Türk Telekom TC Kimlik Numarası Mesajı

3

Bazı okuyucularımızdan gelen sorulardan sonra bu konuya değinmeye karar verdik. Türk Telekom ve belki bazı diğer Operatörler (Turkcell, Vodafone gibi) sizden TC Kimlik numaranızı isteyen aşağıdaki gibi bir mesaj atabilir.

“Değerli müşterimiz, hattınızın kapatılmaması için kimlik numaranızı 9333’u arayarak ya da kimlik numaranızı yazıp 5555’e SMS göndererek güncelletmeniz gerekmektedir. Kimlik numaranızı güncelletmezseniz hattınız, 2 Mayıs 2019’da giden aramalara, mesaj gönderimine ve internet erişimine kısıtlanacak ve 1 Ağustos 2019’da ise tamamen iptal olacaktır.”

Böyle bir mesaj aldığınızda yapmanız gereken en önemli şey sizden TC kimlik numaranızı göndermenizi istenen numaranın operatöre ait olduğundan emin olmak. Daha sonra mesajlarda yazan numaradan bağımsız olarak operatör müşteri temsilcisini arayarak böyle bir mesaj aldığınızı ve doğruluğunu öğrenin. Eğer gelen sms doğruysa TC kimlik numaranızı vererek hattın kapanmasını engelleyebilirsiniz. Anladığımız kadarıyla bunu yapma nedenleri başkası adına açılan hatların kullanımını engellemek.

Sizde benzer bir mesaj aldıysanız veya benzer bir durumla karşılaştıysanız lütfen tecrübenizi bizimle paylaşınız ki diğer okuyucularımızda faydalansınlar.

3 YORUMLAR

  1. Vodafone’dan şu tarz gelen mesajlar olduğu söyleniyor. Alan var mı?

    tum operatorlerde zorunlu olan yasal duzenleme geregi, hattinizi kullanmaya devam edebilmeniz icin tc kimlik numaranizi tarafimiza iletmeniz gerekmektedir. iletmemeniz halinde hattiniz 2 temmuz itibariyla arama yapma, mesaj atma ve internete kapanacaktir. kimlik numaranizi linkten ucretsiz paylasabilirsiniz: http://vftr.co/turkaboneler b003

  2. Degerli musterimiz, TC kimlik numaraniza resmi makamlardan ulasilamamistir. 90 gun icerisinde hattiniz giden aramalara, mesaj gonderimine ve internet erisimine kisitlanacaktir. Aboneligin devami icin kimlik numaranizi 5555e gonderebilirsiniz. B001

CEVAP VER