SIK ADET GÖRME NEDİR?

0

Sık adet görme (polimenero) her ay düzenli olarak adet tarihinin başlangıç günleri aralarının 21 günden daha kısa zaman içersin de meydana gelmesi durumudur. Ayrıca bahsedilen süre bireyin bir adet tarihi bitiminden sonra diğer adet sürecinin başlaması arasındaki “temiz kalınmış” olan süre değildir. Çoğunlukla bireyin bir adet tarihinden diğer adet tarihine kadar olan sürenin 21 günden az olması anormal olarak kabul edilmektedir. Özellikle sık ve anormal kanamalar hastalar tarafından ise “ayda iki defa adet oluyorum” şeklinde ifade edilmektedir. Ayrıca adet araların da ise meydana gelen lekelenmeler ve kanamalar şeklin de olarak da görülebilmektedir.

Sık adet görmenin sebepleri nelerdir?
Çoğunlukla miyomlar, polip ve hormon el sebepler ve çeşitli meydana gelen durumlar bireyin sık olarak adet görmesine sebep olabilmektedir. Ancak bazı hastalar da ise hiçbir sebep bulunamamaktadır. Çünkü stres birey de meydana gelen adet düzensizliklerine ya da sık olarak adet görmelere nadiren de olsa sebep olabilmektedir. Ayrıca “Hipertroidi” (guatr hormonu bozuklukları) kadın da sık adet görmelere de sebep olabilir.

Sık olarak adet görülmesinin zararları var mıdır?
Özellikle kadında meydana gelen sık adet görmek mutlaka değerlendirilerek ve sebebinin detaylı olarak araştırılması gereken durumdur. Sık adet görmenin sebebi araştırılarak tedavi uygulanılmaktadır. Ayrıca kanamalara sebep olan bir miyom ya da polip ise kadının sık olarak adet görmesinin dışın da aşırı kan kayıpları sonucun da ise kansızlık yani “anemi” durumu oluşmaktadır. Eğer hormon el olarak bazı bozukluklar söz konusu ise bunların tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlar da sadece ilaç ile tedavi yöntemleri yeterli olurken bazen de polip ve miyomlar için ameliyat gerekli olabilmektedir.

CEVAP VER