağı olsan bile dedi.

  Kısa lafın kısası polis gbt sine yakalanmadıkça isterseniz yakalanın sıkıntı olmuyor kağıt tutanak imzalatıp bırakıyorlar YURT DIŞINA ÇIKABİLRİSİNİZ. Benim evde koleksiyon oldu artık 15 gün içinde teslim olma kağıtları 15 20 taneyi geçti. Ve yurt dışına sorunsuz problemsiz çıktım.

  Şimdi ise Gürcistan’da oturum başvurusu yaptım ve her yıl 181 günümü burada ve Türkiye hariç farklı bir ülkede geçirip her yıl tecil hakkım olacak. Dolu dolu 3 yılı doldurduktan sonrada 1000 euro dövizli askerlikten yararlanabileceğim. Allah büyük ümidinizi kaybetmeyin. Askerlik her Türk vatandaşının yapması gereken bir şey olsa bile. Çoluk çocuk evlilik olunca insan gitmek istemiyor. Seferberlik Türkiye büyük bir savaşa girmedikçe askere gitmeyi düşünmüyorum. Ve dövizli askerlik yapmakta kararlıyım. Saygılarımla.,

  Sormak istediniz bir şey olursa sorun, bildiğim her türlü sorunuzu cevaplarım.

  Kendinize iyi bakın.

  • Bisey sircaktim size bn almanyada doğup büyüdüm yasim suan 39 turkiyeye geldim tutanak tutuldu bana 15 gun icnde subeye gelin dediler gittim 12 ay askerlik cikti ve muayene gonderdiler yer belli oldu istanbul cikti bnde ogunun gecesi almayaya uctum hemen simdi alman vatandaşı olursam tekrar turkiyeye geri dondugumde bir sorun olurmu acil cvp verebilirmisinz

  • Arkadaş beni dün tuttular bir evrak imzalattılar 15 gün içinde bir askerlikşubesine git teslim ol benimde ayın 25 biletimvar Moskova ya bir sorun çıkmazmı Teşekkürler

  • hocam merhablar 10 gun once yoklama kacagı oldugumu ogrendım ve subeye gıttım. muayne oldum. askerlıge elverıslıdır raporu aldım. buyuk ıhtımalle subatta gıdeegım. bır afrıka ulkesınden ıs teklıfı aldık sılahlı guvenlık olarak gıdecegız. bu durumda yurtdısı cıkısımda bır sorun teskıl edermı. sımdıden evap ıın tesekkur ederım

 21. Merhaba,

  Bende öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum, çok değerlisiniz burdaki kişiler için.

  Benim tecilim 2018/şubat’ta doluyor. Şuanda yüksek lisans yapıyorum ve yüksek lisansımda büyük ihtimal bitiremiyeceğim ŞUBAT/22018’de, yaşında 29, bu aşamada, şuanki yüksek lisans yaptığım yerden kaydımı sildirip yeni bir okula yüksek lisans kaydı yaptırırsam tecil işlemimi uzatabiliyormuyum? teşekkür ederim.

 22. Merhabalar. Geçen sene kasım ayında denklik işlemlerim devam ettiği gerekçesiyle 1 yol askerlik tecilimi yaptım. Kasım 1de tecilim bitiyor. Tecilimin bitiş tarihinden sonra yurtdışında konsolosluktan tecil işlemi yapabilir miyim?

 23. arkadaslar bakaya kalmistim pasaport icin emniyet mudurlugune gittim beni askerlik subesinde arandigimi soylediler pasaport basvurusunu yapmistim beni alip askerlik subesine goturduler 1 hafta sonra gel birligine teslim edelim dediler .ve ciktiktan sonra pasaportum geldi ve cikis yaptim mahkeme kararı olmadan kimse …seyhat özgurlugune ….kimse karisamaz bide ulkede OHAL VAR ..2017

 24. merhaba ben Barcelona’da yaşıyorum tecilim 1 ocak 2018 de bitiyor ama ben daha oturma izni alamadım 3 4ay sürecek oturma ve çalışma iznini almam o zamana kadar tecilim bitecek yoklama kaçak durumuna düşücem merak ettiğim tecilim bitince Türkiye’ye gelince hava alanında yakalanma riskim varmı bide oturma ve çalışma iznini alınca tekrardan tecil edebilme yada döviz olarak ödeme gibi bi olanak varmı bu konuda bili verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

 25. Merhaba
  Kasımın sonuna kadar asker alma bürosuna basvuranlar 2. Ayda askere gidebiliyorumuş … ben vizemi falan aldım 19.12.2017 de 3 haftalığına çıkış giriş yapcam … sorum şu : asker alma bürosuna başvuru yaptığım yani kaydımı (neyse o işlem ) yaparsam yurt dışına çıkabilirmiyim sıkıntı olurmu … şimdiden çok teşekkürler

 26. merhaba 1991 doğumluyum ve hiç askerlik tecili yapmadım
  neyse geçen ay pasaport başvurusu yaptım harcımı ödedim parmak izi verdim en son olarak emniyette pasaport işlerine bakan polis şubeye git yoklama kacagısın dedi şuan araba yok seni götürecek dedi. bende şubeye gittim orda çalışan kadın pasaport alamzsın yoklama kacağı olduğun için dedi
  son emniyete geri geldim. ordaki polis bey onlar askere git diyorsa gitmen lazım dedi sonra pasaport veririz dedi
  size sorum bunun bi çözumu var mı baska emnıyetten mi basvuru yapmam lazım aydınlatırsanız çok sevinirim sadece yoklama kacağı sıkıntısı var

  • Hiç askerlik tecili yapmadıysan zaten askerlik zamanın gelmiş. Hangi emniyete gidersen git, askeri şubeye yönlendirirler doğal olarak. Eğitimin vs. var ise onu tecil ettir yoksa askere gitmen gerekiyor.

 27. Merhabalar, öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, benim bir sorum olucak
  Yurtdışında bir süre kaldıktan sonra ziyaret amaçlı ülkeme döndüm bir kaç ay kalıp tekrar gitmem gerekmekte, yurtdışında olduğum süre zarfında bakaya pozisyonuna düştüm,
  metrobüs çıkışında denk geldiğim GBT sonrasında 15 gün içerisinde şubeye gideceğimi belirten tebligatı imzaladım ve şubeye gitmedim, bir süre sonra tekrar bir Gbt ye denk gelmem üzere şubeye götürüldüm, Muayene sevki için kağıtların önüme konulması ile birlikte, tekrar yurtdışına çıkış yapmam gerektiği için imzalamadım ve hiçbir evrağa imza atmadığıma dair notu evrakların üzerine yazarak salıverilme talebiyle birlikte teslim edip serbest kaldım.
  Mahkemeye verileceğim ve para cezası tebliği yapılacağı söylenildi.
  Merak ettiğim durum;
  *Bu durumda hapis cezası alma gibi bir durum söz konusu olabilirmi?
  *Para cezası kesinleştikten sonra ,yurtdışına çıkış yapabilirmiyim?
  *Kesinleşmiş para cezasını ödedikten sonra yurtdışına çıkmam halinde, bakaya durumumun devam etmesi üzerine geri döndüğümde hapis cezasına çarptırılma gibi bir durum söz konusu olurmu?
  Yani özet ile para cezasını ödedikten sonra halen yoklamaya gitmemem üzerine bakayadan, asker kaçağı pozisyonuna düşerek hapis cezasına maruz kalma gibi bir duruma düşmem konusu olurmu?

  Teşekkürler.

 28. Slm arkadaslar ben 93 dogumluyum hic muane olmadim yurt disindayim turkiyeye gelsem geri cikista yani yurt disina ciktigimda sorun cikarmi cvp verirseniz sevinirim ???

 29. merhaba. size zahmet 2 sorum olacak cevap verebilirseniz memnun olurum.

  4 şubat 2018de tecil sürem bitti ve 1 defa polis kontrolünde gbtde yoklama kaçağı olduğum kayda geçmiş ve işlem yaptılar. 15 gün içinde askerlik şubesine gitmem gerektiğini belirttiler ama bugün itibariyle 8. gün oldu ve hala gitmedim askerlik şubesine. çünkü yurtdışına gitmek istiyorum ve 10 yıl geçerli pasaportum var. yurtdışı seyahati için sorun olur mu? ve bu 15 gün süre dolmadan uçakla yurtdışına sorunsuz gidebilir miyim ?

  ayrıca 30 yaşına girdim ve yüksek lisans başvurusu yaptığım halde kayıt yapamadım çünkü kayıt süresini kaçırdım unutkanlıktan dolayı. şimdi ohal de olduğu için böyle bir durumda nasıl hareket etmeliyim ?

  cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 30. Merhaba ben 1979 doğumluyum su anda 38 yaşındayım Doğum ve büğüme yeri Almanya, geçen sene 25.12.2017 …1000 Euro asker paramı ödedim, para da Ankara’ya gelmiş, ama işlemlerı zamanında yapamadık, şimdi asker kaçağı sayılıyorum… benim sorum…..24.06.2018 Türkiye’ye gideçeğım, havaalanında sorun çıkar mı ? Neler yaşanırım? Giriş ve çıkış yapabilirmiyim, yoksa beni dırek askere mı alırlar ?

 31. Arkadaşlar şuan KATAR dayım iki defa bu ulkeye geldim ve ikisindede yoklama kaçağıydım bi sorun çikmiyor. Ama turkiyede tutanak yiyip geliyordum ikisindede. Yani en kotu havaalaninda yazar birakirlar. Yoklama kacagi suç değildir bunu bilin.

 32. Merhaba, 31.03.2018 tarihinde tecil hakkım doluyor, tecilimin son 3 gününü kapsayan sağlık raporu temin etmem akabinde 1 dönem celp dönemini ertelemeyi düşünüyorum. Daha sonra da 30.06.2018 olan tecil dönemimde bakaya kaldıktan sonra, bakaya borcunu ödeyip bir dönem tecil hakkımı aldıktan sonra yüksek lisansa kaydolup tekrardan yüksek lisans tecilinden yararlanabilir miyim?

 33. merhaba.ben kamu personeliyim. 19 şubat 2018 tarihi itibarı ile özel üniversitede yüksek lisans a başvurdum. fakat üniversite tarafından tecil işlemleri işçin belgelerimin gönderilmesine rağmen askeralma şubesinde tecil işlemim henüz yapılmamış durumda. 31 mart 2018 tarihi itibarı ile bakaya görünüyorum. önümüzdeki hafta yurtdışı seyehatinde yapacağım. mevcut durumumda yurt dışına çıkışımda bir problem olur mu?

 34. merhaba ben 2017 yilinin haziran ayinda universiteden mezun oldum fakat mezun olduktan hemen sonra yurt disina ciktim dil egitimi icin ve 6 ay yurt disinda egitim gordukten sonra bu ulkede kalip calismak adina vizeye basvurdum.Su an mezun olmamin uzerinden 1 sene gecmis durumda simdi ise turkiyeye tatile gitmek istiyorum havalimaninda bir problem olurmu veya tekrar donmek istedigimde bir problem olurmu

 35. Merhaba, oglum yurtdisinda MASTER yapti ve diplomasini hala almadi. Cifte vatandas. Berlin Baskonsoloslugu askerligini uzun vadeli tecil etti. Gecende GBT´de yoklama kacagisin denmis. Askerlik Subesi Nüfusunun oldugu yere, nüfusu ise Berlin Baskonsolosluguna topu atti. Sonucta Berlin Baskonsolosluk, NÜFUSunun oldugu yere yazacagini söyledi. Birinci sorum:
  1. HAFTAYA YURTDISINA CIKISTA SORUN OLUR MU?
  2. Yanina tecil kagidi alsa GBT´de para cezasi gelir mi?
  Tesekkürler

 36. Merhaba.benim yeğenim yaklaşık 8 yıldır turkiye ye giriş yapmadi. Kendisi almanyada meslek okulunda okuyor.ve geçen hafta turkiye ye tatile geldi.konakladığı otele polisler gelip bakaya kacagi olduğunu söyleyip tutanak imzalatmislar.15 gün içinde askerlik şubesine gitmesi gerekiyormuş.ve tatilin bitmesine 2 gün var.tekrar almanya ya dönecek. Nasıl bir yol izlemesi gerekiyor.ne yapmali..cevabiniz için şimdiden teşekkürler.

 37. Ben 1976 dogumluyum yurt disinda yasiyorum.Turkiye ye giris cikis yaptim en az 10 kere Askerlikle ilgili bir sorun cikmadi simdiye kadar.Fakat bu yaz memlekete polis kontrolunde Bakaye oldugum gòzùktù.Polis tutanak tutu 15 gùn icinde As Sub gitmemi soyledi.As Sbs gittim bana dedi 15 gun icerisinde ya Yurt disina dònmemi yada burdan para ile As yapmami soyledi 15 g7n dolmadan ben Almanya ya geldim.Bu saaten sonra ne yapacagim bilmiyorum.Lutfen bir bilgi verirseniz sevinirim.Henùz Askere gitmedim.Gecimimi yurt disinda sagliyorum.

 38. Merhaba! Ben 1993 dogumluyum 7senedir yurt disinda yasiyorum Oturum iznim yok yurda kesin donus yapacam hava Limainda bir sorun cikarmi bilgilendirirseniz sevinirim

 39. Merhaba ben tecil yaptirmak icin askerlik subesine gittim ve tecil hakkımın olmadigi soylendi ve 15 gun icinde e devlet uzerinden e yoklama yapmam gerektigi soylendi tutanak imzalatildi ama yapmadım daha sonra tsk dan 2700tl civarinda bi ceza geldi bakaya durumundayım bu durumda yurticinde ucuş yaparsam alı konulurmuyum yada zorla götürülme durumum olurmu bunu merak ediyorum lise bitip universite kazandigimda tecil hakkim olurmu tekrar?
  Tesekkurler

 40. Merhaba. 2015 yilinda liseden mezun oldum fakat askerlik kagidi elime ulasmadigi icin subeye gitmedim. Bir sure sonra pasaportumu yenilerken karakoldaki memurlar yoklama kacagi oldugumu soylediler ve birkac kagit imzalattilar ve para cezasi uyguladilar. Ondan yaklasik birkac gun sonra ben subeye gidip lise menzunu oldugum icin bana taninan 2 yillik tecil hakkimi kullandim ve 31.12.2018’e kadar tecil ettirdim. Daha sonra Mart 2017 civarinda Amerikadan universite kabulum geldi ve Agustos 2017 de Amerikada Universiteye basladim. Otomatikmen tecil olucagimi saniyordum fakat benim bizzat okudugum sehirde veya en yakin konsolosluga basvurmam gerekiyormus. Bunuda yaklasik 2 gun once tecil icin gittigim askerlik subesinde ogrendim. Amerikaya tekrar 20 0cak gunu donuyorum yani yaklasik 20 gun kadar yoklama kacagi olacagim, sorum havaalanindan cikis yaparken bir sikinti yasarmiyim. Bir kac arkadas ve askerlik subesinde calisan memur havaalanindan cikis yapamayabilicagimi soyledi, bununda sebebi daha once bir sure yoklama kacagi gezdigim icinmis. Ben suan resmi olarak bir ogrenciyim fakat bunu kanitlayabilmek icin konsolosluga gitmem lazim fakat yurtdisina cikis izin verilmiyorsa bu isi nasil cozecegimi bilmiyorum.Yardimci olabilicek varsa cok tesekkur ederim.

 41. Meraba arkadaslar ben 2014 yilinda askerlik muaynesi oldum fakat son bir ay kala londra ya geldim
  Suan tatile gelmek istiyorum ama korkuyorum bi sorun cikar diye sizce bana nasil bi islem uygularlar yani yakalandigim zaman direk askeriye ye mi gotururler yoksa tutanak tutup birakirlar mi yakalandigim zaman ulkeden cikis yasagi koyarlar mi.

 42. Merhaba ben 9 yıldır polonyada’yim dün konsoloslukta pasaport yeniletemedim Turkiyede hukuki bir sürecim var diye daha önce hiç askelik tecili yapmadım Türkiye’ye gelsem hangi sorunlarla karşlaşırım çıkışta sorun yaşarmıyım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tesekurler

CEVAP VER