Yatırım Fonları Mantıklı Mı?

0

Yatırım Fonlarına Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım fonlarına yatırım yapmak çok zor değildir, her bankadan yatırım fonu alınabildiği gibi, yine her bankadan çok kolay ve hızlı bir şekilde yatırım fonlarına yatırım yapılabilmektedir. Yatırım fonlarına yatırım yapmak için tek yapmanız gereken bir banka hesabınızın olmasıdır. Eğer bir banka hesabına sahip değilseniz, yatırım fonlarına yatırım yapmak sizin için imkânsız olabilir.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Yatırım fonu almak zor bir şey değildir, eğer bir banka hesabına sahip iseniz, hızlı ve basit bir şekilde yatırım fonu alabilir ve hemen yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken banka hesabınızın olması. Bankada hesabınız yoksa da hızlı bir şekilde hesap açmak ve yatırım fonlarına yatırım yapmak mümkün hale gelebilmektedir. Yatırım fonlarına hızlı bir şekilde yatırım yapmak için, bankanın internet bankacılığı şubesine giriş yapmanız gerekiyor.

İnternet bankacılığı şubesine giriş yaptıktan sonra hızlı bir şekilde yatırım fonu alabiliyorsunuz. Bu şekilde hesaba giriş yapın ve yatırımlarım seçeneğine tıklayın, bu alanda almak istediğiniz fon çıkacaktır. Fonları Tefas üzerinde kayıtlı olan arama butonu ile aratabilir ya da direk adını yazabilirsiniz. Daha sonra ise, minumum ve maksimum alım limitlerine uyarak fon satın alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım Fonlarında Vergi

Yatırım fonlarından alınan vergiler, yalnızca bir kazanç elde ettiğiniz zaman alınmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bu yıl yatırım fonlarına yaptığınız yatırımlardan 100 bin TL gelir elde ettiniz. Bu durumda ödemekle mükellef olduğunuz vergi tutarı 10 bin TL olacaktır. Yatırım fonlarının türü farketmeksiniz, elde edilen tüm getirilerden yüzde 10 vergi alınmaktadır. Net getiri hesaplamak için, brüt getiriyi 10’a bölüp çıkan sonucu elde ettiğiniz getiriden çıkarabilirsiniz. Örnek verecek olursak, yüzde 20 getiri elde ettiğiyseniz bunu 10’a böldüğümüzde ortaya çıkan sonuç 2 olmaktadır. 20 sayısından 2 rakamını çıkartırsak 18 kalır. Yani yüzde 20 getirili bir fonun gerçek net getirisi yüzde 18’dir. Bu şekilde net getiriyi sizlerde hesaplayabilirsiniz.

Kaç Tip Yatırım Fonu Var?

Yatırım fonlarında, değişken getirili ve sabit getirili olmak üzere iki çeşit fon bulunmaktadır. Sabit getirili fonların getirileri önceden genelde belli iken, değişken getirili yatırım fonlarının getirileri ise önceden belli değildir.

Yatırım Fonuna Yatırım Yapmak Riskli Mi?

Bütün yatırım fonları vadeli mevduata göre riskli sayılmaktadır, doğal olarak hiçbir zaman kazanç elde edeceğiniz garanti edilmez, ancak sabit getirili araçları ile bu riski minimum seviyelere getirebilirsiniz.

Yatırım Fonu Alım ve Satımında Komisyon

Yatırım fonlarının alım ve satım işlemlerinde herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Ancak yatırım fonlarında, fon yönetim gideri bulunur. Fon yönetim gideri, temel olarak fonu yöneten yatırım uzmanının fon değerinden aldığı komisyondur. Bu komisyon TL cinsi yatırım fonlarında yüzde 3’e kadar çıkabilir, ancak genelde ortalama yüzde 1,25’tir. USD ile alınan yatırım fonlarında ise, ortalama komisyon yüzde 0,80 olmakla beraber ortalama yüzde 0,30 seviyesindedir.

Fon yönetim gideri komisyonu yıllık olarak ifade edilip günlük olarak tahsil edilmektedir.

Örnek olarak 100 bin TL ile bir yatırım fonu aldığınızda bu fona dair günlük gider 0,80 TL ile 3 TL arasında olabilir ve bu komisyon günlük olarak hesabınızdan düşer. Fonların getirileri ifade edilirken, fon yönetim gideri dahil edilmez, bu nedenle vergi dışındaki en net getiriyi görürsünüz, yani kısaca anlatacak olursak, normalde yüzde 18 getirili olan bir fonun yönetim gideri dahil getirisi yüzde 19,50 civarındadır. Ancak yönetim gideri çıkarılır ve size yüzde 18 getiri, net getiri olarak gösterilir.

CEVAP VER