Uçak Mı Yoksa Otobüs Mü Daha Mantıklı?

0

“Uçakla mı gidelim yoksa otobüsle mi?” Bu konu her zaman uzun uzun düşünmeye yol açar. Aşağıda neyin neden ve hangi şartlarda mantıklı olabileceğini biraz anlatmaya çalıştık.

Ulaşım her zaman insanların ihtiyaç duydukları en büyük gereksinim olmuştur. Evinizden adımınızı dışarı attığınız an ulaşım devreye girer ve sizi gitmek istediğiniz yere kadar takip eder. Geçmişten günümüze ulaşımın farklı şekillerde boy gösterdiğini de tarih göstermiştir. İnsanların gelişen ve geliştiren bir yapıda olması tekerleğin bulunmasından günümüze uçaklar ile seyahate kadar ilerlemeyi başarmıştır. Motorlu araçların yaşantımıza girmesinden sonra hızlı bir gelişim göstermiş ve insanlara farklı imkânlar sunuştur.

İnsan İçin En Önemli Konu: Zaman

Zaman değeri hiçbir maddi değerle ölçülemez. Bu nedendir ki ulaşımda en çok dikkat edilen noktalardan biri zaman olmuştur. Tren veya gemi kullanmak çok fazla zaman alırken otobüs buna nazaran daha kısa süreyi almaktadır. Fakat yine de teknolojinin yardımı ile bu nokta daha da ileri taşınmıştır. 100 yıllık geçmişi olan uçakların 1970’li yıllardan sonra hızlı bir biçimde gelişmesi ve sadece askeri olarak kullanılmaması ile beraber yolcu uçakları geliştirildi. Hız için tasarlanmış bazı uçaklar (Concord gibi) insanları gideceği yere daha hızlı bir şekilde ulaştırmak için uçmaktadırlar.

İnsanlar artık birçok nedenden ötürü ulaşımda uçakları tercih etmeye başlamaktadır. En önemli nedenlerden bir tanesi zaman ve bununla beraber getirdikleri. Ülkemizde İstanbul ile Gaziantep arası otobüs ile yaklaşık olarak 20 saat civarında sürerken bunu uçakla 1 buçuk saate kadar düşürebilirsiniz. Otobüsle giderken sadece zaman değil kişisel sağlığınızda zarar görür. Uzunca saatler otobüs ile seyahat etmek bel, omuz, sırt, boyun, ayak ağrılarını da beraberinde getirir. Özellikle sık bir biçimde yolculuk yapan insanlarda kronikleşen hastalıklara yol açar.

Hangisi Daha Ucuz: Uçak Mı Otobüs Mü?

İlk olarak bakıldığında her insan otobüsün daha ucuz olduğu kanısına varabilir fakat bu kanı bir yanlıştan ibarettir. Özellikle ne zaman bilet alacağınızı bildiğiniz takdirde uçak ile yolculuk yapmak oldukça uygun hale gelmektedir. Yine aynı örnekten yola çıkalım, standart bir otobüs ile İstanbul’dan Gaziantep’e yolculuk yapmak isteyen bir vatandaş yaklaşık olarak 100-130 TL arasında bir miktar parayı gözden çıkarmak zorundadır. Fakat bunu uçak ile yaptığında, gideceği tarih önceden belirlenmiş ise 70-90 TL arasında, uçak seferini sabah veya gece saatlerine alıp son birkaç gün içinde alırsa 100-120 TL’lik bir fiyat ile yaklaşık olarak 15 kat daha hızlı bir biçimde yolculuk yapabilmektedir.

İyi ama Uçak Tehlikeli Değil Mi?

Aslında uçaklar en güvenli ulaşım araçlarından bir tanesidir. Gelişen sistemler sayesinde kaza ihtimalleri milyonlarda biri bulmaktadır. Her haber izleyip, gazeteden haber okumaktayız. Uçak kazası ile ilgili bir haber görmek neredeyse imkânsızdır fakat hemen her gün karayollarında otobüs ile giderken kaza geçiren ve hayatını kaybeden onlarca insana rastlamamız mümkündür. Uçaklarda kullanılan sistemlerin en a bir ya da iki adet yedek sistemi mevcuttur. Bu neden herhangi bir arıza durumu meydana geldiği takdirde yedeklenmiş sistemi devreye girer. Yine çözülemeyecek bir problem ortaya çıktığı takdirde ise bu kez en yakın havalimanına inişini gerçekleştirir.

Uçaklar önceleri bir lüks aracı olarak görülmekte idi. Ülkemizde bu konuda hava ulaşımında yapılan adımlar sayesinde hemen her il ve bölgede havalimanları yapılmıştır. Uçaklar ile yolculuk yapmak artık bir lüks olarak görülmemekte sıradan bir ulaşım aracı olarak görülmektedir. Otobüs ile yolculuk yapmaktan daha hızlı, daha güvenli ve daha uygun fiyatlar ile seyahat etmeye imkân tanıyan uçaklar günümüzde ülkemizde ve yurtdışında en fazla kullanılan ulaşım araçlarında yerini almaya başlamıştır.

Peki Uçakla Seyahat Hangi Durumlar İçin Mantıksız?

Diyelim ki İstanbul’dan Ankara’ya gitmeniz gerekiyor. Molasız otobüsle gitmeniz durumunda 60 TL’ye 5 saatte Ankara otogarına varmış olursunuz. Genelde en uygun bulabileceğiniz uçak bileti yine 60-70 TL civarında olacaktır ama havaalanına 1 saat önce gitmeniz gerekiyor, havaalanına gitmek için 1 saat yolculuk yapmanız gerekiyor, 1 saat uçakda yolculuk yapıyorsunuz ve indikten sonra valiz bekleme/şehre ulaşım süreci yine yaklaşık 1 saat oluyor. Yani uçakla gitmeniz durumundada ortalama 4 saat harcıyorsunuz. Bu durumda Ankara’ya otobüsle gidip bütün kontrol vs. hengamesinden kurtulabilir daha uygun fiyata hemen hemen aynı zamanlarda gidebilirsiniz.

Uçak kullanmak kısa mesafeler için MANTIKSIZ uzun mesafeler için MANTIKLI diyebiliriz.

CEVAP VER