Bitcoin Cloud Mining (Bulut Madenciliği) Yapmak Mantıklı Mı?

1

Bu yazımda sizlere Bitcoin Cloud Mining yani Bitcoin Bulut Mandeciliği nedir’e çok kısa değinip hemen hesaplamalara geçeceğim. Zaten birçok sitede bununla ilgili bilgi görebiliyorsunuz ama hesaplamalar yok. Bu yüzden birkaç farklı senaryo üzerinden hesaplama yapacağım ve bunun sonucunda karlı mı, mantıklı mı değil mi göreceğiz.

Bitcoin, bildiğiniz üzere bilgisayarların kazı yapması sonucu çıkartılabilen bir para birimi. (Eğer bilmiyorsanız, Bitcoin Hakkında Merak Edilenler yazımızdan okuyabilirsiniz.) Eğer yeterli teknik bilgi ve yeterli donanımınız yoksa şuanda bitcoin madenciliği yaparak bitcoin çıkarmak oldukça zor. Öyle ki bitcoin çıkarma zorluğu ortalama olarak her iki haftada bir %5 artıyor. Yani ayın 1’inde günde 100 birim bitcoin kazıyorsanız ortalama olarak 2 hafta sonra günde 95 birim kazacaksınız. Bu yüzden bazı firmalar teknik bilgilerini ve donanımlarını kullanarak kurdukları çiftliklerden size pay kiralıyor. Siz bu çiftliklerden 1 TB/s 2 TB/s gibi kazım gücü alıyorsunuz. Bunu basitçe kürek gibi düşünebilirsiniz. Hacmi ne kadarsa o kadar maden kazarsınız. Bu firmalardan kiraladığınız güç ile genelde 6 ayda herşey aynı kalmak koşuluyla ortalama %10 gibi bir kar elde ediliyor. Bazı firmalar ise ömür boyu kiralama şansı tanıyor. Bundaki en önemli husus hergün çıkardığınız madenin masraftan daha fazla olması gerektiği. Aksi taktirde kiralama sözleşmeniz tek taraflı olarak fes edilebilir. Bu şu demek oluyor: Eğer günde $5 kazanıyor ve $2 günlük bakım ücreti veriyorsanız elinize net $3 dolar geçiyor. Eğer günde $1.99 kazanmaya başlarsanız (Bitcoin çıkarma zorluğunun artması, bitcoin fiyatının düşmesi vs etkileyebilir) günde $0,01 zarar ediyorsunuz demektir. Firmaya göre 10 gün, 30 gün veya 60 gün arka arkaya bu zarar durumu devam ederse, sözleşmeniz sona erdiriliyor.

Şimdi gelin bugünün şartlarında ömür boyu kiralama seçeneği ile bulut madenciliğine başlasaydık ne gibi sonuçlarla karşılaşırdık inceleyelim. Bitcoin değeri süre boyunca değişiklik gösterse bile süre sonunda ki hedef bitcoin ücretine ulaşması hesaplamaların tutması için yeterlidir.

$358 Başlangıç Maliyeti
$0.56 Günlük Maliyet
0.00054474 BTC ($2.04) Günlük kazanç

1. Senaryo

  • Maden çıkarma zorluğu iki haftada bir %5 artar.
  • Bitcoin değeri iki haftada bir %5 artar.

Böyle bir durumda üretim tablosu:

9.5 ay sonunda kazanılan bitcoin miktarı: 0.096775358 ve bitcoin fiyatının $9,010.38 olması durumunda toplam ciro: $871.98 oluyor. Bundan günlük maliyet olan $0,56 çıkartılırsa $723.02 ve başlangıç maliyetimiz olan $358 çıkartılırsa geriye net karımız olan $374 kalıyor. Toplamda 0.0415076833 bitcoin kazanılmış oluyor. Üretim karda olduğu için devam ediyor.

2. Senaryo

  • Maden çıkarma zorluğu iki haftada bir %5 artar.
  • Bitcoin değeri sabit kalır.

9.5 ay sonunda kazanılan bitcoin miktarı: 0.096775358 ve bitcoin fiyatının $3,744.00 olması durumunda toplam ciro: $362,33 oluyor. Bundan günlük maliyet olan $0,56 çıkartılırsa $213 kalıyor. Başlangıç maliyetini çıkartamadık ama günlük çıkarılan maden değeri $0,56 altına düşene kadar üretim devam ediyor. Yani bu oranla giderse 55. Haftada artık maden üretilmiyor ve sözleşme fes ediliyor. 55. Haftada toplam 0.118226984 bitcoin yani $442. Bundan günlük maliyet olan $0,56 çıkartılırsa $226,4 ve başlangıç maliyetimiz olan $358 çıkartılırsa zarar ediyoruz. Bu durumda 1 yıl 3 hafta önce verdiğimiz paradan daha az değerde bir bitcoin sahibi oluyoruz.

Yani bu işten edeceğiniz kar veya zarar sizin elinizde olmayan etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Ben böyle bir risk almaktansa, düşük olduğunu düşündüğüm bir değerden bitcoin alıp beklemeyi daha mantıklı buluyorum. Çünkü bitcoin değeri artmadığı sürece madencilik yaparak kar etmek neredeyse imkansız gözüküyor. Eğer bitcoin artacaksa, yatırdığım parayı çıkarmayı beklemektense alım yaparak yükselmeyi beklemek bana daha az riskli geliyor. En azından aylarca paramı geri kazanmayı beklemek yerine, istediğim kara gelince satabilirim. Bu yazı kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Kendi hesaplamalarını yaparak ve profesyonel insanlarla konuşarak yatırımlarınıza yön veriniz. Bu açılardan düşünüldüğünde bulut madenciliği yani cloud mining yapmak bence MANTIKSIZ. Sizlerde aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi iletebilir, hesaplamaları zenginleştirmemize yardımcı olabilirsiniz.

Excel dosyası: bitcoin kazanç hesaplama

1 YORUM

CEVAP VER