KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2019

0

KOSGEB kadın girişimci destek programı 2019 yılında kadın vatandaşlarımız tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmektedir. Kadınların ekonomideki ağırlığının artırılması ve daha fazla kadının iş hayatında yer alması amacıyla KOSGEB tarafından kadınlarımıza da birçok kredi ve hibe desteği sunulmaktadır. Birçok kadın vatandaşımız, kendi işlerini kurmak için başarılı projeler ortaya koymaktalar. Ancak bu tür projeleri hayata geçirmek için gerekli olan maddi desteği bulamadıklarından hayallerini gerçekleştirme imkanına sahip değiller.

KOSGEB kurumu başta olmak üzere ülkemizde faaliyette bulunan ve girişimcileri destekleyen birçok kurum, bu tür vatandaşlarımıza, hatta özellikle kadın vatandaşlarımıza faizsiz kredi veya düşük faizli kredi ile hibe imkanları sunmaktadır. Böylelikle kadın girişimciler, projelerini hayata geçirerek kendi işlerinin patronu olabilmekteler. Öte yandan bu sayede devletin resmi kurumlarından biri olan KOSGEB’in de planladığı kadın istihdamının artması sağlanmaktadır. Kadınların iş hayatından daha fazla yer ederek ülke ekonomisinde paya sahip olmaları, KOSGEB gibi kurumlar tarafından her daim desteklenmektedir.

KOSGEB’in Amaçları Nelerdir?

KOSGEB’in hedefleri, ülke ekonomisine doğrudan etki sağlayacak olan birtakım faktörleri ele almaktadır. Hemen hemen bütün gelişmekte olan ülkelerde, özel sektör ve yerel sermaye sahipleri yenilikçi projeleriyle devletin kurumları tarafından desteklenmektedir. Ülkemizde de bu işi 1990 yılından bu yana KOSGEB kurumu üstlenmiştir. KOSGEB hibe ve kredi destekleri sayesinde her yıl on bin ile yüz binlerce kişi iş sahibi olmakta, ekonomiye hareket ve dinamizm getirmektedir.

KOSGEB kredi ve hibe destekleri ile amaçlanan konuların başında KOBİ’lerin mevcut durumunu daha iyi seviyeye taşıyarak yerel ve ulusal alanda bulundukları sektördeki rekabette söz sahibi olabilmeleri gelmektedir. Öte yandan bu KOBİ’lerin uzun ömürlü olması ve yeni projeler ile sürdürülebilir başarı elde edilmektedir. Bunun yanında girişimciliği destekleme ve sektörlerde girişimciliğe dair kültürü oluşturma ile yaygınlaştırma sağlanmaktadır. Ayrıca, girişimcilere de yeni iş sahibi olmaları yönünde fırsatlar yaratılarak istihdam sağlanmış olmakta ve bu istihdam da özellikle genç işsizlik oranını düşürmekte faydalı olmaktadır.

KOSGEB Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB kredi ve hibe desteklerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarda birtakım özellikler aranmaktadır. Dolayısıyla her isteyen veya her proje ya da iş fikri olana hemen KOSGEB imkanları sunulmaktadır. Söz konusu kredi ve hibe destekleri büyük emekler harcanarak ortaya çıkarılan projelere sağlanan bir hizmettir. Günümüzde bu durum göz ardı edilerek sanki her fikir sahibi olan kişini KOSGEB hizmetlerinden yararlanabilme hakkı ortaya çıkıyormuş gibi bir algı söz konusu olmaktadır. Halbuki KOSGEB kredi ve desteklerinden faydalanmak için geniş bir kitleden söz edebilsek de bu hizmetlere gerçekten ulaşan kişiler belirli şartları sağladıktan sonra başarılı projeler ortaya koyan vatandaşlar olmaktadır.

KOSGEB kredilerinden faydalanmak için genel olarak belirlenen şartlar şunlardır:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • KOSGEB’in belirlediği tarihlerde düzenlenen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programına katılarak bu eğitimden başarıyla mezun olmak
 • KOSGEB kredi ve hibelerine başvurma tarihinden en az 1 sene önce olmak kaydıyla kendi şirketini kurmuş olmak

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB Girişimcilik kursları, kurumun sunduğu hibe ve kredi hizmetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlara sunulmaktadır. Söz konusu vatandaşlar girişimcilik eğitimini tamamlamadan KOSGEB kredilerini veya hibelerini almaları mümkün değildir. Bu sebeple bu hizmetten yararlanmak isteyen kadın veya erkek, genç veya yaşlı bütün vatandaşların bu kurslara devamsızlık yapmadan devam ederek başarıyla mezun olmaları gerekmektedir.

KOSGEB girişimcilik kursları daha önceden 70 saatten şu anda 32 saat olarak belirlenmiştir ve bu kurslara kursiyerlerin devam etme zorunluluğu %80’dir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Tarihleri

KOSGEB girişimcilik eğitimleri tarihleri, kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Bu sayede projelerine finansal destek arayan KOBİ sahipleri veya genç girişimciler ya da ev kadınları söz konusu kurs tarihlerini yakından takip etme sorumluluğuna sahiptir.

KOSGEB Hangi Alanlarda Kredi Vermektedir?

KOSGEB kredi verilen alanlar, kurumun resmi internet sitesinde açıkça belirtilmiş olup bu alanlar;

 • Girişimcilik destekleri
 • Ar-Ge, Teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri
 • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri
 • KOBİ finansman destekleri
 • Laboratuvar hizmetleri
 • İŞGEM/Tekmer Programı

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi

KOSGEB kadın girişimci kredi desteği, ev kadınları başta olmak üzere birçok kadın vatandaşımıza sunulan finansal destek programları arasında yer almaktadır. Bu sayede projeleri olan girişimci kadınlara, kendi şirketlerini kurma imkanları verilmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kadın girişimci kredisi almak için yapılması gerekenler, kurum tarafından belirlenmiştir. Diğer KOSGEB kredi ve hibelerinden faydalanan vatandaşlar ile aynı şartlarda olmak kaydıyla kurumun kadın girişimci kredisi de vatandaşların hizmetine sunulmaktadır. Bunun için kadın girişimcilerin öncelikle;

 • KOSGEB veri kayıt sistemine üyelik kaydı oluşturmaları,
 • KOBİ beyannamesini doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmaları
 • KOSGEB tarafından belirlenen kadın girişimci kursundan başarılı bir şekilde mezun olmaları
 • İş planını hazırlamış ve sunulmaya hazır bir dosya haline getirmiş olmaları

gibi aşamaları geçmeleri gerekmektedir. Bu aşamalardan sonra değerlendirilen projeleri başarılı bulunduğu takdirde kadın girişimci kredisi almaya hak kazanırlar.

Kadın Girişimci Eğitim Programları

Kadın girişimci kursu programları, KOSGEB’in resmi internet sitesinden yapılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı Duyuruları ile birlikte kamuoyuna duyurulmaktadır. Bu sebeple, kadın girişimcilerin söz konusu kursların hangi illerde ve hangi tarihlerde yapılacak olmalarını internet üzerinden güncel olarak takip etmeleri gerekmektedir.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Ziraat Bankası kadın girişimci kredisi KOSGEB anlaşmalı olarak banka şubelerinden verilmektedir. Bu kredi 100 bin TL üst sınırlı ve faizsiz olarak başarılı proje sahibi kadın girişimcilere verilmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB kadın girişimci kredisine başvuru şartları yukarıda bahsettiğimiz adımların uygulanmasıyla yerine getirilmektedir. Tekrar söz konusu yapmak gerekirse KOSGEB kadın girişimci kredisi almak isteyen girişimci kadınların;

 • KOSGEB veri tabanında üyelik açmaları gerekir
 • KOBİ beyannamesini eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekir
 • Sisteme kayıtlarını tamamlamalarının ardından kurum tarafından verilen girişimcilik kursunu başarıyla tamamlamaları gerekir
 • Daha sonra KOSGEB sistemi üzerinden kadın girişimcilik başvuru formunun çıktısını alarak en yakın KOSGEB il veya ilçe müdürlüğüne gidilerek şahsen başvuru gerçekleştirilir.

CEVAP VER