Uzun dönem Araç Kiralamak Mantıklı Mı?

0

Aracı olmayan, herhangi bir özel araç gereksinimi olmayan, maddi açıdan çok ciddi bir noktada olmayan ama buna rağmen sırf araba sürebilmek için araç kiralayan kişi sayısı oldukça fazla. Örneğin toplu taşıma ile ortalama 30 dakika içerisinde ulaşacağı yere, araba kiralayarak giden insanlar var. Bu durum, normal araç kiralamaların yanına bir de “uzun dönem araç kiralama” kavramını getiriyor haliyle. Peki, bu seçenek ne kadar mantıklı? Ya da hiç mantıklı mı? Bu noktada iki seçeneğimiz var ve her biri bizi farklı noktalara götürmekte.

Mesafe, Yol Masrafı ve Kişi Sayısı

İlk noktamız hesaplamalar üzerine olacak. Üç temel bilgi dâhilinde basit bir hesaplama yapmanız lâzım. Ne kadarlık bir mesafe gideceksiniz? Kaç saat sürecek? Nasıl bir güzergâh izlemeniz gerekiyor? Akabinde bu mesafe dahilinde araba olmaması halinde harcanacak yol masrafını hesaplayınız. Bu yol masrafını ise, yolculukta yer alacak olan kişi sayısı ile çarpınız. Eğer uzun bir mesafe, ciddi bir yol masrafı ve birden fazla kişi gibi durumlar söz konusuysa uzun dönem araç kiralamak sizin için mantıklı olacaktır. Masrafı bölüşür, yola vereceğiniz etkin masrafı araç kiralamaya verir ve daha rahat bir yolculuk yaparsınız.

İlk maddemize, bir de “araba ne kadar süre gerekli olacak?” Sorusunu eklemek istiyorum. Malum, uzun dönem dendiği vakit günler, haftalar akla gelmekte. Eğer siz uzun dönem araç kiralıyorsanız, gideceğiniz noktada ya da yapacağınız işte o araca gerçekten uzun süreli ihtiyacınız olmalı. Örneğin 12 saatlik bir yol gidecek, sonrasında ise hiç araba ile işiniz olmadan bir süre tatil yapacaksanız uzun dönemli araç kiralamanız yanlış olacaktır. Ama bu süre içerisinde arabaya her zaman ihtiyaç duyacaksanız, durum değişir haliyle.

Ulaşım Seçenekleri Çok Fazla

Asıl ve temel noktaya gelecek olursak da, bana göre uzun dönem araç kiralamak mantıklı değil. Zira böyle bir kiralama da çok ciddi bir bütçe harcamak zorunda kalıyorsunuz. Model ve marka olarak ortalama olan araçlar dahi çok ciddi rakamlar ile kiralanmakta. Peki, bu kadar para vermeye değer mi? Değmez… Çünkü ulaşmak istediğiniz nokta ne kadar uzakta olursa olsun, artık birçok ulaşım seçeneğiniz var.

Örneğin uzun bir tatile gideceğinizi farz edelim. Gitmeniz gereken mesafe 12 saat olsun gene ve rahat bir gidiş yaşamak istiyorsunuz. Hiç araç kiralamayın… Yolcu sayınız ne olursa olsun, uçağı tercih edin. Hem daha hızlı, hem daha rahat bir şekilde toplu seyahat yapmış olursunuz. Tatil için ulaşmanız gereken noktaya ulaştınız. O andan sonra size her gün, her saat araba lâzım olmaz. Bu nedenle de yer yer taksi ya da toplu taşıma seçenekleri ile daha rahat, park sorunu gibi dertler olmadan seyahat edebilirsiniz. Artık rahat ve hızlı toplu taşıma imkânı sunulmayan il, ilçe, belde yok gibi. Hem farklı bir adreste yer alacağınız için araba ile sürekli stres, şoförlük sıkıntısı yaşamak durumunda kalmazsınız. Diyelim bu süreçte çok ciddi araba ihtiyacınız oldu ve çözüm arıyorsunuz. İşte bu tür durumlarda o gitmiş olduğunuz yerden birkaç günlük ya da günübirlik araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Her yerde profesyonel olarak hizmet sunan bir oto kiralama firması bulmak mümkün. Yani, sadece sizin çıkış noktanızda, yaşadığınız bölgede oto kiralama firması yok. “Arabasız olmaz, araba lâzım olur kiralayalım bir tane.” Mantığı gütmek yerine “lâzım olursa, orada kiralarız bir araç.” Mantığı ile hareket etmeniz ulaşım noktasında size çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Uzun lâfın kısası, uzun dönemli araç kiralamalarda hesap yoluna başvurmanızı öneririm. Ciddi ve gerçekten sürekli kullanım ihtiyacı duyulan bir araç gereksinimi olmadan uzun dönem araba kiralamayı tercih etmek sadece ciddi bir maddi kayıp olacaktır sizin için. Seyahatleriniz de, uçak, taksi, toplu taşıma gibi opsiyonları kullanmanız durumunuza göre daha rahat, daha kârlı olmanızı sağlar. Eğer çok ciddi bir araç ihtiyacınız olursa da günlük bazda uzun vadeli olmadan kiralama yoluna gidiniz.

Bütün bunlar göz önünde bulundurularak uzun dönem araç kiralama sizin için MANTIKLI olabilir.

Ek Not: Olurda uzun dönem araç kiralamak isterseniz de, mutlaka uluslararası arenada isim yapmış ya da ülkemiz de çok fazla bilinen firmalarla çalışın. Zira bu tür uzun dönemli kiralama işlemlerin de kaza riskiniz (uzun süre araç kullanacağınız için) daha fazladır. Haliyle profesyonel bir firma, doğru bir sözleşme ve kasko gibi unsurlar bu tür kiralamalarda daha fazla önem arz eder.

CEVAP VER