Özel Güvenlik Nasıl Olunur

0

‘Özel Güvenlik’ olmak isteyenler ilk önce bir ayrım yapmak zorunda. Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi ve Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ NASIL OLUNUR?

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi’ olmak isteyen kişiler 18 yaşını doldurmuş, askerliğini yapmış, Devlet Hastaneleri’nden alınmış silah kullanabilir raporu, adli sicil temiz kaydı, silah kullanımına herhangi bir yasaklama getirilmemiş, fiziken bir kusura bulunmayan, en az lise mezunu olan herkes Özel Güvenlik olabilir. Fakat bu şartların karşılanıyor olması kesin özel güvenlik olacağınız anlamına gelmez. Silahlı güvenlikçi olmak isteyenlerin Özel Güvenlik Kurumları’ndan 120 saat eğitim alması gerekmektedir. Bu derslerin sonunda yapılan atış ve yazılı sınavlarının ortalamaları en az 60 olmalıdır. Bu aşamayı da aşan kişilere ‘Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi’ sertifikası verilir.[ad]

SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ NASIL OLUNUR? 

‘Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi’ olmak isteyen bireylerin de 18 yaşını doldurmuş, askerliğini yapmış, Devlet Hastaneleri’nden alınmış silah kullanabilir raporu, adli sicil temiz kaydı, silah kullanımına herhangi bir yasaklama getirilmemiş, fiziken bir kusura bulunmayan, en az ilköğretim mezunu olması gereklidir. Bu şartlar sağlandığı taktirde 90 saatlik eğitimden sonra yazılı sınava girer. Bu sınavdan en az 60 aldığı taktirde kişiye Silahsız Özel Güvenlik sertifikası verilir.

ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI NE KADAR?

Özel Güvenlikler 2’ye ayrıldığı için, maaşlar da farklılık göstermektedir. Son yapılan zamanlarla beraber Silahsız Özel Güvenlikler 1000 TL civarı, Silahlı Özel Güvenlikler ise 1200 TL civarı maaş almaktadır. Bu işe başlanış tarihine göre değişebilmektedir.

CEVAP VER