Pırlantanın Özellikleri, Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

0

Pırlanta, yer altından çıkarılan ve işlenen en değerli taşlardan birisidir. Pırlantanın değeri ve doğada ne kadar nadir bulunduğu fiyatlarında olan farklılıklara neden olmaktadır. Pırlantaların görünüşlerine bakarak aynı olduğunu fark edebilirsiniz ancak çıkarılan pırlantaların biri asla diğerine benzemez. Dünyanın farklı yerlerinden çıkarılan bu değerli taşlar, birbirlerinden oldukça farklı yapıda bulunurlar. Bu yüzden bazı pırlantaların fiyatı oldukça yüksek, bazılarının ise fiyatları düşüktür. Pırlantaların kontrolü yapılırken bazı özellikleri göz önünde bulundurulur. Bu özelliklerden bazıları; rengi, berraklığı, karat değeri, kesimidir. Çıkarılan pırlantalar farklı renklerde bulunabilir. Pırlantalar çoğunluklar renksiz olarak çıkartılır ve şeffaf bir yapıdadır. Ancak çıkarılan pırlantalar arasında pembe, kırmızı sarı ve mavi renklerde olanları da bulunmaktadır. Bu renkli pırlantalar nadir olarak doğada bulunur ve çıkartılır. Pırlantalarda sınıflandırma renklere göre yapılır. D harfinden başlayarak Z harfine kadar sınıflandırma işlemi yapılır.

Doğada bulunan ve yer altından çıkarılan değerli taşların, kendine özgü değerleri ve özellikleri bulunmaktadır. Yer altından çıkarılan bu taşların hepsinde farklı mineraller bulunmaktadır. Minerali az olan taş, daha çok ışık saçar ve parlama özelliği gösterir. Bu taşlar daha değerlidir. Ayrıca çıkarılan her taşın yapısı, büyüklüğü ve rengi farklı olduğu için değişik sınıflarda bulunurlar. Doğallığın en az olduğu pırlantalar oldukça değerlidirler. Bu pırlantalara ulaşmak oldukça zordur. Fiyatları ise diğer pırlantalara göre oldukça fazladır. Pırlantaların büyüklükleri ve ağırlıkları karar ile ölçülmektedir. Fiyatları ise ölçüldükleri karat değerine göre değişim gösterir. Pırlanta, çıkarıldıktan sonra sadece kesim işlemi gerçekleştirilir. İnsanların yapmış oldukları tek değişim budur. Yüzüklerin ve kolyelerin üzerlerinde bulunan pırlantalar, kesimlerden sonra eklenen değerli taşlardır.

Kadınlar tarafından oldukça beğenilen ve her kadının hayalini süsleyen pırlantalar, doğada bulunan en değerli taşlardan birisidir. Fiyatları oldukça pahalı olan bu taşlar, karat değerine, rengine ve ölçüsüne göre fiyatlandırılmaktadır. Pırlantaları ayırt etmek oldukça kolaydır. Günümüzde sahte pırlanta taşlarıyla satılan kolyeler oldukça çoktur. Bu yüzden satın aldığınız kolyenin, küpenin ve yüzüğün gerçek pırlantadan yapılıp yapılmadığını anlayabilirsiniz. Pırlantanın parlak bir yüzeyi vardır. Ayrıca ışık saçar, Sahte pırlantalar parlama özelliği göstermezler ve cam gibi bir yapıları olur. Gerçek pırlantalar içerisinde ışık tam olarak geçmez ve ışığı farklı şekillerde yansıtır ancak sahteleri ışığı tam olarak geçirebilir.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Gerçek pırlanta ışığı tam olarak geçirmez, ışığı kırarak geçirir. Pırlantanın gerçek olduğunu anlamak için ürünü dergi yada gazetenin üzerine koyunuz. Arka yüzeyden verilen ışık sayesinde, yazılar okunamaz hale gelir. Bu pırlantanın ışığı kırdığınızı ve yaydığını gösterir. Işık verildikten sonra yazıları okuyabiliyorsanız, pırlantanın sahte olma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak bu işlem sizlere kesin sonuç vermez, bu yüzden bilir kişilere danışabilirsiniz. Uzmanların tavsiyelerine göre, pırlantanın gerçek olup olmadığı gözle anlaşılamamaktadır. Pırlanta alımı yaparken bilinir firmalardan almaya özen gösteriniz çünkü birçok firma sahte taşları gerçek diye piyasaya sürebilmektedir. Pırlantayı aldıktan sonra incelemeniz mümkündür. Cımbızla yada bir tutacakla tuttuğunuz pırlantanın içerisinde mercekle bakınız. Burada iç içe geçmiş olarak iki kare göreceksiniz. Bu karelerin eşit ve düzgün olması, pırlantanın güzel bir kesim işleminden geçtiğini göstermektedir. Eğer kareler tam kare değilse ve eşit boyutlarda değilse, sağlıklı bir kesim işleminden geçtiği söylenemez. Bu yazımızda sizlere pırlantanın özellikleri ve sahtelerinin nasıl anlaşıldığı hakkında detaylı bilgiler sunmuş bulunuyoruz. Daha fazla bilgi için internet sitemizde araştırma yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen internet sitemize giriş yapınız.

CEVAP VER