Sirkeli Domates Soslu Biber Tarifi

0
Sirkeli Domates Soslu Biber Tarifi

Sirkeli Domates Soslu Biber Tarifi

Domates sosu Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Her türlü yemeğe kullanabilen bu sosu değişik sebzeler ile tatlandırarak da sofralarınızda kullanabilirsiniz. Türk kadınlarının en çok kullandığı domates sosunu şimdi size vereceğimiz sirkeli domates soslu biber tarifi ile de deneyebilirsiniz. Hazırladığınız sosu et yemekleri ve baklagiller ile birlikte servis ederek, yemeklerinize ayrı bir lezzet katabilirsiniz.

Biberin ve sirkenin ayrı bir lezzet kattığı bu domates sosunu Türk sofra kültürünün önemli alışkanlıklarından olan suyuna ekmek banmak için sofralarınıza koyabilirsiniz. Domates ve sirke ile lezzeti daha da artan olan biberi ise yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz. Sirkeli domates soslu biber tarifi sayesinde hazırladığınız yemeklerinizin lezzetini daha da arttıracaksınız. Bu sos ise sofralarınızın vazgeçilmez bir parçası halini alacak.

Biber ve domatesin sirke ile birlikte pişirilmesi ile yapılan bu muhteşem sosu bol miktarda yapabilir, daha sonra hazır bir şekilde sofraya koymak için kavanozlarda pişirebilirsiniz. Özellikle bir veya yarım litrelik kavanozlarda pişirmeniz sizin için çok daha pratik olacaktır. Böylece bu lezzetli sosu bir kere pişirebilir, kavanozlarda daha sonra kullanmak için gönül rahatlığı ile saklayabilirsiniz. Bu sosu kavanozların içerisinde pişirerek yıllar boyunca dolabınızda saklayabilir, sevdiklerinize içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan bu sosu her istediğinizde kavanozu açarak tattırabilirsiniz.

Ancak sosu saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kavanozun kapağını açtıktan sonra sosu kısa sürede tüketmeniz gerektiğidir. Kavanozun kapağını açtıktan sonra buzdolabınızda saklamalı ve bozulmaması için uzun süre dolapta bekletmeden tüketmelisiniz. Sos kavanozların içerisinde hava almadan durabildiği için uzun yıllar boyunca bozulma riski taşımaz. Bu nedenle hava almadığı takdirde yani kavanozun kapağını açmadığınız sürece uzun zaman saklayabilirsiniz.

Sirkeli domates soslu biber tarifi oldukça az malzeme ile ve pratik bir şekilde hazırlanarak pişirilebilir. Hem içerisinde katkı maddesi konmadığı için son derece doğal bir sostur, hem de kavanozların içerisinde piştiği için uzun süre sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz. Böylece sevdiklerinize hazırladığınız doğal sosu istediğiniz zaman servis edebilirsiniz.

Bu doğal ve lezzetli sosu hazırlamak için ihtiyacınız olacak malzemeler: 2 kilo etli kırmızı domates, yarım kilo sivri acı biber ( kıl biberi olarak da bilinir ), 1 baş sarımsak, sirke, 1 çay bardağı kadar zeytinyağı ve bulabiliyorsanız kaya tuzu kullanmanız lezzetini daha çok arttırır ancak normal tuz da kullanabilirsiniz.

Sirkeli domates soslu biber tarifinde öncelikle domateslerin kabuklarını soyarak rondoda püre halinde çekin. Elde ettiğiniz bu püreye kabuklarını soyduğunuz sarımsakları ekleyerek ikisini birlikte bir kere daha ezin. Ancak ezdiğiniz karışımın çok sulu bir kıvamı olmaması konusunda dikkatli olun.

Rondo ile işiniz bittikten sonra ezdiğiniz domatesi ve sarımsağı geniş bir kabın içerisine alarak yukarıda verilen ölçülerde sirke, tuz ve zeytinyağını domatese ilave ederek karıştırın. Bu sos için yeterli olacak sirke miktarı yaklaşık olarak 3 çay bardağı kadardır. Ancak siz sosunuzu hazırlarken kendiniz sirke tadını hissedebileceğiniz şekilde sirke miktarını arttırıp azaltabilirsiniz. Tuz oranını da aynı şekilde sosun tadına bakarak kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Sosunuzu hazırladıktan sonra kıl biberleri kavanozlara dikine bir şekilde yerleştirin ve kavanozların ağzını doldurmayacak şekilde sosu kavanozlara paylaştırın. Yarım saat kadar bekledikten sonra kavanozların kapaklarını sıkı bir şekilde kapatarak ters çevirin. Bu şekilde içinde kalan havanın çıkmasını sağlamış olursunuz.

Sirkeli domates soslu biber tarifinde kavanozları birkaç gün bu şekilde saklayarak oldukça lezzetli bir sos elde edebilirsiniz.

CEVAP VER