Gökkuşağı Renkleri ve Bilgiler

0

Gökkuşağı Tarihi

Önceleri gökkuşağının daha çok felsefi açıdan dini bir olgu olarak bilinirmiş. Yüzlerce yıl önce bilinen bu gerçeğin aksine gökkuşağı tamamiyle doğal bir oluşumdur. Gökkuşağı’nın nasıl oluştuğunu insanoğlu bilimsel açıdan çok uzun zaman önce kanıtlanmıştır. MÖ gökkuşağı’nın direk olarak yağmurla ilişkisi olduğu anlaşılmış ve doğa olayı olduğu bilindiği düşünülmektedir.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağının oluşumu; yağan yağmurdan sonra güneşin su damlacıklarında kırılmasıyla ilettiği ana renklerdir. Aslında buna sadece yağmur demekte doğru değil. Pekala su taneciklerinin havada uçuştuğu heryerde bunu görmek mümkün. Örneğin fıskiye yada şelalede oluşan gökkuşakları gibi. Ancak eğer su damlacıkları büyükse gökkuşağı çok daha belirgin olacaktır.

Gündüz dediğimiz zaman diliminde gördüğümüz tüm renkler bir arada bulunuyor aslında. Tabi yağmur veya su damlacıklarının havaya saçılması sonrası güneşten gelen ışıklar kırılınca da bütün bu ana renkler meydana çıkıp adeta görsel bir şölen sunuyor.

Gökkuşağı Renkleri

Gökkuşağında bizim bildiğimiz bütün ana renkler mevcuttur. Bunlar genelde şu sırayla dizilirler: Mor, mavi, lacivert, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı. Mor en başta ve Kırmızı renk gökkuşağının sonunda bulunur.

Gökkuşağı çeşitleri

Birinci gökkuşağı; Renk sırası mor, mavi, lacivert, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı şeklindedir. Birinci gökkuşağı halk arasında ilkel gökkuşağı olarakda bilinmektedi çünkü en çok görünen gök kuşağıdır.

İkinci gökkuşağı ise birinci gökkuşağ renklerinin tersi şeklinde diyebiliriz. Ancak ışık daha az olduğu için renklerde daha ara renkler olmaktadır. Genelde sıralaması Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mor olabilir.

Diğer çeşitler olan Çift Gökkuşağı, Moonbow, Fogbow, Yansıma Gökkuşağı, Yansıyan Gökkuşağı, Tek Renkli Gökkuşağı için Gökkuşağı Renkleri sitesinden bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER