Malatya’da Nereye Gidilir ve Ne Yenir

0

Malatya yüzyıllık tarihi bakımından Türk toplumu arasında önem uyandıran değerli şehirlerden biri. Doğu illerinin gözdesi olan şehir hem modern şehirleşme hem çevrecilik bakımında önem arz ediyor. Yakın ilçelerden başlamak gerekirse Kuluncak doğal güzellikleri bakından ayak durmaya devam ediyor. Başta Tohma Çayı olmak üzere ilçenin içinden akan nadide nehirler var. Darende ise 21. yüzyıla meydan okuyan Osmanlı kültürünün izlerini taşıyan harika bir yer.

Arapgir Kalesi şehrin en gözde ve değerlendirilen yerlerden birisi. zamanın savaş katliamı arasında Malatya’ yı akabinde doğu illerini koruyan kaleden günümüze kalan sadece bir kaç sur. Bir kaç surla dahi yıllanmışlığından ödün vermeyen kale dimdik ayakta ve ziyaretçilerini bekliyor. Kadınların halen kendini sakındığı bu minik kasabada kendinizi Osmanlı’ yı ziyarete gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Tarihi ziyaret esnasında bu nefis ziyafetten kopmamak için Yusuf Ziya Paşa Cami ni görmeden geçmemelisiniz. Özenle yapılmış ve dizilmiş minyatürleri, İslami ilimler ışığında yüceltilmiş havasıyla bilginize bilgi katacak. Sadece moloz taş ve kesme taştan yapılan mimari ismini alan Yusuf Ziya Paşa tarafından yaptırılmış. Levent Vadisi doğal güzellik kapsamında Malatya’ nın önde gelen yerlerinden birisi. Uçurumlar daha önce hiç görmediğiniz kadar egzotik ve heyecan verici.

Malatya’ yı ayaklarınızın altına serecek bu uçurum vadisi sizler için bulunmaz bir manzara. Beşkonaklar Etnografya Müzesi Türkiye’ nin ve dünyanın önemli kalıntılarını bünyesinde taşıyor. Yüzyılları bünyesine taşıyabilen bu müze kültürel mirasların arasına girmeye hazırlanıyor. Ahşap merdivenleriyle vintage stiller yaratan müzede belki sizlerin dedelerinden kalma kol saatleri, ninelerinden kalma yüzüklerde vardır. Kimbilir… Bu turların arasında Malatya usulü yemek yemek isterseniz Hacı Baba Sinan Et Lokantası sizi en iyi şekilde ağırlayacaktır. Özgün tarifleriyle tadı damağınızda kalacak harika lezzetlerden sonra Ali Dayı’ nın yerine giderek kendinizi ödüllendirmek adına sütlü, şerbetli ve diğer tatlılardan tadabilirsiniz. Aslantepe Ören Yeri eski Malatya şehrini yaşatmaya çalışan şirin bir mekan. Kalıntıların bulunduğu bu yerlerde tarihten, doğadan bir kaç şeyler bulmayı başaracaksınız. Şire Pazarı, Malatya’ nın Bedesteni imajını oluşturan otantik bir pazar. Bakırcıların bulunduğu, eskiden kalma kalaycıların demircilerin bulunduğu bu pazarı dışarıdan gelen herkes mutlaka ziyaret etmeli. Hasan Gazi Türbesi nadir ziyaret edilen yerlerden biri olsa da ziyaretçilerin gözdesi durumunda. Aslan Tepe Höyüğü ise yıllarca saklı kalmış yavaş yavaş ortaya çıkarılan sade bir tarih. Aslına bakarsanız tarihin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Kazıldıkça neler gelecek izlenimi veren höyük sizler için de harika fotoğraf kareleri oluşturuyor.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Malatya merkeze çok yakın Battalgazi yakınlarında bulunan ünlü ve sade mekanlardan birisi. Tam anlamıyla kervansaray havasını yaşatan nadide mekanlardan biri. Buz gibi bir şelalenin karşısına sevdiklerinizle çay kahve keyfi yapmak isterseniz Günpınar Şelalesi neredeyse bunun için özel olarak hazırlanmış. Şelalenin yanında Malatya’ nın sıcak havasından da kurtulabilirsiniz. Buz gibi su da serinleyebilirsiniz de… Malatya Müzesi de diğer müzelerden farklı olarak bünyesinde çok sayıda materyal bulunduruyor. Çevre halkının yardımlarıyla oluşturulmuş bir müze dayanışma müzesi olarak da anılıyor. Malatya Atatürk Evi, Atatürk’ ün Malatya’ ya geldiğinde kaldığı halkın ona özgülediği şirin ve küçük bir ev. Gezilmeye ve görülmeye değen mekanlardan birisi. Malatya Park ise turunuzun sonunda istediğiniz her türlü markaya erişebilmeniz için mükemmel tasarlanmış, indirim günlerini billbordlarıyla bilgilendiren nadide alış veriş merkezlerinden birisi. Soluklanmak için uzun soluklu kahve keyfi yapabileceğiniz Cafe Mania ve David People’ s kafeler sizleri ve sevdiklerinizi şık bir şekilde ağırlamak için adeta yarışıyor. Malatya’ da gezerken kanal boyunu görmeden gitmek olmaz diyen arkadaşlarımız için kanal boyunda yürürken Abdullah Usta Dondurmaları olan ADO’ yu tatmadan olmaz düşüncesini de hatırlatmak isteriz. Malatya’ ya hoş geldiniz! Bol eğlenceli bir tur dileriz!

Malatya’da Ziyaret Edilmesi Gerekn Yerler

  1. Etnoğrafya Müzesi
  2. Atatürk Evi
  3. Levent Vadisi Seyir Terasi
  4. Malatya Atatürk Evi
  5. Kılınç Lunapark
  6. Malatya Müzesi
  7. Şelale Parkı
  8. Mişmiş Park Fuar Alanı
  9. Aslantepe Ören Yeri

CEVAP VER