Çalışmayan Anneler Nereden Nasıl Doğum Parası Alır?

0

Çalışmaya annelere doğum parasını ödeneği 2015 yılında hayatımıza girmiş bir kavram. Aslına bakıldığından ilk günden beri direk olarak çalışmayan annelere özel olarak verilmesi talebi bulunsa da biraz zaman geçtikten sonra devreye sokuldu. Yapılan çalışmalar doğum yapmış tüm hanımları kapsamaktadır. Bununla birlikte gösterilmekte olan tüm ilginin artması ve hükümet tarafından genç nüfus desteği istenmesiyle de alakalı bir durum.

Yapılan çalışmalar genel anlamda maddi durumu zayıf olan aile ve anneler için geliştirildi. Bebek masraflarının ne durumda olduğu da oldukça ortadadır. Her alanda olduğu gibi mamadan, beze her şeye zam gelirken çocukların geleceği hakkında çalışma yapılmaması olmazdı herhalde. Çünkü yapılan harcamalara destek verilmeden, koşullar sağlanmadan dengeli bir nesil yetişmek mümkün olmayacaktır. Tüm bu detaylar hesaba katıldığında çocuk parası adı altında sağlanan destekler artmaya devam ediyor.

Doğum Parası Nedir Çalışmayan Anneler Faydalanabilir mi?

Doğum parası devlet tarafından sağlanan ve ülkemiz üzerinde vatandaşlığı bulunan her annenin kullanma sahibi olduğu maddi destektir. Hükümet tarafından asgari ücretlerle birlikte yapılan zamlar, doğum parasına gelen zamlardan daha düşük olarak bilinmektedir. Çünkü çalışan annelere kıyasla çalışmayan kişilerin bu tarz desteklere daha fazla ihtiyaç duyacağı ortadadır. Bu nedenle gelen ilgi ve taleplere yönelik çocuk başına değişen ücretler ödenmektedir. Bu durum için sadece dilekçe doldurulması yeterli olacaktır, çünkü doğum yapıldığı bilgisi kayıtlardan hemen sisteme düşmeyecektir.

Yapılacak olan çalışmalar sonucunda 1 bebek sahibi olanlar 300TL destek alması uygun görülmüştür. 2 çocuk veya ikiz doğuran annelere 400, 3.cü ve diğer çocuklar 700TL kadar yardım sağlanmaktadır. Özellikle çalışmaya gücü olmayan veya çalışma fırsatı bulamayanlar için masraflardan bir nebzede olsa hafifleme şansı doğmuştur. Milyonlarca kişinin faydalandığı ve faydalanamaya da devam edeceği bu kavram her zaman için yapılmakta olan ödemelerin artmasına neden olmaktadır.

Doğum Parası Almak Nerelere Müracaat Edilmesi Gerekmektedir?

Doğum parası almak için başvuru adreslerinin başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gelmektedir. Sistem son derece titiz ve hızlı çalışmaktadır. Bu başvuru imkanını bulamayanlar için artık kaymakamlıklarda devreye girmiş durumda. İlla büyükşehirde ikamet etmenize gerek yok, sadece doğum yapan anne ve bebeğin kimlik bilgileriyle başvuru yapabilirsiniz. Yapılacak olan işlemlerden sonra yoğunluğa göre 15 ila 1 ay içinde PTT aracılığıyla ödemeler gerçekleşmektedir.

Doğum parası talebinde bulunmak için gereken internet adresi, www.aile.gov.tr olarak belirlenmiştir. Gayet kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi tamamlayıp hakkınız olan parayı elde edebilirsiniz. 2015 yılından beri artık çalışmayan annelerde bu fırsatlardan yararlanabiliyor. Her geçen sene biraz daha fazla ücret ödendiği bilinmektedir ve yükselmeye de devam edecektir.

Emzirme Parası ve Doğum Parası Farklı Ödemeler mi?

Emzirme parası farklı bir ödenektir. Süt parası olarak da bilinen bu kavram için yine anneden çalışma zorunluluğu istenilmemektedir. Eşinin SGK çalışanı olması bile ekstra maddi destekten faydalanmasına yetecektir. Bununla birlikte en az 149TL olarak ayarlanmıştır. Hakkınız olan bu ödemeler bir bağış olarak değil kalkınma desteğidir. Bu nedenle resmi yasalara dayatılarak her annenin otomatik olarak sağladığı hakların başında gelmektedir.

Tüm haklarını kullanmak istemeniz durumunda haciz, banka borcu gibi ödemeler konuya dahil olamaz. Yani hiçbir şekilde bu paralar kesintiye uğratılamaz. Çalışmaya annelere doğum parasını ödeneği tamamen annelerin işine yaraması tasarlanmıştır.

CEVAP VER