iPhone Hoparlör Temizleme ve Garanti Dışı Kalması

0

Son zamanlarda çevremde duyduğum bir konu. iPhone cihazların şarj giriş yerleri ve hoparlörleri oldukça tozlanıyor. Tabi gayri ihtiyari bu alanları temizlemek istiyor ve belki bir iğne belki bir kürdan yardımıyla temizlemeye başlanıyor. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu var. Eğer sivri uçlu bu cisimlerle telefona istemeden zarar verirseniz, telefonunuz garanti dışında kalıyor. Temizleme işleminden aylar sonra ortaya çıkan sorunlarda (her ne kadar temizlerken verdiğiniz zararla direkt ilgili olmasa bile) garanti kapsamına girmiyor.

Özellikle hoparlör temizlenirken sivri bir cisim kullanmamaya özen göstermek gerekiyor. Hoparlörün delinmesi sonucunda telefon garanti dışında kalacak ve belkide arıza onarımı için binlerce tl ödemeniz gerekecek.

iPhone’u Garanti Dışı Bırakan Bazı Diğer Hareketler

Burada bahsetmek istediğim konular genel bilinir değilde daha çok bilinmeyen konular üzerinden olacak. Eğer sizde benzer bir durumda kalırsanız bize yorumlardan yazın ki, diğer vatandaşlarımızda faydalansınlar.

1- Telefonun darbe görmesi

Telefonunuzu düşürme, çarpma veya başka bir şekilde darbe görmesi sonucunda genelde telefonlar garanti kapsamı dışında kalıyor. Gerekçe olarak ise, arızanın kullanıcı hatası sonucu oluşan darbeden oluşabileceği yönünde.

2- Telefonu Orijinal’den Farklı Bir Şarj Cihazı ile Şarj Etmek

Eğer iPhone telefonunuzu orijinal değilde farklı bir şarj cihazı ile şarj ederseniz ve bir gün bataryanızın şişmesi sonucu ekran ayrılması veya diğer benzer sorunlarla karşılaşırsanız size telefonun başka bir cihaz ile şarj edildiğini ve bu yüzden garanti kapsamı dışında kaldığını söyleyebilirler.

3- Telefonda Eğrilik

Eğer telefonu arka cebinize koyuyorsanız buna bir son vermelisiniz. Özellikle üzerine oturma ile zaman içinde oluşan eğilmeler ve yamulmalar iPhone telefonların garanti kapsamı dışında kalması için geçerli bir sebep. Gerekçe olarak ise, arızanın eğilmeden dolayı oluşabilecek bir kısa devre probleminden kaynaklanabileceği şeklinde.

 

CEVAP VER