TL Hesabına Yanlışlıkla Swift ile Dolar, Euro veya Farklı Döviz Transferi

10

Tl hesabına farklı bir döviz kuru transferi yapıldığında ne olduğunu sizlere başımdan geçen bir olay ile anlatacağım.

Geçtiğimiz günlerde bir müşterime TL İban hesabımı verdim ve kendisi ödemeyi yurtdışından Swift ile yapacağını söyledi. Swift yaptıktan sonra dekontu bana gönderdiğinde farkettim ki ödemeyi Euro olarak benim TL banka hesabıma göndermiş. Hemen bankayı arayıp ne olacağını sordum ancak paranın muhtemelen geri döneceğini söylediler.

Bende 3 gün bekleyip banka şubeme gittim. Şube’de baktıklarında paranın o döviz kurlu hesaba geçmemesinden dolayı havuzda beklediğini söylediler. İster Euro hesabı açın oraya aktaralım istersenizde banka kurumuzla TL’ye çevirip hesabınıza yatıralım dediler. Bende TL’ye çevrilip hesabıma yatırılmasını istedim.

İşlem aslında bu kadar basit ancak internetteki bilgi kirliliği ve yetersizliğinden dolayı 3 gün boyunca para’nın ne olacağı stresini yaşadım. Swift yapıldığında valör 3 günmüş. Yani en erken 3 gün önce gitmenizde fayda var. Böylelikle gittiğinizde para bankaya ulaşmış olacaktır.

Eğer merak ettiğiniz sorular veya başınızdan geçen böyle bir olay varsa aşağıdan benimle ve diğer okuyucularla paylaşabilir, çözüm için yardımcı olabilirsiniz.

10 YORUMLAR

 1. Benim doviz hesabim dolar .benim doviz hesabıma 700 euro yatti.sonra is cep ten baktigimda para hesapta gözüküyor. Bu paraya birşey olurmu

  • Para size yanlışlıkla mı yattı? Eğer öyleyse bankayla hemen iletişime geçip bu paranın size ait olmadığını söylemelisiniz. Bildirmemenin ve hatta parayı çekmenin ciddi cezaları var diye biliyorum.

   Eğer para zaten sizin adınıza ve sizin hesabınıza yatırıldı ve geldiyse paraya ne olabilir ki?

   • Merhaba abd’de çalıştıgım firmaya usd hesabımı verdim swift koduyla bu ahmak herifler dolar hesabına euro yollamışlar az önce mail geldi sizce bu paranın akibeti ne olur ?

    • Serdar bey siz beni güldürdünüz Allah’da sizi güldürsün.

     Benim başıma gelen olayda para havuza düştü, euro hesabı açtım oraya aktardılar parayı. Öncesinde bankayı 4-5 kere aradım yok yok dediler. Şubeye gidince paranın havuzda durduğunu gördüm. Bence şubenize gidip euro hesabı açın parayı oraya aktarmalarını söyleyin.

 2. Merhaba kardeşim TL hesabıma euro gönderdi şu an 2.gün bugün uero hesabı açtım ama iban farklı gözüküyor para hesabıma yatar mı acaba

  • Merhabalar,

   Para genelde bankada havuza geçiyor. Benim tecrübemde arayıp böyle böyle demediler. Hep ben arayarak sordum yok dediler. En son şubeye gidince havuzda olduğunu öğrendik. Hesap açıp parayı doğru hesaba aktardılar.

   Sizin iban evet farklı olacak, her döviz için hesap açılıyor ve her hesabın ibanı farklı olur. Yani TL ve Euro ibanları farklı. İban doğru bile olsa paranın gelmesi 2-3 gün sürebiliyor. 2-3 gün bekleyip şubeye gidin durumu anlatın gelen parayı ya bozup tl hesabınıza yada euro olarak euro hesabınıza geçeceklerdir. Ama talepde bulunmanız şart gibi duruyor bu işlem için.

 3. Merhaba Katar QNB ıle Katardan Turkıyeye Garantıye para yolladım ama Soyısmını dalgınlıkla yanlıs yazmısım 6 gun oldu hala para hesaba gecmedı banada donmedı pek araya tatıl gunlerıde gırdı ama napmam lazım arkadaslar bılgı verırmısınız

  • Para bankada havuzda kalmıştır. Yoğun bir şubeyse henüz fırsat bulup bunun kim olduğunu araştırmamışlardır. Siz veya arkadaşınız bankayı arayıp yanlışlığı düzeltebilirsiniz.

 4. Merhabalar. Hocam şimdi ABD den bana usd hesabıma Türk parası yatırıldı acaba her hangi bir sıkıntı olur mu?yani tekrar TL dolara otomotikmen çevrilir mi? Teşekkür ederim.

  • Siz bankaya belirtmezseniz otomatik çevrilmez. Hangi kurdan çevireleceği vs. o an onaylamanız lazım. İsterseniz USD hesabı açın, bankayada para gelince USD hesabıma yatsın diye talimat verin. Sonra istediğinizde bozabilirsiniz.

CEVAP VER