Krediyle Araba Almak Mantıklı Mı?

2

Krediyle araba almanın mantıklı olup olmadığına karar verirken ilk düşünülmesi gereken şey, “Araba benim için lüks mü?” sorusu olmalıdır. Eğer kişisel olarak, ailevi olarak ya da sağlık gibi konularda seyahat anlamında özel bir arabaya ihtiyacınız yoksa toplu taşıma seçeneği size fazlasıyla yeterli olacaktır. Haliyle, kişisel anlamda bir lüks olan “araba” konusunda bir de “kredi” çekerek kendinize maddi bir kaynak yaratmak, büyük bir hata olacaktır. Yıllarca lüks bir ihtiyaç için çalışacak, zamanınızı ve paranızı gereksiz yere harcamış olacaksınız.

Üstelik sadece lüks bir ihtiyaç olması değil, kredi çekerek arabayı normalin üzerinde bir fiyata satın olacağınız içinde ciddi bir kaybınız olacak. Almak istediğiniz aracın fiyatı 30.000 TL ise, siz kredi çektiğiniz için toplamda 40.000 – 50.000 şeklinde bir ücret geri ödemiş olacaksınız. Haliyle hem lüks tüketim olması, hem de daha fazla para ödeyecek olmanız nedeniyle kredi çekmek ve bu para ile araba almak hiçbir şekilde mantıklı değildir.

Kredi Harici Masraflar

İşe genel olarak bakmanız lâzım. Eğer maddi açıdan direk araba alacak bir birikiminiz yoksa, kredi çekerek araba almak istiyorsanız, arabayı aldıktan sonra ki süreçte aylık masrafınız sadece düzenli taksitler olmayacak. Aracın yıllık ödenmesi gereken vergileri, kullanmanıza bağlı olarak doğacak benzin/mazot ihtiyacı, düzenli/dönemsel bakımları, yıkanması… Birçok farklı masraf da, aylık taksitlere ek olarak hayatınıza girmiş olacak. Sadece aylık düzenli benzin alımı noktasında harcayacağınız tutarı, taksit tutarı ile toplayınca dahi aslında uzunca bir üre sadece araba için çalışacağınızı görebilirsiniz.

Faiz Oranları

Özellikle sıfır araba alırken “uygun faiz oranları” şeklinde çok farklı reklamlar sunulur. Bu reklamlarda bahsedilen faiz oranları her ne olursa olsun mutlaka maddi açıdan size bir kayıp sağlayacaktır. Siz, kredi çektikten sonra arabanın normalin üzerinde olan fiyatını ödemiş olur ve aynı zamanda da bankaya da ek bir ücret vererek onlarında kâr etmesini sağlarsınız. Her anlamda maddi kayıp yaşayan taraf siz olursunuz.

Otomobil Kredi Vadeleri

İşin birde ödeme boyutu vardır. Araç için sunulan kredi seçenekleri, olabildiğince uzun vadelerle sizlere verilmek istenir. 36 Ay gibi mesela… Düşünün, toplu taşıma ile her gün işe gitme olanağınız var. Fakat siz sırf zevk-i duygularınız nedeniyle araba alarak her gün gitmek zorunda olduğunuz yolu biraz daha rahat gitmek istiyorsunuz. Ama paranız da yok. Gidip kredi alıyor ve sırf biraz daha rahat etmek için araba satın alıyorsunuz. Sonrasında ise;

  • 24 ay, 36 ay gibi süreler boyunca sırtınızda bir yük oluyor / bankalar… Siz 30 gün süresince çalışıp, para kazanıyorsunuz ve bankalar bu paranızdan ciddi bir parça alıyorlar.
  • Normalde XX olan bir araya, XXX ücret vermiş oluyorsunuz. Çünkü siz kredi çektiniz ve sadece arabaya değil, bankaya da para vermek zorunda kaldınız.
  • Aracı satmak istediğiniz de ya da değiştirme gibi bir hayaliniz olduğunda çeşitli maddi kayıplar ile yeni bir araç satın alabiliyorsunuz. Fakat bu esnada gene kredi ödemeye, eski araç için girdiğiniz borç nedeniyle her ay o kalburu taşımaya devam ediyorsunuz.

İlk başta rahat gibi görünen “günlük XX TL ödeyeceksiniz” mantığı ile sunulan krediler, aslında sizden 3 yılınızı çalan ve bunu da tamamen lüks bir ihtiyaç için yapmış olan tuzaklardan öteye gitmiyor. Üstelik dediğim gibi, siz bu 3 yılda daha krediyi bitiremeden, faiz ödemeye devam ederken araç eskiyor, modeli eskiyor. Dilediğiniz gibi değiştirme şansınız da pek fazla olmuyor.

Araç Kredisi Banka Rehini

İşin birde, rehin olayı var. Bankalar, genelde araç için verdikleri krediler de daha farklı bir yol izlerler. Siz, kredi çekerek araba aldığınız zaman o araç aslında bankaya ait olur. Siz, bankanın bir aracını satın almak için 36 ay süresince aylık kira öder gibi taksit ödersiniz. Ancak bu sürenin sonunda aracın gerçek anlamda rehinsiz sahibi olabilirsiniz. Bu süre içerisinde aracı dilediğiniz gibi kullanma, satma, değiştirme ya da benzeri konularda hareket etme olanağınız olmaz. Yani, parasını ödemek koşulu ile satın aldığınız arabanız; kredi taksitlere bitene kadar sizin sadece kısıtlı bir binek aracınız olmaktan öteye gitmez. Tabii bu noktada sunulan farklı kredi seçenekleri de yok değil. Ama bütünün de mantık bahsettiğim şekilde işletmekte.

Eğer imkânınız varsa, bir süre kredi ödüyor gibi düşünün ve para biriktirin. Hayatınıza araç girdikten sonra gelebilecek masraflar dahil olmadan, sadece kredi var mantığı ile hareket edin. Bu sayede bir noktaya geldiğiniz de birikmiş peşin paranız olur. Bu peşin para ile uygun fiyatlı bir araçta alabilirsiniz ya da ön ödemeli faizsiz kredi seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Nitekim çoğu otomotiv firması, belli bir peşinat ödendikten sonra size kalan ödemeler hususunda ciddi olanaklar sunmakta. Böylelikle ciddi bir yükün altına girmek yerine, daha dengeli bir ekonomik yol açabilirsiniz kendinize.

Sizin için otomobil almak çok önemli ve gerekli değilse, bizce kredi ile araba almak MANTIKSIZ.

 

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,

    Size bir sorum var. Hiç param yok ama sıfır araba almak istiyorum. Param yok derken peşinatım yok. Aylık ödemeler olsa ödeyebilirim. Çek,senet kredi gibi. Sizce almak yerine uzun dönem kiralasam mantıklı olur mu?

CEVAP VER