Uçak İnerken Yaşanan Gözde ve Alında Ağrı veya İğne Batma Acısı

3

Öncelikle şunu belirtmek isterim ben doktor veya sağlık görevlisi değilim. Sadece başıma gelen bu durumu açıklayarak benim gibi başka insanlar varsa beraberce bu konuyu tartışmak niyetindeyim. Kendimizce uyguladığımız yöntemleri anlatarak belki birbirimize faydamız dokunabilir.

Her zaman olmamakla birlikte son bir kaç senedir yaptığım 10 üzeri uçak yolculuğunuz ikisinde bu sorunu yaşıyordum. Kalkışta ve giderken sorun olmazken inişe geçildiği anda göz üstünde kaş civarında ve alnımın alt orta kısımlarında ciddi bir iğne batması gibi bir acı ve baskı hissediyordum. İlk olduğunda gerçekten çok korktum. Uçak indiğinde acı ve baskı geçmişti ancak o bölgede hafif bir hassaslaşma var gibiydi. Uçak inerken direk hastane’ye gitmeyi düşündüm ancak acı geçince vazgeçtim. İner inmez evim yanındaki eczaneye durumu anlattım ve sinüzit için doktora gitmemi önerdiler. Orada bir burun yıkama aparatıda verdiler. Tuzlu su ile sinüslerin içlerini temizleyebilmemi sağlıyor.

İki gün sonraki uçuşumda bu aparat ile burnumu iyice açıp öyle bindim ve herhangi bir sorun olmadı. Uçağa binmeden önce yaptığım bu burun açma işlemini zamanla bıraktım. Herhangi bir sorun yaşamıyordum ta ki geçen gün uçakta aynı acıyı yaşayana kadar. Basınç ve kulaklarla ilgili sorun olması durumundan dolayı iniş boyunca ağzımı açıp kapadım ve esneyerek dengede tutmaya çalışıyordum. Bir yandanda elimle kaşlarımın ortasına masaj yapıyordum. Acıyı azaltmasada elimden başka bir şey gelmiyordu. Tam o sırada çok ince bir hava kaçırma sesi geldi burnumun derinliklerinden. Sadece benim duyabileceğim yükseklikte bir sesti. O sesle beraber acı anında kesildi. O an anladımki burun tıkanıklığı, hastalık sonrası yada sinüzit olan dönemlerimde bu sorunu yaşıyorum ve tıkanık olduğu için basınç farkı bu acıya sebep oluyor.

O günden beri her 2-3 günde bir sabahları bu aparat ile burnumu yıkıyorum. Uçağa binmeden öncede yine iyice açıldığına emin oluyorum. Her ne kadar ben henüz bu ağrı ve acı için doktora gitmesemde önemli bir sorun olabileceğini düşünüyorum o yüzden ilk fırsatta doktora gidip bu izlenimlerimi aktaracağım.

Bazı yerlerde bu tarz sorun yaşayan kişilerin ağrı kesici aldığını okudum ancak ben zaten doktor söylemedikçe ağrı kesici kullanan birisi değilim. Ve son yaşadığım olayda burnumdan gelen sesle acının kesilmesinden sonra bunun ağrı kesiciyle bir bağlantısı olmadığını ve basınçla burun tıkanıklığı sonucu oluştuğunu iyice anlamış oldum.

3 YORUMLAR

  1. Aynısını son uçuşumda yaşadım.
    İnternette sadece sizin yazdıklarınız yaşadığım ağrıyı açıklıyor. Cevap buluncaya kadar uçuş yapmamayı düşünüyordum. Burun temizleme yöntemiyle bir kez deneyebilirim. Değişiklik olmazsa bir daha uçmam herhalde (nasıl olacaksa).

  2. Bugüne kadar sanırım 10 kez uçağa binmişimdir, ilk kez geçen hafta başıma geldi. İnişe az kala sağ gözümün üstüne inanılmaz bir ağrı saplandı. Beyin kanaması geçirdiğimi düşündüm. Bildiğin iğne saplanıyordu. İnişten sonra ağrı geçti ama sızısı devam etti. Bu sayfadaki yorumu okuyunca bunun sinüslerdeki tıkanmadan kaynaklandığı anlamış oldum

CEVAP VER