Kapatılan Kredi Kartına Ödeme/İade Yapılırsa Ne olur?

3

Bazılarınızın başına gelmiştir, hatta bu konuyu arama motorlarından bulduysanız muhtemelen sizinde başınıza geldi. İnternet’ten bir alışveriş veya abonelikte bulundunuz. Daha sonra herhangi bir sebeple kredi kartınızı iptal ettirdiniz. Kartınızı iptal ettirdikten yani kapattıktan sonra, İnternet’ten aldığınız hizmetin ücretini iade almak istediniz. Alışveriş yaptığınız firma’ya isteğinizi bildirdiniz ve 7-10 iş günü içerisinde iadenin yapılacağı belirtildi. Peki şimdi ne olacak? İade kartınıza gelecek mi yoksa para geri mi dönecek?

Bir diğer benzer sorun yine kapattığınız bir kredi kartına yanlışlıkla ödeme yapmış olabilirsiniz. Peki bu durumda ne olacak, para nereye gidecek?

Öncelikle her ne kadar kartınızı kapattırmış olsanız bile sistemde o kredi kartı bilgileri size bağlı olarak kalmaktadır. Eğer aynı bankada, iptal sonrası yeni kredi kartı açtıysanız, iade veya ödeme o kredi kartına geçecektir. Eğer başka bir kredi kartı almadıysanız ve o bankada hesabınız varsa, yapılan iade/ödeme ya o hesabınıza geçer yada banka şubesine gidip durumu anlatıp o paranın hesabınıza geçirilmesini talep edebilirsiniz. Bankada hesabınızda yoksa, ücret ya gönderene geri döner yada yine nakit olarak talep edebilirsiniz fazla ücreti.

Bu yüzden içiniz ferah olsun, hiçbir para kaybolmaz. Sadece sahibine ulaşana kadar askıda bırakılır, sonrasında sahibine ulaştırılır. Son olarak iade işlemleri için en fazla 10 iş günü deniyor ancak ben genelde 2-3 iş günü içerisinde iadelerimi aldım. Muhtemelen sizde erken alacaksınız ancak alamazsanız bile panik yapmayın ve 10 günü bekleyin derim.

3 YORUMLAR

  1. Bir diğer benzer sorun yine kapattığınız bir kredi kartına yanlışlıkla ödeme yapmış olabilirsiniz. Peki bu durumda ne olacak, para nereye gidecek?

    Bu konuyu en güzel sen anlatmışsın Allah razı olsun içim ferahladı
    Bende beklemeye geçiyorum artık

  2. Yanlışlıkla 213 usd ödeme yaptım sonra kayıp çalıntı bildirdim sonra siteden iade istedim iade yapmak için işleme soktular yeni kart geliyor bakalım ne olacak yazı içimi ferahlattı inşallah bir sorun olmaz

CEVAP VER