Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

1

Uçak bileti sektörü oldukça büyük bir sektör ve perakende satışlarda fiyatlar bazen yüksek olabiliyor. Bu durumda en uygun uçak biletini bulmak istemenizden daha doğal bir şey yok. Ne yazık ki bu sorunun cevabı olarak şu siteden veya bu turizim acentesinden en ucuz bileti alabilirsiniz gibi bir cevap vermek mümkün değil. Acenteler uçak firmalarıyla bazen özel anlaşma veya kampanyalar yapabiliyor. Ya da toplu alım yaparak uygun fiyata bilet alıp yine diğer firmalardan daha uygun fiyata satış yapabiliyorlar. Bu yüzden size araştırmayı nasıl yapabileceğinizi örneklerle göstereceğim.

İstanbul Sabiha Gökçen – Antalya Ucuz Uçak Bileti Bulmak

Bu örnekte İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından Antalya’ya uçak bileti bakacağız ve en uygun fiyatı nasıl alacağımızı göreceğiz. Eğer uçuş saatleriniz esnekse daha uygun fiyat bulmanız mümkün ama değilse şansınız biraz daha azalabilir.

22 Eylül 2016 tarihi için fiyat araştırmamıza başlayalım.

Sabiha Gökçenden Antalya’ya uçuş seferi yapan firmalar:

  • Borajet
  • Türk Hava Yolları
  • Pegasus
  • Sun Express
  • Anadolujet

Borajet bilet fiyatı:

borajet-ucak-bileti-fiyatlari

22 Eylül 2016 için saat 13:10’da tek sefer gözüküyor. İlk bakışta fiyat 69,99 TL zannediliyor ancak seçtiğiniz zaman toplam fiyat 89,99 TL oluyor.

Türk Hava Yolları Bilet Fiyatı:

thy-ucak-bileti-fiyatlari

THY’de onlarca uçak seferi sonucu çıkıyor. Bunların arasında Anadolujet’de var ancak onları ayrıca değerlendireceğiz. THY’de en ucuz uçuşlar 15:25, 18:55 ve 21:00 ‘de 74,99 TL olarak gözüküyor ve seçim yaptığınızda toplam fiyat 79,99 TL oluyor.

Pegasus Bilet Fiyatı:

pegasus-ucak-bileti-fiyatlari

Pegasus’da yine birçok sefer var ve en ucuz uçuş 23:45’de 64,99TL olarak gözüküyor ve seçim yaptığınızda toplam fiyat 74,99 TL oluyor.

SunExpress Bilet Fiyatı:

sunexpress-ucak-bileti-fiyatlari

SunExpress’de direk toplam fiyat yazıyor ve en uygun toplam fiyat 98,99 TL.

AnadoluJet Bilet Fiyatı:

anadolujet-ucak-bileti-fiyatlari

Anadolujet’de en uygun fiyat 184,98 TL gözüküyor ve seçim yaptığınızda toplam fiyat 194,98 TL oluyor.

Bütün sitelerden bu fiyatları 2 dk da çıkarmanız mümkün. Site adreslerini aşağıdan hızlıca ulaşabilirsiniz:

https://www.borajet.com.tr

http://www.turkishairlines.com/tr-tr/

https://www.flypgs.com/

http://www.sunexpress.com/

http://www.anadolujet.com/

Buralardan aldığımız fiyatları toparlarsak:

  • Borajet: 89,99 TL
  • Türk Hava Yolları 79,99 TL
  • Pegasus 74,99 TL
  • Sun Express 98,99 TL
  • Anadolujet 194,98 TL

Şimdi ünlü acente sitelerinden hızlıca fiyatlara bakıp firmaların kendi sitesinden daha ucuza veren varmı ona bakacağız. Bu arada yukarıdaki firmalardan bazıları uçakta yiyecek/içecek, koltuk seçimi gibi ekstra ücretler istiyorlar. Uçuş kısa olacağı için biz bunları göz ardı ediyoruz. Ancak daha uzun uçuşlarda bu servisler için harcayacağınız fiyatlarıda mutlaka göz önünde bulundurarak biletinizi alın.

Google’da basit bir şekilde “uçak bileti” araması yapıyoruz. (Tıklayarak sayfaya gidebilirsiniz)

ucak-bileti-sonuclari

İlk 2 sayfadan havayolu firması haricindeki bilet satışı yapan web sitelerini yeni sekmede aç diyerek yan yana açıyoruz.

ucak-bileti-satan-siteler

Hepsinde hızlı bir şekilde Nereden / Nereye ve tarihi seçip arama yapacağız. Gözünüze yapılan iş çok gelebilir ancak ben bu şekilde %50’ye kadar daha uygun bilet bulduğumuz zamanlar oldu. Yani 10dk içinde iyi miktarda parayı cüzdanınızda tutabilirsiniz.

Sitelerde sonuç çıktığı zaman firmaların yaptığı gibi fiyat ile son fiyat arasında fark olabilir. Bu yüzden en ucuz bileti seçip son fiyata bakarak karşılaştırmayı yapmanız gerekiyor.

Biz en uygun fiyata baktığımız için bulduğumuz firma BoraJet oldu. Pegasus uçağı gece 23.45’de olduğu ve rötar ihtimali yüksek olduğu için biz 2 TL daha pahalı olan bu uçuşu tercih ediyoruz. Firmanın kendi sitesinden daha uygun fiyata alabiliyoruz şuanda. Toplam 5 sitede BoraJet’in fiyatından daha ucuza bulduk fiyatları ve bir tanesi diğerlerinden daha ucuzdu.

ucuz-ucak-bileti-nasil-bulunur

Firma sitesinde 89,99 TL olan biletin aynısını şuanda 76,99 TL‘ye yani 13 TL daha ucuza alabiliyoruz. Eğer bir aile için bilet alsaydık neredeyse bir bilet fiyatı kadar ucuza gelmiş olacaktı. Şuanda ki indirim oranı yaklaşık %15. Diğer firmaların biletlerinde %30’a kadar daha ucuza bulduğumuz siteler vardı. Yani eğer Borajet uçuşu dolmuş yada daha yüksek fiyatlı olsaydı sitesinde 200 TL yazan bir uçuşu yaklaşık 140 TL’ye alabilecektik.

Gördüğünüz gibi acenteler bazen hem daha ucuza satıp hemde para kazanabiliyorlar. Bilet almadan önce bütün araştırmaları yapmak en fazla 15 dk.’nızı alacaktır. Dk başına 1 tl kazanmak hiçte fena fikir değil, ne dersiniz 🙂 Bizce MANTIKLI.

1 YORUM

CEVAP VER