İkinci El Araba Almak Mantıklı Mı?

0

Sıfır araçlar yerine, ikinci el araçları tercih etmenin mantıklı olup olmadığı konusu aslında tamamen size bağlı. Biraz sonra ele alacağımız maddelere göre kendinizi sorgulayın ve cevaplar arayın. Bu cevaplara göre ikinci el araba almanın şahsınız adına mantılı olduğunu ya da olmadığını anlayacaksınız. Böylelikle araç alırken çok daha net bir yol izleme şansınız olur. Zira araba satın almak ciddi bir konudur ve çoğu kimse en büyük hatayı “sıfır mı alsam? İkinci el mi alsam?” İkileminde doğru karar verememesi sonucu yapmaktadır.

Maddi Durumunuz, Kaynağınız Nedir?

Maddi açıdan rahat bir durumdaysanız, sıfır araba alabilirsiniz peşin fiyatına. İlk sahibi siz olursunuz, daha rahat kullanırsınız ve ileri de o aracı satıp yeni bir araç alma noktasına gelirseniz maddi durumunuz iyi olduğu için herhangi bir problem yaşamazsınız. Fakat, maddi açıdan yeterli bir durum yoksa, birikim yapmadıysanız ve sadece kredi çekerek, benzeri yolları deneyerek araç almayı düşünüyorsanız hiçbir şekilde sıfır araç almanızı önermem. Sıfır araçlar, normale oranla çok ciddi fiyat farkına sahipken birde maddi açıdan uygun bir durumunuz yoksa gereksiz faizler ödemek durumunda kalırsınız.

Arabayı Ne Kadar Kullanacaksınız?

Bir diğer önemli etken maddemiz ise kullanım süresi olmakta. “Ben öyle ya da böyle bir kere araba alacağım ve en az 10 yıl o arabaya bineceğim…” Gibi bir düşünceniz varsa ikinci el araba almak ne yazık ki mantıklı olmaz sizin için. Sürekli olarak araba satmıyor, her yeni model çıktığında sırf görsel ve tarih bazlı o yeni modeli satın almaya çalışmıyor, arabanıza temiz bakarak uzun süre kullanmayı hedefliyorsanız sıfır araba sizin için en mantıklı seçim olacaktır. Aksi bir durum, alışkanlık varsa da ikinci el araba almak ancak sizin için mantıklı olacaktır. Çünkü satış, yeni bir araca geçiş gibi aşamalarda yaşayacağınız maddi kayıplar çok daha az bir seviyede olacaktır. Hatta bazen kâr bile edebilirsiniz ikinci el alış-satış işlemlerinizde.

Tabii bu noktada ikinci el arabayı mantıklı yapan farklı unsurlarda var. Yani tek başına “ikinci el araba almak mantıklı ya da mantıksız!” Diye bir varsayım çıkarmak mümkün değildir. Örneğin satın alınacak olan araç bir tanıdığınsa, kendisi sıfır aldığı aracını ilk sahibi olarak çeşitli sıkıntıları nedeniyle satmaktaysa, o araç görebileceğiniz en mantıklı seçim olacaktır. Haliyle böyle bir durum karşısında ikinci el araba almanın mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat siz genel bir araştırma yaparak ikinci el araba almak istiyorsanız, normal piyasa dâhilinde hareket ederek böyle bir alışveriş amacı güdüyorsanız ikinci el araba almanın mantıklı olacağını pek söyleyemeyiz.

Araç Modeli, Markası Doğru Seçilmeli

Şimdi ikinci el araba almanın mantıklı olduğu ya da olmadığı birçok farklı model, marka var. Halile bu soruya gene genel bir cevap vermek, net bir sonuca varmak bu açıdan da pek mümkün olmuyor. Öyle marka ve modeller var ki, hiçbir şekilde ikinci eline bulaşılmaması gerekir. Zira piyasasında temiz ve gerçek anlamda sizin işinizi görecek ikinci eli yok denecek kadar azdır. Bazı marka ve modellerde vardır ki, sıfırı yerine ikinci elini almak çok daha mantıklıdır. Satarken size ciddi zararlar ettirmez, piyasası geniştir ve haliyle ikinci el sektöründe o modelin temizini bulma şansınız olur. Bu konuda en doğru desteği ve bilgiyi sektörel veriler sunan kaynaklardan elde edebilir hatta uzman desteği dahi alabilirsiniz. Ya da ikinci el araç ilanlarına bakarak hangi marka ve modellerin 2. el piyasasının daha iyi olduğunu, kaybın daha az olduğunu kendinizde öğrenebilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki, ikinci el araba sektörü çok büyük ve her geçen gün değişiklik gösteren bir yapıya sahiptir. Yeni modeller, ülkede ki ilgili modelin teknik servisleri, piyasalara bağlı sıfır araç fiyatlarında yaşanılan değişmeler… Bunların hepsi, ikinci el araç almanızın o dönem mantıklı olup olmadığını belirleyen faktörlerdir. Ancak bu noktaları doğru analiz ederek bu soruya mantıklı bir cevap bulmak, haliyle mantıklı bir alışveriş yapmak söz konusu olacaktır.

Hangi Marka ve Modellerin 2.El Piyasası İyidir?

Etrafınızda birçok kişiden şu markanın ya da şu modelin 2.eli çok iyi, aldığının biraz altına satarsın diye duyacaksınız. Yine de siz araştırma yapmadan karar vermeyin.

Peki araştırma nasıl yapılır? Örneğin 2012 yılında satılan araçların bayi fiyatlarını bilmemiz lazım. Bunu bulmak için web sitelerini sürekli kaydeden sistemler var. O sistemlerden geçmiş yıllarına bakacağız. Örneğin Mercedes için 2012 model E kasa fiyatları neymiş bakalım:

Öncelikle arşiv sitesine giriyoruz:

http://web.archive.org/

archive-org-web-homepage

Sonrasında istediğimiz markanın web sitesini kırmızı kutu ile gösterdiğim yere yazıyoruz ve “Browse History” tuşuna tıklıyoruz.

archive-org-mercedes-benz

Tarih olan kısımdan 2012 yılı içinde gün/ay seçerek sitenin o zamanki görüntüsüne ulaşabiliyoruz.

mercedes-benz-fiyat-listesi-nereden

Sitenin içerisinden fiyat listesini tıkladığınızda 2012 model Mercedes E fiyat listesine ulaşacaksınız.

mercedes-benz-2012-fiyat-listesi

*2012 Yılı Fiyat listesinin tamamını buradan indirebilirsiniz.

Burada 183.500 TL sıfır fiyatı olan 2012 Model E250 Elite paketi seçerek karşılaştırmamızı yapmak üzere 2. el ilan sitelerine giriyoruz.

2012-mercedes-e-2-el

Gördüğünüz gibi 0’ı 183.500 TL olan ve şuan 4 yaşında olan az kullanılmış araçlar 155.000-170.000 TL fiyat aralığında. Tabi ki döviz kuru farkından olan kayıp daha farklı olabilir bunun için araştırmaları yaparken farklı etkenler katabilirsiniz. Diğer dikkat etmeniz gereken şey ise ilan tarihleri olmalıdır. Biz bu araştırmayı 19 Eylül 2016 tarihinde yaptık ve 2 ilanda son birkaç gün içinde eklenmiş. Buradan bu modelin çabuk satıldığını, aylarca satışta kalmadığını yorumlayabiliriz.

Araştırmalarını başka ilan siteleriyle genişletmeniz doğruluk payını yükseltmek için oldukça verimli olacaktır. Karşılaştırma yapmak için başka marka ve modellere bakarak fiyat düşüş oranlarını tespit edebilirsiniz.

Biz uzun süreli kullanımlarda ikinci el araba almanın yukarıdaki şartlarda MANTIKSIZ olacağını düşünüyoruz. Yine yukarıdaki şartlara uyarak sizin için MANTIKLI olabilir. Değerlendirme konusunda veya fiyat araştırmasında yardım isterseniz aşağıdaki yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu konuda daha fazla detay için şu yazılarımızı okuyabilirsiniz:

Sıfır Araba Almak Mantıklı Mı?

Krediyle Araba Almak Mantıklı Mı?

CEVAP VER