Web Siteleri ve Gelir elde etme yöntemleri

0

Günümüz artık internet çağını yaşamaktadır. Bilgisayarlar tamamen hayatımıza girmiş olduğu bu zamanda, İnternetin en önemli etmenlerinden olan Web siteleri ise eski dönemlere oranla daha değerli hale gelmişlerdir. Bir çok işlemlerimizi pratik olarak Web sitelerinden yapabiliyoruz. Tamamen bir sektör haline gelen internet dünyasında, 2011 yılı dünya para piyasasının %41’i tamamen internet üzerinden gerçekleşmişti.

İşte sizlerde bu İnternet dünyasında bir kapı bularak kendinize gelir elde edebileceğiniz bir yapı inşa edebilirsiniz. Web sitelerinin bir çok kazanç yöntemleri vardır. Temel olarak kazanç sağlamanız için belli bir ziyaretçi potansiyelinin web sitelerinize çekebilmeniz gerekmektedir. Örneğin, bir dekorasyon sitesi tasalaradınız, sizlerin ziyaretçi kitlesi dekorasyon ile ilgili olan kişiler, dekorasyonları merak ederek arama motorlarından gelen kişiler vs. olarak çoğalacaktır. Yani belli başlı bir kelimeye yönelmek, ilk etaplarda daha doğru bir çalışma olacaktır. İnternet Sitelerinden para kazanabilmeniz için, önce kendinize ait bir internet sitesi açmanız gerekmektedir.

İnternet sitesi nasıl açılır ?

Bir internet sitesi açmak için gereksinimler ; alan adı, yer sağlayacısı ( hosting ) ve script, yazılımdır. Aslında günümüzde artık bu üçünü aynı firmadan temin edebiliyor, kolaylaştırılmış web site builder programları aracılığı ile beş ile yirmi dakika içerisinde kendinize ait bir web sitesi oluşturabiliyorsunuz. Web sitesi oluşturduktan sonra ne yapacağım diye kendinize bir soru sorun ve bu soruyu şöyle cevaplayın ; Kendinizin en bilgili ve en ilgili olduğu konuyu seçin, bu konu üzerine yazılar yazarak kendi sitenizde paylaşın. İşte şimdi bir web sitesi sahibi oldunuz fakat web sitenizi dünya üzerinde ki milyonlarca web sitesi arasından farklı kılan nedir ?

Seo nedir, Ne işe yarar?

İşte burada devreye SEO Girmektedir, SEO ingilizce Search Engine Optimize kelimesinin kısaltılmasıdır. Türkçesi Arama motorları optimizasyonu olarak geçen bu terim ile web sitenize ziyaretçi gönderen arama motorlarında seçtiğiniz kelimede yükselmenizi sağlamaktadır.  SEO Bir program veya yazılım değildir. Temel olarak, kelimelerin arama motorlarında üst sıraya çıkarma uğraşı olarakta kısaltılabilir. Sizlerin profesyonel bir seo uzmanı olmanızı elbet kimse bekleyemez, fakat temel kavramını anladığınız bir işi sizlerde yapabilirsiniz. Her arama motorunun farklı algoritmalarından yola çıkarak kendi SEO yöntemlerinizi oluşturarak, web sitenizin hedef kelimesinde yükselmesini sağlamalısınız.

Geliri nasıl elde edebilirsiniz…

Web sitenize ziyaretçiler gelmeye başladıktan sonra, belli bir kesimin artık sitenizi sürekli ziyaret ettiğini göreceksiniz. İşte sizler bir kazanç kapısı oluşturdunuz, artık yavaş yavaş meyvelerini toplama zamanı gelmiştir. Kullanıcılar, web sitelerinizi dolaşırken sizlerin eklediği reklamları görürler ve ilgilerini çekmesi durumunda, sizlerin aracılığı ile o reklamlara giderler. İşte reklam politikasının dünya üzerinde değişmesi ve internet reklamcılığının da gelişmesi ile web site sahiplerine kazanç kapıları açılmıştır. Web sitenize eklediğiniz reklamlar üzerinden aylık binlerce liralar kazanabilirsiniz. İnternet sitelerini dolaşan bir ziyaretçinin tıkladığı reklamlarlar zincirleme bir ağ gibidir, örneğin a sitesinde gördüğü b sitesinin reklamına tıklayarak gittiğinde bazen c sitesinin reklamını görüp c sitesine de gitmiştir. Yani bir ziyaretçi sürekli bir gezme halinde olduğu için, reklamlara olan ilgisi yüksektir. Bu sebeple sizler reklam verenlerin reklamlarını, belli bir kitleye hitap ettiğiniz için yüksek fiyatlara reklam pazarlaması yapabilir, kendinize ek gelir elde edebilirsiniz.

Google Adsense

En iyi çalışabileceğiniz, tıklama odaklı reklam firması ise dünya devi Google Adsense reklam programıdır. Google adsense, google adwords ile birbirine ilişkili olarak çalışan bir reklam projesidir. Google’nin kendi sayfalarında ve çalıştırdığı diğer site sahipleri ile, Adwords programından reklam veren şirketlerin, kişilerin reklamlarını sizlerin sitesinde çıkmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar bu reklamları tıklaması ile sizlere belli bir ücret verilmektedir. Bu program dünya üzerinde en çok kullanılan reklam programıdır, belli bir başvuru yapıldıktan sonra kabul görmeniz halinde kullanabilirsiniz. Adsense ile her ayın 20’si ile 28’i arasında ödemenizin yapılmasını istediğiniz bankaya o ay kazandığınız net tutarınız yatırılmaktadır. Minimum ödeme almak için aylık 100$ ve üstü kazancınızın olması gerekmektedir. Bu kotayı aşamayan kişiler ise, diğer aya önceki ayların gelirlerinin devri yapıldıktan sonra çalışmaya devam edebilirler. Türkiyede pek doğru kullanılmasa da, google adsense hâla web site sahipleri için bir gelir kaynağıdır.

Tanıtım yazısı Ve Link Satışı

Diğer bir gelir elde etme yöntemi ise, tanıtım yazısı ve link satışlarıdır. Bu iki terimde, diğer web site sahipleri arasında kullanılsalar da önemli bir gelir elde etme yöntemleri arasında bulunurlar.Web site sahipleri, kendi web sitelerini tanıtan yazıların diğer web sitelerinde yayınlanması için bazen belli bir ücret verebilir. İşte burada sizler, kendi web sitenizin bloğunda veya anasayfasında yayınlayacağınız bu tanıtım yazıları ile gelir elde edebilirsiniz. Bu gelir oranı reklam gelirlerine daha düşük olsada, reklam gelirinin yanında ekstra bir gelir olarakta kullanılabilir.

Link satışları ise, web site sahiplerinin google pagerank değerlerini yükseltebilmek adına diğer sitelerin alt kısımlarında kendi web sitelerinin isim ve hedeflediği kelimeyi gösteren linkler satın alırlar. İşte bu linkler, Google pagerank değerlerine etki verdiği ve SEO politikalarında önemli bir yere sahip olduğu için, kaliteli ve özgün içerikli bir siteden link satışı yapabilirsiniz.

Özgün içerik, Güncel bilgi..

Tüm bunların hepsini yapabilmeniz için öncelikle web sitenizle ilgilenmeli ve güncel tutmalısınız. Güncel ve özgün olmayan bir internet sitesi günümüzde arama motorları tarafından dışlanıyor. Arama motorlarının kullanıcılarına daha doğru sonuçlar çıkarabilmek için sürekli çalışması, algoritmaların değişmesi, çöp sitelerin ön sıralara çıkmasını engellemiştir. İşte burada sizler ön sıralarda yer kapabilmek için, güncelliğe ve özgünlüğe önem vermelisiniz. Bu detayları doğru bir şekilde devam  ettirdiğiniz bir web siteniz yaklaşık olarak beş ay gibi kısa bir sürede, günde on bin tekil kişinin ziyaret ettiği bir hâl alacaktır. Günde on bin tekil ziyaretçinin yaklaşık olarak günlük getirisi, 80~150 türk lirası arasındadır. Bu ayda yaklaşık olarak 3000~4000 türk lirasına tekabül etmektedir. İşte neredeyse asgari ücretin 4 katına eşdeğer bu rakamları kazanmak çok zor değil.

Artık yatırım olarak sektör değişikliği arıyorsanız, Web sitelerinden para kazanmanın doğru ve kanıtlanmış bir yöntem olduğuna inanmalasınız. İnsanların hâla bazı katı ön yargılarını kırmamaları sebebi ile bir çok kişinin projelerini başlatmadan sonlandırıldığı Türkiye’de sizlerde Bir web sitesi sahibi olarak ek gelir elde edebilirsiniz. Üstelik bir web sitesi sahibi olmanın herhangi bir yasağı veya kısıtlamasıda bulunmamaktadır. Yaklaşık olarak yıllık elli türk lirası masrafı olan bir web sitesinin sizlere bir yılda milyarlar getirebileceğini düşünürseniz, neden olmasın ? Sizlerde çok kazananlar arasında yerinizi alabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken, doğru konu, doğru proje, düzenli çalışma kriterlerini kendinize benimseyerek düzenli bir çalışma ile internet sitenizi geliştirebilirsiniz.

CEVAP VER