Oto Kiralama (Rent A Car) Şirketi Açmak Mantıklı Mı?

32

Her girişimcinin aklına en az bir kere cafe, restoran, oto kiralama, oto yıkama vb. şirket açmak aklına gelmiştir ama bazen sermaye yetersizliği bazen de uygun şartların oluşmamasından dolayı bu işlere girilmez. Bu saydığımız sektörlerin hepsi şuanda revaçta olan işler. Hemen her yerde görmek mümkün ve genellikle çok iyi iş yaptığı gözlemlenir. Ancak bu işlere girip gerçekten para kazanılabilir mi iyi hesaplamak gerekiyor. Sizlere oto kiralama şirketi açmak mantıklı mı değil mi hesaplamalar yaparak sunacağız.

Öncelikle hem sektörde yaptığımız araştırmalarda hem de kendi hesaplamalarımızda gördük ki aylık kiralama her ne kadar sabit kazanç kapısı olarak gözükse de, asıl para kazanabileceğiniz kısım günlük oto kiralamalarında. Bu yüzden dükkân konumu, internet sitesi ve pazarlama planlarınızın içinde çok önemli bir yer tutuyor olacak.

Dükkan Masrafları

Dükkân kirası her il, ilçe, mahalle ve cadde ’de değişiklik gösterebilir. Bu yüzden biz ortalama bir rakam alacağız. Stopaj dâhil aylık 3.000 TL. Kendinize ait dükkânınız varsa bunu sakın kar olarak hesaplamayın çünkü siz bu işi yapmasaydınız oradan kira alacaktınız. Dükkân konumu, yaya akışının çok sık olduğu ve mümkünse diğer araç kiralama firmalarının olmadığı bir bölgede olmalı. Özellikle günlük kiralamalarda insanlar birçok dükkân gezip fiyat alma eğiliminde oluyor ve o gün ödemesi olduğu/az iş yaptığı için sizden daha az fiyat veren illaki birisi olacaktır.

Eleman Masrafları

Bir tanesi araç hazırlama, kontrol ve teslim için diğeri de müşteri karşılama, telefon cevaplama ve satışlar için olmak üzere şirkette en az 2 eleman çalışmalıdır. Bir elemanın asgari masrafı 1935 TL toplam 3.870 TL eleman gideri.

Araç Bakım Masrafları

Otomobilleri her gün farklı kişiler kullanacağı için normal kullanımlara oranla çok daha az bir ömrü ve daha fazla servis ihtiyacı olacak. Bu yüzden ortalama 2-3 yılda bir araba değiştirmek hem müşteri memnuniyeti hem de araçların daha fazla değer kaybetmeden satılması için önemli bir seçenek.

Araç bakım maliyeti olarak: Periyodik bakımlar, teker ve cam lastiği gibi parça değişimleri ortalama olarak yıllık 2.000 TL maliyeti olacaktır. 2 yılda bir araçları değiştireceğimizi düşünürsek her araca toplam 4.000 TL bakım yapılacaktır. Bunların haricinde öngörülemeyen radyo,  anten, anahtar, mini hasarlar, değişmesi gereken küçük parçalar yıllık ortalama 500 TL yani 2 yılda 1.000 TL tutacaktır.

Araç Alım Masrafı

Araç alımında pazarlık için eliniz oldukça kuvvetli çünkü 10 araçlık bir filo kurmak istiyoruz. Özellikle Hyundai, Renault ve Fiat gibi rent a car firmalarında rahat kiralanan araçlar için ciddi pazarlıklar yapabilirsiniz. Özellikle yeni yıla girildiğinde, bir önceki yıldan ellerinde kalan sıfır otomobilleri daha ucuza alabilirsiniz. Biz bütün araçları dizel alacağımız için (Müşterilerin %80’i dizel araç talep ediyor.) buna göre ortalama bir fiyat aldık. Araç satın alım maliyeti 58.000 TL. Özellikle yukarıda saydığım markalar başta olmak üzere birçok araç markası oto kiralama firmalarına kredi olanakları sağlayabiliyor. Bu seçenek sürekli değişken olacağı için buna değinmiyorum. Eğer siz kredi çekerek araçları almayı düşünüyorsanız, şartları aşağıda yorum kısmından bizlere iletebilir yorumlarımızı alabilirsiniz.

Aylık Gelir

Maliyetlerimizin büyük bir kısmını ele aldığımıza göre artık para kazanma aşamasına geçebiliriz. Hesaplarda ilk aydan 2. yılın son ayına kadar aynı miktarda kazanıyormuş gibi ortalama bir rakam aldık. Bunu yapma sebebimiz gelir başlangıçta düşükken, ilk yıldan sonra artacak olmasıdır. Araçları aylık kiraya verirseniz ortalama 1.200 TL geliriniz olacaktır. Günlük kiralamada ise 120 TL’den kiralarsanız, her ay 10 gün kiralamanız durumunda aylık kira gelirini yakalayacak ve 11. Günden itibaren daha fazla kazanmaya başlayacaksınız demektir. Her aracı her ay 20 günlük kiraya verdiğinizi düşünürsek araç başı geliriniz 2.400 TL olacaktır. Yani 10 araçtan aylık toplam gelirimiz 24.000 TL.

Gelir Vergisi

Maliyetleri düştüğümüz zaman 1 yıl boyunca toplamda ödeyeceğiniz gelir vergisi 6.912 TL olacaktır. Gelir vergisinin düşük olma sebebi araçları gider gösteriyor olmamız ve 5 sene boyunca vergiden düşebiliyor olmamızdan kaynaklanıyor.

Toplam Net Gelir

Bu hesaplamaların sonucunda yıllık ortalama 150.560 TL net kar etmiş bulunuyoruz. Yani 2 yıllık geliriniz toplamda 300.000 TL oluyor. Şuana kadar bakıldığında aylık 12.500 TL gibi bir kar hiç de fena gözükmüyor ama diğer detaylara bakmaya devam edelim.

2 yılın sonunda artık araçlarımızı satmamız ve yenisini almamız gerekiyor. Çünkü %66 ortalamayla kiraya verdik ve araçların fazlasıyla yıpranmasına sebep olduk. Müşteri kaybetmemek, artan servis giderlerinden kaçınmak ve aracın daha fazla değer kaybetmesini engellemek için araç sirkülasyonu mutlaka gerekiyor. Araçları %30 değer kaybıyla sattığımız zaman, 580.000 TL ile girdiğimiz 2 yıllık serüven bize 127.120 TL para kazandırıyor. Yani aylık ortalama 5.300 TL.

oto kiralama gelir gider tablosu

Banka Mevduat Geliri

Eğer işe devam etme kararı alırsanız kazanmış olduğunuz bu paranın yarısını muhtemelen fiyatı artmış olan yeni 10 araç alırken harcayacaksınız. Eğer hiç bu işlere girmeden 580.000 TL’nizi bankaya yatırmış olsaydınız yıllık net olarak 50.000 TL, 2 yılda 100.000 TL’den fazla geliriniz olacaktı. Bu 2 yıl boyunca başka bir yerde çalışmanız durumundada 100.000 TL ile birlikte zaten oto kiralama işinden kazandığınız paranın fazlasını kazanmış olurdunuz.

Kredi ile Oto Kiralama İşine Girmek Mantıklı Mı?

Nakit alımda durum böyleyken kredi alımlardada çok mantıklı sonuçlar çıkmıyor. Örneğin 58.000 TL’lik bir aracın 40.000 TL’sini 24 aylık kredi ile öder, 18.000 TL’sini peşinat olarak verirseniz: aylık ödemeniz gereken kredi tutarı 2000 TL civarında olacaktı.

24 aylık araç kredi hesaplaması

Az önce hesapladığımız peşin alımdan kalan kardan araç başına 8.000 TL faiz gideri yani toplam 80.000 TL gider çıkartırsak toplam 2 yıllık geliriniz 47.000 TL oluyor ve aylık geliriniz 2.000 TL civarında olmuş oluyor.

Sonuç

Biz oto kiralama işini tek başına karlı görmüyoruz. Ancak yan işiniz varsa ve özellikle işiniz için araba kiralamanız gerekiyorsa, arabanın boş kaldığı günleri değerlendirmiş ve diğer işinizde olan giderleri azaltmış olacağınız için mantıklı olabilir. Bizce oto kiralama işi MANTIKLI DEĞİL.

 

32 YORUMLAR

 1. Merhaba yazmış olduğunuz makale çok güzel bir kaç sorum olacak VERGİ YIL demişsinniz 6.912 tl yılda gelir vergisi bu vergi araclar için kullandığımız sigorta vergisimidir 2. Sorum araçları sirkülasyon yaparsak yani yenilersek % 30 yıpranma payından gidecek 58 bin TL almış olduğumuz aracı nekadar satmış oluruz.. cevabınızi bekliyorum teşekkür ederim. .

  • Merhaba,
   1- Sigorta vergisi diye birşey ilk defa duyuyorum. Orada yazılan bildiğiniz aracın yıllık vergisi. MTV.
   2- 58,000 * 0,7 = 40,600 yani araç başına 17,400 TL zarar.

 2. Bizim rent a car firmamız var tek geçimimiz o dükkanımız Yok elamanımız da Yok karı koca 100 arabayı idare ediyoruz Yani Gayette kazanıyoruz farklı bir işimizde Yok hatta başka işimiz olsa bu kadar kar edemeyiz kaliteli müşteri olduktan sonra dükkana hiç gerek Yok zaten müşteri size gelerek sizi seçiyor

  • Daha üşenip yazının sadece bir başını birde sonunu okuyorsunuz, sonra yatırım yapıp iş yapacaksınız.. Biri kredili biri kredisiz senaryolar.

 3. oto kıralama ısı artık sadece sezonluk bır ıs halıne gelmıstır, her meslek gurubunda olabılecegı gıbı (tıcarı) bu ısınde modası gecmıstır, bu ıs bundan uc dort sene oncesınde karlı bır ıst ancak artık neredeyse her kose basına bır rentacar acıldı ve buyuk fırmalarında bu ıslerın ıcerısınde cogalması kucuk fırmaları bıtırdı, bu ısı yedı yıldır yapan bırısı olarak soyluyorum artık kazanmıyoruz ve baska sektor arayısı ıcerısındeyız

 4. dıger bır hususta , her bır aracı ayda on gun ıse verebılecegımızın garantısı yok yerı gelıyor bır arac ayda uc gun ıse gıdıyor yada gıdemıyor dıger bır hususta rentacar kasko sorunları, adam aracınızı kıralıyor, alkollu kaza yapıyor ,ya da ehlıyetsız bır yakınına aracı verıyor, bu durumda sıgortadan bır kurus para alamıyorsunuz, adamın uzerınde bırseyde yoksa , elınızdekı senedı vs de versenız avukata hıc bırsey elde edemıyorsunuz, ölumlu kazalardan bahsetmıyorum bıle, bır baska husus her tıp suc ıcın kıralık araclar tercıh edılıyor, kısı kendı aracı ıle bu tarz ısler yapmıyor cunku devletın araca el koyma durumu soz konusu bu yuzden rıske atmıyor, uyusturucumu tasıyacak, hırsızlık mı yapacak, cınayet mı ısleyecek, dolandırıcılık mı yapacak , herpsınde kıralık arac tercıh edılıyor, bır dıger husus aracınızı calıyorlar, ıstedıgınız kadar takıp sıstemı koyun sökuyorlar vs bu sefer bızde arac verırken cok secıcı olmaya baslıyoruz, adamın kredı kartı duzgun bır ısı vs yoksa arac vermıyoruz o zamanda musterı bulamıyoruz…adamın kredı kartı var dıyelım verıyor sıze maıl order ıcın cezalar geldıgınde kullanmak ıcın, bır suru ceza yıyor radar vs , tabı bundan haberımız yok, sonra aracı teslım edıyor , bankayı arıyor ve kredı kartını maıl order a kapattırıyor, hadı tahsıl edınde gorelım parayı….

  • Ben çok biliyorum demiyorum, elbet bilmediklerim olacak ancak hiçbir şey bilmiyorsun diyorsanız, lütfen paylaşında diğer arkadaşlarla birlikte öğrenelim neler bilmediğimizi. Kimseye bir şey katmayacak veya soru olmayan yorum göndermek herkesin zamanını çalışıyor başka bir şey değil….

  • Merhaba Şenol bey, yukarıdaki hesaplarıma bakarak kendiniz karar verin lütfen.

   Ben sizin yerinizde olsam, 150.000 TL ile oto kiralama işine gireceğime 40.000 TL – 100.000 TL bandında pazarlık yaparak araç alıp 3-5.000 TL üzerine koyarak satmaya çalışırdım. Ayda 1-2 araba satsam oto kiralamadan daha iyi bence.

 5. S.A BEN 1 TANE ARAÇLA BAŞLANGIÇ YAPICAM KREDİ İLE ALICAM ARACI SİZCE NASIL OLUR KİRALANIR MI? SAKARYADA ARAÇ GÜNLÜĞÜ 130 TL HAFTA SONLARI 150 TL Kİ HAFTA SONU ARACIN EN ÇOK GİDECEĞİ ZAMANLAR AYNI ZAMANDA BEN KENDİMDE ÇALIŞIYOR DURUMDA OLUCAM ARAÇ KENDİ BORCUNU ÖDEYE BİLİRMİ RENT A CAR KASKOSU YAPTIRA BİLİRMİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  BU ARADA ALICAĞIM ARAÇ HUNYDAİ ACCENT ERA 2008-2010 CİVARI MODELLERDE 30.000 TL LİK

 6. Merhabalar
  Araçların değer kaybettiği noktasında yanılıyorsunuz 58000 tl lik araç yüzde 30 değer kaybetmiyor
  enflasyon ortamında arıyor.
  Araştırmanızda ki hatada buradan kaynaklanıyor burada en büyük risk aracın kaza yapması dolayısıyla uğrayacağı değer kaybıdır.

 7. Kendi aracını rentarciya kiraya verebiliyormusun aracın bakimlari masraflari sirketmi ödüyor bilgisi olan varmı hangi arabaları kiraya aliyorlar

  • Bu konuda bildiğim duyduğum ve gördüğüm çok firma var ama hiçbirini test etmedim. O yüzden öneride bulunmayacağım. Araştırarak kolayca bulabilirsin.

   • Admin bence sen çok mantıklı konuştun kardeşim ağzına sağlık bakma sen bu yorumlara 10 araç diyorsun 10 tane aracın parasıyla cok daha para kazandıracak işler var. ben hiç senin gözünde bakmadım bu işe..

 8. Admin arkadaşımız çok yanılıyorsun gelmiş burda kar ve zararı anlatmaya çalışmışsın ama ne kardan ne zarardan bahsedebilmişsin gelip bankanın bize vereceği faizi daha mantıklı bir hale getirmeye çalışmışsın değerlendirme yapacak olursan o işi yapıyor olursan yap yada bırak o işi yapan biri bu klaveyi kullansın insanların umutlarını bu şekilde yetirtmeniz hoş değil. Arkadaşlar bugun bu piyasada 120bin civarı nakit paranız varsa 2. el olarak bile araç bulabilirsiniz bugun harabe araçlar mesela linea olmuş günlüğü 200tl gayrimenkul işi yapıyorum kiralıyoruz sürekli araç yetmediğinde. ve bugun karar verdim Rent e car açıyorum EN BASİTİ AYLIK HİÇ OLMASA 200 TL DEN 15 GÜN BİLE KİRAYA VERİRSEM 3000 BİN TL PARA EDİYOR EN KÖTÜSÜNÜ SÖYLEDİM BUGUN O ARACIN TAKSİDİE ÇIKAR BAKIMDA ÇIKAR KARIDA ÇIKAR AMA BİZ BUNUN PEŞİNDEYİZ EN KÖTÜ İHTİMAL ALACAĞIM 50 BİN TLİK ARAÇ KENDİNİ AMORTİ YAPARAK BANA KENDİNİ KAR BIRAKACAK

  • Serhat yaptığın iş sana banka mevduatından az kazandırıyorsa (Bak mevduata para yatır demiyorum) ama banka mevduatından az kaznaıyorsa belli bir zaman sonra elindeki para yavaş yavaş erimiş ve değerini kaybetmiş olur. Hem iş yapacaksın hem risk alacaksın hemde bankanın garantili verdiği paradan az kazanacaksın. Bu bana uymaz, kimse kusura bakmasın.

   Tabi şu var, eğer ben senin dediklerinden fazla kazanırım, mevduat şuan düşük vs. gibi o günün koşullarına göre hesabını yapınca kazanbiliyorsan tabiki yap istediğin işi. Eğer bu işi internette tek bir yazıya bakarak yapmayı veya yapmamayı düşünenler varsa zaten o iş olmaz. Benim yazdıklarımdan hesap yaparken dikkate alması gerekenleri öğrenmeli ve ona göre oturup hesap kitap yapmalı.

   Son olarak yaptığın hesaba bakılırsa bu işi amatörce yapacaksın. ne vergiden bahsetmişsin, ne kiralama kaskosundan ne başka birşeyden. Ayrıca kiralık arabaların normal arabalardan çok çok daha fazla masrafı olduğunuda atlamış gibi duruyorsun. Sende kendince hesabını yapıp bu işe gireceksin kazanacaksın veya kaybedeceksin ticaret bu. Allah’tan hayırlı işler diliyorum. İnşallah hesapladığının kat kat fazlasını kazanmak nasip olur.

 9. Mersinde rentekar işi az yenişehirde özellikle buralara gelin açın şirketlere kiralayın kazanırsınız cidden çok az rentakar var burda

CEVAP VER