TL Hesabına Yanlışlıkla Swift ile Dolar, Euro veya Farklı Döviz Transferi

2

Tl hesabına farklı bir döviz kuru transferi yapıldığında ne olduğunu sizlere başımdan geçen bir olay ile anlatacağım.

Geçtiğimiz günlerde bir müşterime TL İban hesabımı verdim ve kendisi ödemeyi yurtdışından Swift ile yapacağını söyledi. Swift yaptıktan sonra dekontu bana gönderdiğinde farkettim ki ödemeyi Euro olarak benim TL banka hesabıma göndermiş. Hemen bankayı arayıp ne olacağını sordum ancak paranın muhtemelen geri döneceğini söylediler.

Bende 3 gün bekleyip banka şubeme gittim. Şube’de baktıklarında paranın o döviz kurlu hesaba geçmemesinden dolayı havuzda beklediğini söylediler. İster Euro hesabı açın oraya aktaralım istersenizde banka kurumuzla TL’ye çevirip hesabınıza yatıralım dediler. Bende TL’ye çevrilip hesabıma yatırılmasını istedim.

İşlem aslında bu kadar basit ancak internetteki bilgi kirliliği ve yetersizliğinden dolayı 3 gün boyunca para’nın ne olacağı stresini yaşadım. Swift yapıldığında valör 3 günmüş. Yani en erken 3 gün önce gitmenizde fayda var. Böylelikle gittiğinizde para bankaya ulaşmış olacaktır.

Eğer merak ettiğiniz sorular veya başınızdan geçen böyle bir olay varsa aşağıdan benimle ve diğer okuyucularla paylaşabilir, çözüm için yardımcı olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Benim doviz hesabim dolar .benim doviz hesabıma 700 euro yatti.sonra is cep ten baktigimda para hesapta gözüküyor. Bu paraya birşey olurmu

    • Para size yanlışlıkla mı yattı? Eğer öyleyse bankayla hemen iletişime geçip bu paranın size ait olmadığını söylemelisiniz. Bildirmemenin ve hatta parayı çekmenin ciddi cezaları var diye biliyorum.

      Eğer para zaten sizin adınıza ve sizin hesabınıza yatırıldı ve geldiyse paraya ne olabilir ki?

CEVAP VER