Saksı Bitkisinin Toprağında Sineklenme

0

Yaz aylarının gelmesiyle beraber genel bir sinek sorunu zaten mevcut. Ancak bu yazımızda bahsedeceğimiz sinekler, bitki toprağının içinden çıkan küçük/minik sinekler. Bunlara bazıları meyve sineği yada sirke sineğide diyebiliyor.

Bir sabah kalktınız ve cam kenarlarında duvar diplerinde minik ölü sineklerle karşılaştınız. Daha sonra fark ettiniz ki bu sinekler gözünüz gibi baktığınız saksılardan geliyor. Peki ne yapmamız lazım? Bu sineklerden bitkilere zarar vermeden nasıl kurtulabiliriz?

Bitkinizin toprağında bulunan organik atıklar (katı gübreler) bu sineklerin toprağın için çoğalıp yaşamasına olanak sağlıyor. Eğer katı gübre kullanmadıysanız bile almış olduğunuz toprağın içinde gübre parçaları mevcut olabilir.

Bir çok farklı ilaç ve yöntem var bunun önüne geçtiği iddia edilen. Örneğin bitki yanına sirke koymak, çeşitli marka ilaçları toprağa sıkmak vs. Ancak benim önerim daha kesin bir öneri olacak. Öncelikle bitkinizi 1-2 gün dışarıda havalandırın. En son aldığınız toprağın dışında yeni bir toprak alın. Bitkinizi eski toprağından çıkarıp üzerindeki toprağın olabildiğince dökülmesini sağlayın. Varsa sigara külünü bitkinin köklerine serpiştirin. Sonrasında yeni toprağa bitkinizi yerleştirin. Bitki üzerinde çeşitli yerlerde sinek varsa süpürge ile zarar vermeden çekmeye çalışın.

Ben bu yöntem ile bitkim deki sineklerden kurtulmayı başardım. Sizlerde kendi yöntem veya sonuçları buradan başkalarıyla paylaşarak yardımcı olabilirsiniz.

CEVAP VER