Doğum Parası Nedir Nereye Nasıl Başvuru Yapılır?

0

Doğum parası kullanılması için bilinmesi gerekenler oldukça basittir. Ülkemizde vatandaş olarak kayıtlarda bulunup doğum yapan her anne çocuk başına devletten para alır. Sürekli olarak artan zamlar ve hayat pahalılığı bu alanda da fiyat yükselmesine neden olmaktadır. Özellikle çalışmadığı halde doğum para almak isteyenler için mükemmel bir kaynak haline geldi.

Tartışmasız bebek masrafları her geçen sene daha fazla artmaktadır. Kaliteli bir gelecek için sağlıklı ve normal dengelerde yetişen nesiller için gerekli bir hamledir. Bununla birlikte devamlı olarak artan ücretler, birçok anne adayını korkutmaktadır. Tüm bu gerekçelerden dolayı yapılan çalışmalar sürekli artmakta ve yapılan ödemeler hız kazanmaktadır.

Yeni bir çocuk sahibi olan herkes bu imkanlardan faydalanabilir. Yapılması gerekenler sadece gerekli olan başvuru ve bilgileri gerekli mercilere ulaştırmaktır. 2015 yılından beri çalışan da çalışmayan tüm hanımlara olanaklardan yararlanma hakkına sahiptirler.

Doğum Parası Nedir Çalışmayan Annelerde Faydalanabilir mi?

Doğum parası T.C vatandaşı olarak kayıtlarda bulunan ve doğum yapan her anneye sağlanmakta olan maddi destektir. Her çocuk için artış gösteren rakamlar içermektedir. Bir çocuk sahibi olanlar 300TL yardım alırlar. İkinci çocukta veya ikiz bebeklere sahip olanlara 400TL destek sağlanır. 3 ve yukarı çocuk sayısında evlat sahibi olanlar 700TL gibi rakamlara ulaşan imkanlardan faydalanmaktadırlar.

Yapılan çalışmalar artan zamlara göre şekillenmektedir. Sağlanmakta olan tüm destekler bir araya gelindiğinde ciddi miktarlara ulaşılmaktadır. Bu durumda maddi sıkıntı yaşayan herkesin yükü baya hafiflemektedir. İlla ki maddi durumu müsait olmayanlar değil, zengin tabir edilen kesimden kimselerde bu olanaklardan yararlanabilir. Konu hakkında herhangi bir sınırlama yoktur. Yapmanız gereken bir forum doldurmak ve gelecek olan desteği beklemektir. Tüm bunlar için hiçbir koşul bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde ve bu ülkenin kimliğine sahip olunması yeterlidir. Hedeflenen tamamen genç nesil için sağlanan fırsatların neler olduğunu ortaya koymaktır. Bununla beraber ihtiyaç duyulan tüm noktalarda ihtiyaç sahiplerine destek olunmasıdır. Kamu personeli olunmasının destek alınması konusunda bir sorun çıkarmamaktadır. Doğum yapan tüm annelere tahsis edilen ödemelerdir.

Doğum Parası Almak Nereye Başvuru Yapılmaktadır?

Doğum parası almak için başvuru yapılması gereken noktaların başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gelmektedir. Ancak her anne merkezi ve büyük yerleşim notalarında oturmamaktadır. Bu nedenle yakın bir zamanda beri ilçelerdeki kaymakamlıklar da konuya dahil edilmiştir. Yapmanız gereken anne ve bebek ile ilgili gerekli olan bilgileri başvuruya eklemektedir.

15 gün içinde dönüş yapıldığı bilinmektedir. Bu bilgiler için bebeğin kimliğinin çıkartılmış olması gerekmektedir. Hastane kayıtları yetersiz bulunmakta ve gereken yerlere ulaşmamaktadır. Sağlanan destekle birlikte ödemeler anne adına PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Doğum parası almak için koşulların başında anne ve bebeğin sağ olması gelmektedir.

Süt Parası Doğum Parasından Farklı mıdır?

Süt parası ve doğum parası farklı kavramlardır. Süt parası sigortalı olmayan annelere sadece eşi üzerinden verilmektedir. Eşi olmayan ve sigortalı olmayanlar emzirme parasından faydalanamazlar. Ancak eşinin SSK çalışanı olması ödeme alması için yeterlidir. 2019 yılında 179TL olarak bilinen rakam bazı yorumlarda 149TL olarak bilinmektedir. Sigortalı olan her anne direk olarak bu paraları elde etme hakkı kazanırlar.

Doğum parası kullanılması için bilinmesi gerekenler sadece bu konu için geçerlidir. Diğer ödemeler için farklı gerekçeler ve özellikler talep edilmektedir.

CEVAP VER