Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Mantıklı Mı?

3

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi‘nin getirilmesiyle beraber bu konuda insanların merak ettiği sorulara cevap verme gereksinimi duyduk. Kısaca BES‘den bahsedip sonrasında sistemin kimler için mantıklı olabileceğini değerlendirdik.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, insanların aktif çalışma hayatında birikim yapmasını sağlayan ve emekli olduktan sonra sistemin yaptığı yatırımlar sayesinde değerini kaybetmeyen aksine daha da değerlenen bir birikime sahip olmanızı sağlar. Bu birikimi emeklilik döneminde ister tek seferde istersenizde aylık olarak alabilirsiniz.

BES Kimler İçin Zorunlu?

45 yaşından büyük olup, 50’den az  çalışanı olan işyerlerinde çalışanların tamamı haricinde kalan bütün özel sektör çalışanları otomatik olarak BES’e geçiş yapacak. Çalışanların otomatik olarak sisteme geçmesinden dolayı aslında zorunlu gibi bir ifade kullanılıyor ama isteyen kişiler sistemden çıkabilir.

BES Mantıklı Mı Değil Mi?

Sistemin mantıklı olup olmadığını söylemek için birçok farklı etkeni göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 • Sisteme giriş yaşı
 • Sisteme aylık yatırılacak olan ücret
 • Sisteme giriş haricinde herhangi bir ticaretle uğraşılıyor mu?
 • Kişinin Mesleği
 • Faiz geliri kullanıyor mu? …

Bütün bunları ziyaretçiler için tek tek önceden hesaplamak mümkün olmayacağından biz sistemi genel hatlarıyla değerlendireceğiz. Sizlerde buna göre mantıklı olup olmadığını değerlendirebilir, aşağıdan yorum yazarak hem bizlerin hemde diğer okuyucularımızın fikirlerini alabilirsiniz.

Örnek Senaryo

Sisteme giriş yaşı 30 olan bir kişinin 56 yaşında (BES için gereken minimum emeklilik yaşı) emekli olmak istediğini varsayalım. Kişi 30 yaşından itibaren her ay 150 TL’yi (BES için gereken minimum aylık katkı payı) sisteme eklesin. Normalde yastık altında biriktirilse 46.800 TL yapacak olan birikim, BES’de biriktirdiğinde yıllık reel getiri oranını %4 aldığımızda kişi 56 yaşında 63.428 TL‘lik bir birikime sahip oluyor. Buna birde devlet katkısı eklendiğinde 79.594 TL‘ye ulaşıyor.

para birikim tablosu

Devlet katkısı, KİŞİNİN katkı payının %25’i olup bir KİŞİYE bir SENE İÇİNDE EN FAZLA, yıllık brüt asgari ücretin %25’i ÖDENİR.

Kişi biriken parayı emeklilik ikramiyesi olarak tek seferde almak yerine aylık olarakda alma hakkına sahip.

Eğer kişi yatırdığı parayı

5 Yılda geri almak isterse:

bes aylık 5 yıl

10 Yıl:

bes aylık

15 Yıl:

BES AYLIK MAAŞ 15 YIL

Toplam biriken paranın enflasyonla az olduğunu düşünenler için hatırlatmak isteriz ki yatırdığınız 150TL her yıl belirlenen enflasyon oranı kadar daha ucuz olmuş oluyor. Yani 9. Yılda vereceğiniz 150 TL ortalama olarak %60-70 ucuzlamış olma ihtimali var. Yani her sene daha az bir ücret yatırılıyor. Başka şekilde bir örnek vermek gerekirse, 2005 Ocak ayında kenara koyduğunuz 68.57 TL, 2015 Ocak ayında koyduğunuz 150 TL ile aynı değerde. Bunun önüne geçmek için katkı payınızı her sene %7-8 oranlarında arttırabilirsiniz. Eğer artırım yapılmasa bile normalde biriktilecek olan paradan %41 daha fazlasını biriktirmek mümkün gözüküyor.

Bizler parasını değer kaybetmeden biriktirme hedefinde olup, banka faizi almak istemeyen ve parayı herhangi bir ticaret veya farklı bir yatırım ile daha yüksek birikimlere taşıma imkanı olmayan kişiler için MANTIKLI buluyoruz. Yinede yetkili ve bilirkişiler ile düşüncelerinizi ve durumunuzu paylaşıp onlardan fikir almanızı bunun sonucunda sizlerin düşünüp mantıklı olup olmadığına karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

Burada yapılan hesaplamalar sonucu ulaşılan tutar tahmini bir tutar olup, emekliliğe hak kazandığınız dönemde bu tutarın gerçekleşeceği konusunda garanti verilmemektedir.

3 YORUMLAR

 1. Ben sahsen degerlendirmelerinizi eksik ve yanlis buluyorum.simdi burada sayiaal verilerle tezimi destwkletecek durumda degilim ancaknsunuda iletmeden gecemeyecegim.bir sistem dusunun ki icinde devlet banka ve vatandas var ve her birinin amaci kar etmek bu 3luden devlet ve banka asla zarar edecegi ise girmezler.dogal olarak vatandas zarar edecektir.

  • Merhabalar, yorumunuz için teşekkürler ancak kaçırdığınız nokta şu birisinin kar etmesi için diğerinin zarar etmesine gerek yoktur. Siz bankada para biriktiriyorsunuz, banka bu parayı başkalarına ev alırken, iş kurarken veya başka ihtiyaçları için kredi olarak veriyor. Banka verdiği krediyi faiziyle geri alıyor tekrar ve tekrar işletiyor. Paranızı alacağınız zaman ise banka size fazla ücret ödediği için zararda olmuyor çünkü zaten size ödeyeceğinden fazlasını kazandı. Muhtemelen siz o parayı o şekilde değerlendiremeyecektiniz ki bireysel emeklilik sistemine girdiniz zaten. Yani banka zarar etmiyor. Devlet ise para biriktirmeyi destekliyor, bankların işini kolaylaştırıyor ve yurtdışından borç para alımını azaltarak direk zaten kar ediyor. Burada sağlanan sistemde herkesin kazancı var.

   Unutmayın para biriktirirken bile o parayı işletmeniz/kullanmanız gerekir. Her sene ortalama %7-8 enflasyon ile para değer kaybediyor. Bu sistemde en azından bunu engelliyor yine kar ediyorsunuz.

CEVAP VER