GİB Vergi Ödenmiyor, Tanımsız Kart Diyor ve Siteye Girilmiyor

24

Yapılandırımış vergi taksit ödemelerinin son günü genellikle yoğunluktan dolayı GİB internet sitesine girilemeyebiliyor. Ya uzun bir süre yükleme yapıyor site açılmıyor. Yada siteye girilse bile borcu bulup, kart bilgilerini girip ödeme yapana kadar sorun çıkabiliyor. Sizde https://intvrg.gib.gov.tr’ye giremeyip ödeme yapamayanlardansanız umarım aşağıda yazılan çözümler işinize yarar.

Ben ve birkaç arkadaşım neler yaptığımızı anlatayım. Öncelikle GİB’e telefonla ulaşmaya çalıştık ama bekleme süresi çok fazlaydı. Bazılarımız bekledi ama hiç cevap veren olmadı. Bazılarımız vergi dairelerine gitti ama içeride yüzlerce insan vardı ve bu şekildede çözülmedi. Şahsen ben internet üzerinden 2 saat boyunca aralıksız denemeye devam ettim. Site bi ara “http” hatası verdi ve giriş imkansız olmuştu. Açıldığında sitede işlem yapan olmadığı için, server yükü azdı ve rahatlıkla işlemi yapabildim. Size de denemeye devam etmenizi öneriyorum.

Eğer “Tanımsız Kart” hatası alıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk husus, sistemin kartınızı destekleyip desteklemediğidir. Ödeme için anlaşmalı bankalar ve kredi kartları cetvelini aşağıda görebilirsiniz.

screenshot_3

Bende ödeme sayfası açıldığında 4 farklı kart denedim. İlk 3 tanesi tanımsız diyordu 4.yü kabul etti. Aynı kart başka bir arkadaşımda “Tanımsız Kart” olarak çıktı. Birkaç kere denediğimizde kart tipi master card olmasına rağmen visa seçili olarak bıraktık. Kart no ve diğer bilgileri girdikten sonra sistem otomatik kartı tanıdı ve markası çıktı, master card otomatik seçildi. Bu sayede az önce tanımsız kart hatası veren kredi kartı ile sorunsuz bir şekilde ödeme yapabilmiş olduk.

Kredi kartı numaranızı ve diğer bilgileri https://intvrg.gib.gov.tr sitesinde girdikten sonra “ÖDE” butonu çıkıyor. Eğer sizde “tanımsız kart” hatası veya “öde” butonu çıkmadıysa bilgileri silip hızlıca tekrar girin.

gib-kart-odeme

Borç sorgulama yaparken şöyle bir hatayla karşılaşabilirsiniz:

Veritabanı hatası oluştu. Couldn’t connect to ‘evdo22’ Resource ManagerSistem yöneticisine haber veriniz!.

Bu durumda sayfayı geri alıp tekrar borç sorgulama’ya tıklayın.

Yine genel borç sorgulama ve ödeme ekranında şu hataları alıyorsanız “Tamam” tuşuna basıp tekrar deneyin.

Bir sistem hatası oluştu. Hata detayı:java.lang.Exception: Unable To Connect Server [http://evdo.gelbim.gov.tr:30188/server/cms] [Server returned HTTP response code: 500 for URL: http://evdo.gelbim.gov.tr:30188/server/cms]

Veritabanı hatası oluştu. Client Library error (******) : ct_results(): user api layer: external error: This routine cannot be called until all fetchable results have been completely processed. Sistem yöneticisine haber veriniz!.

Eski bilgi: Son olarak hatırlatmakta fayda var; vergi daireleri 29 ve 30 Kasım 2016 tarihilerinde akşam 9’a kadar çalışıyor. Bunu teyid etmek için gib.gov.tr’ye bakabilirsiniz.

Yukarıda ki çözümler size fayda olmadıysa lütfen yorum kısmına ne ödemesi yapmaya çalıştığınızı ve nasıl bir hata aldığınızı yazın hemen yardımcı olmaya çalışalım. Çünkü ilk taksit ödemesi hiçbir şekilde geç ödenmemesi gerekiyor. Aksi taktirde yapılanma iptal olma ihtimali var sanırım.

Eğer ödemeyi online siteden yapamıyorsanız son bir yöntem, anlaşmalı banka şubelerinden ödeyebilirsiniz. Bir arkadaşım iletti hemen buraya yazıyorum:

6736 sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırdığınız borçlarınızı; vergi dairesi müdürlükleri vezneleri, www.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal POS uygulaması ve aşağıda unvanları belirtilen anlaşmalı bankaların şubeleri vasıtasıyla da ödemeniz mümkün bulunmaktadır.

6736 sayılı Kanununun sunduğu imkanlardan faydalanmak ve yapılandırmanızın bozulmaması için İLK TAKSİTİ veya PEŞİN ÖDEMEYİ Unutmayın.

AKBANK T.A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TURK KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.
CITIBANK A.Ş.
DENIZ BANK A.Ş.
FINANSBANK A.Ş.
FİBABANKA A.Ş.
HALK BANKASI
HSBC BANK A.Ş.
ICBC TURKEY BANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ODEA BANK A.S.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI
T.EKONOMİ BANKASI A.Ş.
T.VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
TURKISHBANK
TURKIYE FINANS KATILIM BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

24 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Öğrenim kredisi borcumu ödeyemiyorum. Sürekli “Veritabanı hatası oluştu. org.omg.CORBA.TRANSIENT:cannot establish bindingSistem yöneticisine haber veriniz!.” hatası alıyorum ne yapmam lazım?

  • Merhaba Ali bey, eğer bu hatayı alıyorsanız Tamam tuluna basıp sorgulamaya devam edin. Veritabanı aşırı yükten dolayı hata veriyor ve sunucu yeniden başlatıldığı zaman sorgulamış olanlar hemen ödeme sayfasına yönlendiriliyor. Ben o şekilde ödemeyi yapabildim.

 2. Öğleden önceden beri deniyorum, saatlerdir yukarıda belirttiğiniz tüm hataları yaşadım, ödeme ekranı hariç çünkü o aşamaya hiç gelemedim. İş yerimden ayrılıp vergi dairesine gitme imkanım yok, zaten duyduğuma göre inanılmaz bir sıra varmış. Muhtemelen banka şubeleri de öyledir. İyi ama bu durumda son ödeme gününü uzatmaları gerekmez mi? Sonuçta bu vergi dairesinden kaynaklanan ve büyük çaplı bir sorun.

  • Şuana kadar resmi bir açıklama yapılmadı ama 2-3 gün daha uzatmaları birçok kişinin mağdur olmasını önler. Ödeme sistemi bariz bir şekilde çalışmıyor çünkü.

   Bazı kişiler son güne bırakmasaydınız diye yorum yapıyorlar. O yorumları hiç onaylamıyorum. Herkesin bir para yönetim planı var. Kaldı ki meblalar herkes için az olmayabilir, son gün ancak toparlanmıştır. Lütfen bu tarz yorumlar yapmayalım.

 3. Eğer ödeme sayfasına gelen ve sorunsuz bir şekilde kredi kartını girip ödeme yapan şanslı kişilerdenseniz ve ödeme alındı ekranı gözükmeden site yine kapandıysa merak etmeyin yanlız değilsiniz. Ödemenin alındığına emin olmak için https://spos.gib.gov.tr/Spos/Sorgu sayfasından gerekli bilgileri girerek sorgulayabilirsiniz. Burası düzgün çalışıyor 🙂

  • Yurdışından nasıl ödeniyor bilgim yok açıkcası. Türkiye’de bile bazı kartları kabul etmiyor. Bunun için GİB’i aramanızı tavsiye ediyorum.

 4. merhabalar öğrenim kredisi 1. taksidi yatırdım 2.yi 1 saat gecikmeyle ödeyemedim yapılandırmam bozuldumu sistem ödeme ihlali diyip kabul etmiyor

 5. Bende de Tanımsız kart numarası. Kart numarasını kontrol ediniz. Doğru olduğundan eminseniz ilgili kartın Gelir idaresi başkanlığı ödeme ortamlarında kullanıma açılması için bankanızla irtibata geçiniz. hatası verdi. Bankamı gece saatlerinde aradım, bizim yetkimiz yok. Gündüz arayın demişlerdi. Bakalım gündüz arayacağım. Dediğiniz yöntemleri yaptım, bankamın nakit kart ile anlaşması varmış. Anlaşmalı bankalar kısmından bakıyorum, ancak kartımı kabul etmiyor. INGBank kullanıyorum.

 6. ödeme ekranı çıktığında kart no vs yazmadan pencerede üstte “E-Banka Hesabı” seçeneğini seçip 4 bankaya ait özel ödeme sayfasına yönlendirilerek, banka sitesinden ödeyebilirsiniz.

 7. Selamlar. Yapı kredi hesabımdan vergi borcumu ödemek istiyorum ancak tanımsız kart hatası alıyorum. bir kaç kere kontrol etmeme ragmen bu hatayı aldım ve ödememi henüz yapamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

 8. merhaba ıngbank kredi kartıyla 7256 taksit ödemesi yapacağım normal cari ödemeleri kabul ediyor sorun yok ama taksitlerdirilmiş borçlarda tanımsız kart hatası veriyor

 9. Merhabalar matrah arttırımı ödememi yaparken verdiğiniz bilgiler sayesinde ödememi yaptım.(Teşekkür ederim)
  Ama ödemenin bittiği esnada sistem hata verdi ve makbuz indiremedim.
  bankadaki provisyon onaylanmış fakat ivd sisteminde borç hala ödenmemiş olarak gözüküyor.

CEVAP VER