Pierre Cardin Kullanılmış Ürün İade Sorunu (1 Gün Kullanıldı)

1

Öncelikle şunu söyleyim çok şanslısınız bu siteden 500 tl tanıtım yazısı satıyorum ama siz bedavaya tanıtım yazısı aldınız. Tabi bu tanıtım yazısı sizin için olumsuz olacak ama ne demişler reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Pierre Cardin mağazasından aldığım iki tane pantolonumdan biri tek giyme sonucu biriti yani kemer deliği ve fermuar dikişlerinde yırtılmalar ve sökülmeler olmuştur. Bu ürünün iade edilmesi gerekiyordu bunun yanında aldığım diğer Pantolonda ise kumaşından dolayı boyu aynı kesilmesine rağmen kısa gelmektedir. Bu mağaza çalışanının bilmesi gereken bir durumdur özellikle bundan boy almayacak mısınız diye sormama rağmen “gerek yok öbürüyle aynı yapacağız” demişler ve bunun sonucunda şu anda giydiğim diğer ikinci pantolon normal belime çektiğim zaman çoraplarım gözükmekte aşağı çektiğim zaman arka tarafının boşluk yapmasına sebep olmaktadır. Bu ürünün kalitesinden olan şüphenden dolayı ikisinide iade ederek paramı geri almayı talep ettim. Yalnız mağaza müdürü hiçbir şekilde kullanılmış olan ürünlerin iadesinin olamayacağını ve bu ürünün kontrole gideceğini ve kontrolden gelecek olan sonuca göre iade hakkının doğacağını söylemiştir. Diğer pantolon  için ise hiçbir iade veya değişim talebinde bulunamıycağımı ancak paçasını uzatmak için tekrar terziye götürebileceklerini söylediler. Özellikle ilk pantolonda olan sorunlardan dolayı ürünün kalitesini beğenmedim ya aynı sorunları bu pantolonda yaşayacağımı düşündüğüm için ürünü istemediğimi belirtmeme rağmen, ısrar etmeme rağmen geri almadılar. Bunun üzerine paçası kısa olan pantolonu kendim yaptırmak üzere geri aldım ve diğer pantolonu mecburiyetten dolayı iade yerine kontrole göndermek zorunda kaldım.

Kalite kontrol 21 gün içinde sonuçlanacak ve bana olumlu ya da olumsuz bir şekilde bir geri dönüş yapacaklar. Durumun böyle olduğunu pantolonu iade almadıklarını bunun yerine bunu kalite kontrole göndermek zorunda olduklarını belirten bir yazı yazmalarını talep ettiğimde ise böyle bir uygulamamız yok dediler. Böyle bir uygulamanın olmasına gerek yok yaptığımızın arkasında durarak ne yaptığımızı kağıda dökmeniz istiyorum ve mağaza müdürü olarak altına imza atmanızı istiyorum dediğimde ise maalesef zaten biz size şu anda kalite kontrole gönderdiğimize dair bir fiş veriyoruz dediler.

Yani kendileri iade hakkının 3 gün önce bile alınmış olsa kullanılmış ürünler için geçerli olmadığını ve hiçbir mağazanın yedi gün veya ondört gün içinde kullanılmış bir ürünü almayacaklarını söylediler. Bunun ne kadar doğru olduğunu araştırmadım açıkcası zaten ürünü mağazaya geri götürerek  ve yirmi bir gün bekleyerek sonrasında para alarak veya ürünü geri alarak yeterince vakit kaybetmiş olacağım.

Benim bu yazıyı yazma amacım insanlara Pierre Cardin markası hakkında bir fikir sahibi olmaları ve aldıkları ürünün satıcı tarafından hiçbir suretle iadesi olmayacağını bilmiş olmalarını sağlamaktır. Tabi hiçbir surette demişken eğer benimki gibi bir yırtık durumu söz konusu ise belki 21 gün içinde iade ederler. Buradan söylüyorum bir daha asla Pierre Cardin ‘den bırakın pantolon almayı bir çorap bile almayacağım.

Her ne kadar yerel markaların büyümesi için aldığım ürünlerde markalarını yerel olmasına dikkat etmek istesem de Pierre Cardin bu ürünlerin kalitesi oldukça düşük tutarak 5-0 geriye düşmüştür. Geçtimiz 20 yıl içinde diğer Türk markalarından bazılarına birkaç kere iade yapmışlığım vardır ve bundan hiç birisinde bana herhangi bir kontrole gönderme zorunluluğu veya iade için 20 bir gün bekleme zorunluluğu verilmemişti. Daha doğrusu aldığım ilk hafta içinde götürdüğümde verilmedi. Tabiki 3 ay sonra götürüyorsanız kontrol etsinler neden olmuş diye.

Eğer kanun böyle bir zorunluluk getirmiyorsa bile en azından müşteri memnuniyeti ile beni kazandıkları için bu yerlerden pantolon ve diğer ihtiyaçlarını gidermeye devam ediyorum. Dediğim gibi bu markayla araştırma yaparak daha fazla vakit kaybetmek istemiyorum ancak en azından genel olarak bilmem her ne şartta olursa olsun yedi gün içinde iade talebi hakkında bilgisi olan avukatların veya bilinçli vatandaşların aşağıdaki yorum kısmından şu maddeye dayanarak şeklinde bilgi verirlerse sevinirim.

Son olarak internetle arası iyi olan birisi olduğum için internette yapılan satışlarda buna iPhone Samsung iPad laptop vs. ürünleri istediğiniz markadan alabilirsiniz istediğiniz satıcıdan alabilirsiniz. İnternetten aldığınız ürünlerde hiçbir gerekçe göstermeksizin 14 gün içinde iadesi yapılabilir. İşte bundan eminim. Zaten satış sözleşmelerine baktığınız zaman cayma süresini 15 gün olarak en geç belirtmiş oluyorlar.

Hatırlamışken söyleyeyim bundan üç yıl önce teknosa mağazasından aldığım notebook soğutucu ilk gün açtığımda bozuk çıkmıştır ve bunun üzerine en geç 2 saat içerisinde Teknosa mağazasına geri gidip bu ürünü iade etmek istediğimi ürünün bozuk olduğunu söyledim ancak kendileri ürünü iade almayacaklarını yine kalite kontrole gideceklerini söylemişlerdi. Kalite kontrole giden ürün tam 21 gün sonra yenisi ile değiştirmek üzere karar verdi ve ben de bunun üzerine Teknosa mağazalarında hiç birisinden bir daha ürün almamaya ve aldırtmamaya başladım. Zaten Teknosa mağazasında kolay ulaşımı olmasının haricinde hiçbir avantajı yoktur bence. Bildiğiniz gibi bir çok avm içerisinde Teknosa mağazası bulunmaktadır. Ancak eğer sabırlı olursanız diğer medya market, vatan bilgisayar gibi mağazalardan daha uygun fiyatla aynı taksit şartlarında ve daha iyi garanti ve müşteri memnuniyeti yönetimi süreci ile satın alabilirsiniz. Teknosa’ya uygulamış olduğum bu boykotu şimdi Pierre Cardin mağazasına uygulayacağım ve etrafındaki herkese durumu anlatarak hiç kimseye buradan ürün almaması için bilgi vereceğim. Çok büyük ihtimalle sizde bu ürünü almadan önce benim gibi araştırma yapmadınız eğer yapmış olsaydınız benim bu yazdığım gibi yüzlerce şikayete internet üzerinden ulaşmamız mümkün olabilirdi.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen Pierre Cardin de bir iade sorunu yaşadınız ve internette bunun hakkındaki hakkınızı arıyorsunuz. Hoşgeldiniz! Eğer sizde 21 gün kontrol süresi sonrasında iade alacağımız hakkında bilgilendirildiyseniz ve bu durumdan oldukça memnuniyetsizseniz o zaman sizlerde benim yapmış olduğum bu boykotlara kendi sorun yaşadığınız markalarla katılın. Sizin alacağınız bir ürün onlar için çok fazla bir anlam ifade etmeyebilir ama ömrünüz boyunca alacağınız ürünler ve çevrenizdekilerin ömürleri boyunca alacakları ürünler çok fazla şey ifade edebilir. Zaten 1 ürünü iade almanın hiçbir şey ifade etmeyeceğinin bilincinde olan markalar birinci ürünü veya daha sonra sorun yaşadığımızda ikinci üçüncü dördüncü ürünlerde de anında iade gerçekleştiriyorlar.

Eğer bu markalar iade işlemlerini gerçekleştiriyorlarsa bu markalar yaşamak ve yaşatılmak zorundadır. Umarım “neyse giden bir pantolon olsun” veya “Neyse değişim alayım”, “değişim aldım” vs. gibi kendinizi üşengeç söylemlere zorunlu bırakmazsınız. Her söylediğimiz bir kişi bu markanın müşteri memnuniyeti için aldığı kararların ne kadar hatalı olduğunu gösterecek bir kişidir. Her ne kadar yerel marka olsa da duygusal davranamayız. Biz para veriyoruz.

Çalışanlar bu ürünü iade almamak için binbir türlü laf yapıyorlar ancak bu lafları söylemek onların eminim çokta istedikleri bir durum değildir. Ya mağaza sahipleri ya da marka kendilerine iade almamaları için bütün bunları yapmalarını şart koşmuştur. Bu yüzden Viaport Pierre Cardin başta olmak üzere bütün mağaza çalışanlarına bu uygulama ve işlemlerden herhangi bir saygısızlık olmadığı sürece tamamen ayrı tutuyorum. Kendileri cebinden 1 TL dahi kaybetmeyecektir sonuçta. Sadece mağaza sahibinin ya da markanın performans raporlarında iade adetleri ve değişim adetleri gibi kontrolleri sonrasında sorun yaşamamak için mecburen bu şekilde baskı uygulamaktadırlar diye düşünüyorum. Bunları anlayışla karşılabiliyorum. İş bulmanın zor olduğu bugünlerde bu insanların üstlerine karşı çıkarak tüketici memnuniyeti sunacağız demeleri beklenemez. Zaten bu yaşadığım sorunlarla alakalı mağaza müdürünü ayrı tutarak hiçbir çalışanın sorumlulu yoktur. Mağaza müdürünü ayrı tutma nedenim ise onun bu işteki karını bilmememdir. Bu yüzden kendilerine tarafımca herhangi bir suçlama veya aklama yapmıyorum.

Sizlerde yaşadığınız sorunları aşağıdan diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Ben de 2 pantolonlarını 1-2 gün kullandım. İade etmek istedim ama çingeneler gibi iade almamak için ellerinden geleni yaptılar, terziye gönderdiler, :)Pantolon paramparça olsaydı belki de yine terziye göndereceklerdi 😉 😉 . O kadar para(2 pantolon 400tl) döktükten sonra böyle bir ilgi canımı çok sıktı.

CEVAP VER