Bitcoin ile Yatırım Mantıklı Mı?

0

Yatırımla ilgilenenlerin son zamanlarda en çok çeken ilgisini çeken bir yatırım türüdür Bitcoin. Bitcoin’in sanal bir para birimi olduğundan ve hiçbir fiziksel değerinin olmadığından daha önce söz etmiştik. Bitcoin tamamen arz-talep dengesine göre değer kazanan veya kaybeden bir yapı. Bunun sebebi sanal alemde var olabilecek Bitcoin miktarı güçlü ve karışık algoritmalarla sınırlandırılmış. Bir başka deyişle bir gün birisi Bitcoinin kriptolarını çözer ve sınırsız olarak Bİtcoin üretebilirse Bitcoinin değeri kalmaz. Ancak bu teknolojik olarak imkansıza yakın bir şey.

Yatırımcıların Bitcoine ilgi göstermesinin en önemli sebebi alımın ve satımının çok kolay olması. İnternet üzerinden kolayca bir sanal cüzdan oluşturup havale ile para gönderdikten sonra dilediğiniz miktarda BTC sahibi olabilirsiniz. Bitcoinlerinizi aldıktan sonra yapmanız gereken şey sadece beklemek. Bitcoinin ilk olarak piyasaya çıktığı günden itibaren devamlı olarak bir yükseliş trendinden olduğunu söyleyebiliriz. Kısa vadeli düşmeler elbette yaşanıyor ama bir örnekle anlatmak gerekirse ilk çıktığı zaman merakından Bitcoin alanlar şu anda milyoner kişiler oldular. Bitcoin sayesinde zengin olanları daha önceki makalelerimizde sizinle paylaştık.

Bitcoin yatırımı yapmayı düşünüyorsanız mutlaka uzun vadeli plan yapmalısınız. Bİtcoin değeri kısa vadeli süreçlerde düşüş yaşayabiliyor. Bu düşüşler bazen çok sert olduğu için para kaybediyorsunuz gibi gözükebilir ama yeterince sabrınız ve vaktiniz varsa Bitcoin sayesinde para kazanabilirsiniz. Bitcoin yatırımı yapacaklara bir diğer önemli tavsiyemizde Bitcoinlerinizi tek cüzdanda tutmamanızdır. Her ne kadar aracı traderlar sanal cüzdanlarının güvenli olduğunu söyleseler de hacklenmeyecek bir sistem olmadığını unutmayın. Bu yüzden yatırımınızı farklı cüzdanlara bölmek mantıklı bir tercih olacaktır. Ayrıca sık sık Bitcoin bozdurup alıyorsanız aracı kuruma bir komisyon ödemek zorunda kalırsınız. Bu da karlılığınızı azaltabilir. Bitcoini hem yatırım aracı hem de bir banka hesabı gibi kullanıp istediğiniz kişilere kolaylıkla para da yollayabilirsiniz. Sunduğu pek çok imkan ve yükselişteki değer grafiği ile Bitcoin önümüzdeki yıllarda pek çok yatırımcıya gelir kapısı olacak gibi gözüküyor. Sizde Bitcoin piyasasını iyi analiz atikten sonra portföyünüzün bir kısımını Bitcoin alıp satarak değerlendirebilirsiniz.

CEVAP VER