Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

0

Özellikle öğrencilerin sık sık karşılaştığı sorunlardan biri olan tükenmez kalem lekeleri okul gömleklerinin, günlük kıyafetlerin ya da kalemlik vb. okul eşyalarının çöpe atılmasına neden olur. Çıkarılması imkânsızmış gibi görülen tükenmez kalem lekelerini nüfus ettiği alandan çıkarabilmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem ev işleriyle daha çok ilgilendikleri için ev hanımları tarafından da bilinir. Ev hanımlarına gerek duyulmadığı durumlarda tercih edilen kuru temizlemeciler kumaş yapısının karmaşık olduğu hassas kıyafetler için başvurulması gereken bir yoldur. Aksi takdirde kolayca halledilebilecek olan bir tükenmez kalem lekesi az da olsa bir maliyete neden olacaktır.

Diğer bütün lekeler gibi tükenmez kalem lekelerinde de tazeyken müdahale etmek önemlidir. Bu yüzden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar diye merak eden kişiler öncelikle lekenin üzerinden zaman geçmemesine dikkat etmelidirler. Üzerinden zaman geçmiş bir tükenmez kalem lekesini temizlemek için kuru temizlemeciye mecbur kalınacaktır. Bunun nedeni ise kalem mürekkebinin içinde yer alan yağ tabakasıdır. Yapısında yağ bulunduğu için suyla yıkanması tavsiye edilmez. Su herhangi bir zarar vermez fakat yağla karşıt maddeler olduğu için herhangi bir etkisi olmaz. Bu yüzden zaman kaybını da önlemek amacıyla öncelikle taze lekenin sıvılığı alınmalıdır. Lekenin taze olup olmadığı yüzeyinin ışıkta parlayıp parlamadığından belli olur. Işıkta parlayan kısımlar leke üzerinden alınmalıdır. Daha sonra ise sıvı çamaşır deterjanı ile ağartıcı karıştırılarak lekenin bulaştığı yüzeye dökülmelidir. Lekeli çamaşır hazırlanan sıvıyla birlikte biraz bekletilir ve çamaşır makinesine atılır. Böylece makineden çıktığında çamaşırlar eski hallerine kavuşabilirler.

Tükenmez kalem lekesini çıkarabilmek için kullanılan araçlardan biri de ispirtodur. Yakıcı bir özelliğe sahip olan ispirto kimyasal bir madde olduğu için lekeye nüfus eder ve temizlenmesine yardımcı olabilir. Fakat yanıcı özelliğinden dolayı oluşabilecek herhangi bir tehlikeye neden olmamak için kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kalem lekesini çıkarmak isterken daha büyük zararlarla karşılaşılabilir. Örneğin ispirto dökülen bir kumaş küçük bir çocuğun eline geçerse yangına ve ölümlere varan durumlarla karşılaşılabilir.

İspirto gibi kullanılan fakat kullanımı açısından herhangi bir tehlike oluşturmayan sirke de tükenmez kalem lekesine getirilen çözümler arasındadır. Yumuşak yapısından dolayı pamukla kullanılması tavsiye edilir. Pamuk yerine kullanılan bir bez sirkeyi iyi emmeyeceği için lekenin temizlenmesini sağlayamayacaktır. Sirke dökülen pamuk mürekkep lekesinin üzerine bastırılıp çekilerek bu işlem uygulanır. Defalarca tekrarlanan bu işlem sonucunda sirkeli pamuk mürekkep lekesini de emecektir.

CEVAP VER