KOSGEB İş Planı Örneği 2020

0

KOSGEB’in 2019 iş planı örneklerine bakarak kendi iş planı örneklerinizi geliştirmeniz mümkün. Daha önce başvuru yapmış olan şirketlerin iş planı örnekleri yeni başvuru yapan kişiler için faydalı olacaktır. Her işletmenin gösterdiği faaliyet alanı farklı olduğundan iş planı örnekleri de değişiklik göstermektedir. Cafe, lokanta, market, büfe, giyim mağazası, bakkal ve daha birçok farklı işletme tipi için hazır KOSGEB’in iş planı örnekleri bulunmaktadır.

KOSGEB’ten Onay Alan İş Planı Hibe Projeleri Nelerdir?

KOSGEB tarafından onaylanan iş planına sahip olmak isterseniz ilk olarak KOSGEB tarafından tamamen ücretsiz olarak verilen, uygulamalı girişimcilik eğitimine katılma zorunluluğunuz bulunur. Bu eğitimin süresi 32 saattir ve sonunda katılan kişilere sertifika dağıtılır. Tekstil firması açmak isteyen, waffle dükkanı açmak isteyen, cafe işletmek isteyen, bilgisayar tamiri açmak isteyen, kırtasiye ve kitapçı açmak isteyen, nalbur ve inşaat malzemeleri satmak isteyen projeler koşulları yerine getirmesi halinde KOSGEB tarafından onay alır.

KOSGEB İş Planı Hazırlamak

KOSGEB için iş planı hazırlarken bulduğunuz örnekleri kendi işletme türünüz ve tipiniz için ayarlamanız mümkün. Örneğin bulduğunuz işletmedeki çalışan sayısı 3 olabilir fakat sizin işletmenizde çalışan sayısı 10’dur. Bu durumda işletme tipi uyuyorsa yalnızca bu kısım üzerinde oynama yaparak iş planınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. İş planını hazırlarken üretilecek olan ürünlerin tek tek yazılması gerekir. Hedeflerin net bir dille aktarılma iş planında önemli bir noktadır. Hedefler kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere üç farklı şekilde ele alınabilir.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltımlı halidir. KOSGEB Türkiye’deki iş gücünün artırılması, ekonominin güçlenmesi, rekabetin artırılması ve uluslara arası pazarda Türkiye’nin söz sahibi olması için kurulmuş olan bir kamu kuruluşudur. KOSGEB Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. 1990 yılından itibaren KOBİ’lere destek vermeye devam etmektedir.

KOSGEB İş Planı Amacı Nedir?

KOSGEB iş planı amacı yeni kurulan ya da mevcut işini büyütmek isteyen işletmelerin kuruluş amacını daha iyi görmek, bu şirketlerin uzun, orta ve kısa vadeli hedeflerini anlayabilmek, şirketlere hedefleri doğrultusunda uygun desteği sağlamaktır. Bu doğrultuda verilen destek sayesinde girişimcilik yaygınlaştırılmış olur. Ülkede işsizlik sayısı azalır. Başarılı işletmelerin sayısı artar.

Kimler KOSGEB İş Planı Hazırlayabilir?

KOSGEB iş planı hazırlarken KOSGEB tarafından tanınmış olan girişimcilik eğitiminin belgelendirilmesi şarttır. Bu belgesi bulunmayan kişilerin iş planı değerlendirmeye alınmaz. Bunun yanında işletmesini kurmuş olan girişimciler, İŞGEM ile ortak çalışma yürüten kişiler iş planı hazırlayabilirler.

KOSGEB İş Planında Yer Alan Başlıklar Nelerdir?

KOSGEB iş planı başlıkları eksiksiz olarak doldurulduktan sonra ilgili olan kurumlara sunulmalıdır. Bu başlıklar arasında;

 • Finansal plan
 • Yönetim planı
 • Üretim planı
 • Pazar bilgileri
 • Pazar planı
 • Girişim hakkında bilgiler
 • Girişimci hakkına bilgiler yer alır.

KOSGEB İş Planı Hazırlanabilecek Sektörler Nelerdir?

KOSGEB iş planı sektörleri çeşitliliği sayesinde farklı sektöre ait olan bir çok işletme KOSGEB desteğinden faydalanmak için fırsat bulmuş olur. Bu sektörler arasında;

 • Metal cevheri madenciliği,
 • Gıda üretimi,
 • Tekstil,
 • Toryum madenciliği,
 • Metal merdiven imalatı,
 • Çatı kaplaması imalatı,
 • Büro malzemeleri imalatı,
 • Fabrikasyon metal ürünlerinin imalatı yer alır.

KOSGEB İş Planı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB iş planı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Örneğin, KOSGEB tarafından onaylanmadığını bildiğiniz iş planı örneklerine bakmayın. Hangi sektörde girişim yapmak istediğinize net olarak karar verdikten sonra bu sektör ile ilgili derinlemesine araştırma yapın. Mevcut firmalardan farkınızın ne olacağını düşünün. Ortalama gelir miktarınız kafanızda aşağı yukarı olsun. Rakiplerinizi iyi tanıyın. Pazarın artı ve eksilerini kararlaştırın.

KOSGEB İş Planı için Ön Hazırlık Yapmak

KOSGEB iş planı ön hazırlığı sayesinde işletmenizin reddedilmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu sayede başvurunuzu da riske atmamış olacaksınız. Bunun için size verebileceğimiz en faydalı öneri, ilk olarak KOSGEB’in vermiş olduğu ve tamamen ücretsiz olan kurslara katılmaktır. Bu sayede profesyonel anlamda iş planı hazırlamak hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 18 yaşın üzerinde iseniz ve Türk vatandaşı iseniz kurslara katılmanızda bir engel bulunmaz. Kursların tarihleri ve kurs verilen mekanların isimleri için KOSGEB’in resmi web sitesini takip etmeniz yeterlidir.

KOSGEB İş Planı Faydaları Nelerdir?

KOSGEB iş planı faydaları ile işletmeler pazara daha sıkı tutunur ve iyi bir başlangıç yapmış olur. İş planının faydaları arasında;

 • Yapılması planlanan iş fikrinin bulunmasına yardımcı olmak
 • İş yerini yönetmek
 • İş yerinin pazarlanması hakkında bilgi sahibi olmak
 • İş fikrinin hayata geçirilmesini sağlamak yer alır.

KOSGEB İş Planı için Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB iş planı başvurusu için izlenmesi gereken 4 farklı adımdan söz etmek mümkündür. Bunlardan ilki KOSGEB’in iş planını oluşturmak için KOSGEB’e kayıt olmaktır. Bunun için resmi web sitesine girin ve daha sonra KOSGEB ilk başvuru linkine tıklayın. Diğer adım KOBİ beyannamesi doldurmaktadır. Daha sonra bu beyanname kontrol edilecektir. Onay alınması halinde desteklere başvuru için önünüz açılmış olacaktır.

KOSGEB İş Planı ve Girişimci

KOSGEB iş planı ve girişimci arasında sıkı bir bağ bulunur. Bu bağ iş planında da mantıklı, açık ve net bir şekilde yansıtılmalıdır. Girişimcinin kişisel bilgileri iş planında muhakkak detaylı olarak yer almalıdır. Daha önce çalışılmış olan işler, kişinin bilgileri, becerileri, deneyimleri gibi detaylara değinilmesi gerekir. Girişimci iş planında seçmiş olduğu işi neden seçtiğini açık bir şekilde anlatma kapasitesine sahip olmadır. Girişimcinin ağzından, girişimci tarafından belirlenmiş olan; kısa dönem, orta dönem ve uzun dönem hedeflerinin açıklanmış olması gerekir.

KOSGEB İş Planında Pazarlama Planının Anlatılması

KOSGEB iş planında pazarlama önemli olan kısımlar arasında yer alır. Bu madde içinde, kurmak istediğiniz işletme tarafından kullanılması planlanan pazarlama metodlarına dair detaylı bilgiler bulunmalıdır. Yıl bazlı olarak planlama yapılması önemlidir. Bu kısımda kime hitap ettiğinizi yani müşteri kitlenizi de açıklamanız gerekir. Piyasada sizin de yer almanız planlanan sektörde rekabet ile ilgili ne yapacağınızdan bahsetmeniz beklenir. Bu konuda hazırlıklı olmalısınız. Eğer kurmayı planladığınız şirkette herhangi bir üretim yapılacaksa, bu üretim objesinin, nasıl yayılacağından bahsetmenizde de fayda vardır.

KOSGEB İş Planı ve Finansal Plan

KOSGEB iş planında finans en önemli ayaklardan bir tanesidir. İş planını hazırlarken muhakkak başlangıç yatırım sermaye tablosu bulunmadır. Gelir ve gider dengesi açık şekilde KOSGEB’in iş planında belirtilmelidir. Bu giderler hem sabit hem de değişken olmak üzere iki farklı başlık altında ele alınmalıdır. Eğer kredi alınması bekleniyorsa, kredi türü, miktarı, faizi konusunda bilgiler net olarak açıklanmalıdır. Bu bilgiler ne kadar yalın ve açık bir şekilde ele alınırsa, karşınızdaki insanın da sizi anlaması o ölçüde kolay olacak, dolayısı ile sonuca aha kısa yoldan ve en etkili şekilde gitmiş olacaksınız.

CEVAP VER