Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?

0

Özellikle düğün veya doğum sonrası elde edilen altınları ne yapacağınıza karar veremiyorsunuz ve sık sık duyduğunuz altın hesabına yatırım düşünüyorsunuz. Bakalım bankada altın hesabı açtırmak ve yastık altı altınları hesaba yatırmak mantıklı mı?

1- Altınları nasıl banka hesabıma yatırabilirim?

Öncelikle internet bankacılığı veya şubenizde altın hesabınızı açtırmanız gerekiyor. Sonrasında bankanızın altın toplama günlerinde veya anlaşmalı kuyumcular aracılığıyla altınların 24 ayar karşılığını banka hesabınıza gönderebilirsiniz. Bütün çeyrek, yarım, tam, bilezik ve diğer işlenmiş altınlar 22 ayardır. 24 ayar’a çevrildiğinde yani tam saflığa ulaştığında gram bazında azalma olacaktır. Kuyumcuda veya bankada şaşırmamak için bu konuda araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

2- Altınları yastık altında tutma riski

Altınlarınızı evinizde veya başka bir yerde saklamanız, çok risklidir. Hırsızların dedektörle arama yaptıklarını bir kaç kişiden duymuştum. Evin içinde iyi sakladığınızı düşündüğünüz altınlara hırsızlar kolayca ulaşabilir.

3- Mevduat seçeneği

Eğer altınlarınızı uzun vadede bozdurmayacaksanız, vadeli hesaba yatırarak uzun vadede gelir elde edebilirsiniz.

4- Altın eskimesi

Altın hesabınızda 24 ayar gram olarak saklanıyor. Bu yüzden bozarken diğer çeyrek, yarım ve tam altınlarda olduğu gibi yıl önemi kalmıyor.

5- Altın Bozdurma Ücret Farkı

1 çeyrek altını kuyumcudan bozdururken yılına bağlı olarak değerinin 10-15-20 tl altına satıyorsunuz. Ancak bankada hiç kuyumcuya gitmeden ortalama gr fiyatı 1 tl altına hızlıca satabiliyorsunuz.

6- Devlete ve Ekonomiye Katkı

Belkide yıllarca kullanmayacağınız altınlarımızı bankaya yatırarak hem devlete hemde ekonomiye büyük bir katkıda bulunuyoruz. Yastık altı tutulan altınlar, bankalarda kullanılarak ülkemize fayda sağlayabiliriz. Üstelik herhangi bir kayıp riski olmadan.

7- Kiralık Kasa Ücreti

Eğer mevduat’tan sakınıyor ve altınları evde saklamak istemiyorsanız muhtemelen aklınıza kasa kiralamak gelmiştir. Ancak bununda size yıllık bir ücreti olacaktır. Benim önerim yine banka’ya yatırarak mevduatsız hesapta altınlarınızı tutmanız yönünde olacak.

Bütün bu ve benzer bir çok fayda alt alta sıralandığında bizce altınları bankaya yatırmak MANTIKLI. Bankaları araştırırken en uygun fiyattan altın alıp/satabileceğiniz bankaları bulmaya çalışmalısınız.

CEVAP VER