Marka Tescil İşlemleri ile Para Kazanma

2

Çağımızın getirisi olan siber yaşantılar, iş dünyasında da siper tercihleri gündeme getirmektedir. Sanal tercihlerin bu denli ön plana çıktığı günümüzde internetten de yepyeni kazanç sistemleri gelişmekle birlikte ciddi bir şekilde de rağbet görmektedir. İnternetten para kazanma sistemleri son günlerde oldukça hayatımıza girmekle birlikte birçok kişi için ciddi kazanç kapısı açtı. Zira vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçiren kişi, bu vaktin parasal olarak da döngü sağladığını fark etmesi ile tüm kazanç yollarını araştırma ve kullanma eğilimine girdi.

İşte bu internetten kazanç yollarından son günlerin en gözdesi online marka tescil danışmanlığı. Şayet marka tescil işlemlerinin nasıl yapıldığını biliyorsanız size oldukça kolay ve ciddi getirisi olan bu iş, geleceği parlayan mesleklerde biri.

Neden Online Marka Tescil Danışmanı?

Online marka tescil danışmanlığı, özellikle küçük ve orta büyüklükteki firmaların markalaşma sürecine danışmanlık yaparak hızlı ve kolay bir şekilde kurumsallaşma adımları atmaların sağlar. Yeni kurulan veya büyüme hedefindeki şirketler, gerek müşterileri gerekse piyasadaki imajları gereği markalaşmaya ihtiyaç duyar. Marka tescili ise bir zorunluluktur. Bu işlemler, kendi işine konsantre olmuş şirket yetkilileri için hem birer angarya hemde işlem bakımından kolay olmayan işlerdendir. Dolayısı ile marka tescili için mutlaka bir uzmandan destek almalıdır.

Günümüzde tüm devlet işlemleri e-devlet sistemi, e- beyanname sistemi gibi tüm sistemler internet üzerinden hızlı ve kolayca yapılmaktadır. Haliyle marka tescil işlemleri de bu ve benzeri yollar ile bilgisayar başından takip edilmek sureti ile gerçekleştirilebilir. Ancak bu ve benzeri işlemlerin genel işleyiş sistemlerini çok iyi biliyor olmanız gerekmekte.

Online Marka Tescil Danışmanı Ne İş Yapar?

Büyümekte olan firma için, öncelikle ilk olarak marka belli değilse, firmaya en uygun marka oluşturma konusunda destek verir. Markaya uygun logo ve slogan oluşturma süreçlerinde ihtiyaç varsa önerilerde bulunur. Hazırda bir marka varsa şayet, bu markanın özgünlüğünü ve herhangi biri tarafından tescil edilip edilmediğinin kontrollerini yapar. Çünkü kayıtlı iki yüz elli binden fazla marka bulunmakta ve her ay ortalama altıbin marka tescili başvurusu yapılmaktadır. Ve sizin markanız bunca marka arasında hiçbirine benzememesi gerekmektedir. Zira son on beş yılda %48,5 başvuru benzerlikten dolayı reddedilmiştir. Marka tescil danışmanı bu araştırmaları en hızlı ve doğru şekilde yapar. Bu süreçlerden sonra işin yasal kısımları konusunda müşterisini bilgilendirir. Marka Tescil işlemleri sırasında, hangi belgelerin ne şekilde hazırlanması gerektiğini bildirir. Zira bu belgeler belli normlar dahilinde hazırlanır. Markanıza uygun internet sitesi alan adının satınalma işlemini gerçekleştirir. Hazırladığınız belgelerle markanıza ait COM.TR veya COM uzantılı bir alan adı satın alır. Bu alan adı ile web sitenizi kullanabilirsiniz. Eş zamanlı olarak hazırlayacağınız evrakları düzenleyerek Türk Patent Enstitüsü sitesinden online olarak belgelerinizi işleme koyar. İşte buradan sonrası önemli. Bu sürecin hızlı ve sorunsuz devam etmesi için ilgili makamlarda evrak takibi ve iletişimi sağlar. Markanızın kolayca tescil edilmesini sağlamak için girişimlerde bulunur.

Sıfırdan bir marka tescili yanı sıra; markaya ek başvuru işlemleri, marka devir işlemleri, miras yoluyla kalan marka intikal işlemleri, lisans kayıt ve lisans yenileme, ünvan değişikliği ve marka yenileme işlemleri gibi işleri de takip eder.

Ayrıca sadece marka tescili değil, logo ve tasarım tescilleme, tasarım lisanslama, ürün ve üretim patent alma gibi işlemleri de online marka tescil danışmanları görev olarak üstlenmektedir.

Online Marka Tescil Danışmanı Nasıl Olunur?

Bu yöntemle para kazanmak istiyorsanız, öncelikle her internetten para kazanma işlerinde olduğu gibi marka tescil işlemleri için de vaktinizin olması gerekmekte. Tabii internetinizin de. Ancak diğer işlere göre marka tescil işleri biraz daha bilgi ve beceriye dayalı. Çünkü tescil işlemlerinin nasıl yürüdüğünü, hangi işlemde nasıl bir prosedür takip edildiğini bilmeli ve ona göre yönlendirme yapmalıdır. Firmanın ihtiyacı olan işlemin tam olarak ne olduğunu, yapılacak işlemin nasıl süreçler gerektirdiğini gayet iyi bilmelidir.

Bu işlemler öğrenilmesi ve sürdürülmesi oldukça kolay işlerdir. Sadece süreçlerin takibi konusunda titiz olunmalı, değişen yasa ve prosedürleri iyi takip etmeli ve yapılacak işlemleri iyi araştırmalıdır. Türk Patent Enstitüsü sitesinde belirtilen ücretlere vakıf, online Türk Patent Enstitüsü işlemlerini iyi kullanabiliyor olması gerekmektedir. Zaten sitede geniş açıklaması bulunan bu işlemler zamanla pratik kazanılıp kolayca yapılabilmektedir.

İşe vakıf oldunuz, süreçleri yönetebilecek kadar bilgi ve deneyime de sahip oldunuz. Öyleyse yapılacak iş sadece müşteri bulmaya kalıyor. Yeni kurulan ve markalaşma sürecini tamamlamayan binlerde müşteri yanı sıra lisans yenilemek isteyen yüzlerce müşteri pazarda size bekliyor. Çok ciddi kar marjı olan bu iş hem bilgisayar başından takip edebileceğiniz hem de ciddi bir gelir elde edebileceğiniz yıldızı parlayan ve gelecek vaat eden mesleklerin başında geliyor.

2 YORUMLAR

  1. Marka patent vekili sertifikasına sahip olmadan bu işleri yapmak doğru değildir.hatta yapmaya kalkışanlar hakkında haksız rekabete ilişkin açılmış davalar mevcuttur.firmalar vekil olmayan kişilerle iş yapmazlar.Türk patent web sitesinde konuyla ilgili uyarı vardır.ayrıca sicile kayıtlı vekillere Türk patent sitesinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER