Yatırımcılar İçin Borsa Tüyoları

0

20.yüzyılın en başarılı borsa yatırımcılarından bir tanesi olan Warren Buffet’ın borsada kazanmak isteyen küçük yatırımcılar için harika bir tüyosu vardır: “ sabırlı olmak”. Sabır gerçekten de Borsada kazanmak için önemli bir etken. Sabırsız ve yüksek kar beklentileri ile yapılan alım satımlarda küçük yatırımcıların büyük oranda zarar ettikleri gözleniyor. Küçük yatırımcı dediğimiz zaman maddi olarak daha az miktarlarda yatırım yapan yatırımcılardan söz ediyoruz. Küçük yatırımcıları ikiye ayırmak mümkün. Birinci tür küçük yatırımcılar birikimlerini uzun vadede değerlendirip riski az olan hisse senetlerine yönelirler. Böylece uzun vadede kar elde etmeyi başarırlar. İkinci tür küçük yatırımcılar ise bir an önce paralarını katlamayı düşünürler. Bu düşünce onları riskli yatırımlar yapmaya teşvik eder ve işleri bir anlamda şansa kalır. Ayrıca ikini kısımdaki bu aceleci yatırımcılar her zaman hisse senedi tüyolar peşinde koşarlar.

Borsada işlem yapan küçük yatırımcıların en büyük hayali sağlam bir tüyo almaktır. Bu çoğu zaman sadece bir hayaldir. Borsada yatırım yapmadan önce tavsiye almak, ilgilenilen hisse senedi hakkında uzman görüşlerine başvurmak elbette faydalıdır. Ancak yüksek kar getirisi vaat eden tüyolar çok da gerçekçi değildir. Büyük paralarla borsada işlem yapan spekülatörler kendi çıkarları doğrultusunda küçük yatırımcıyı tüyo vermek adı altında yönlendirmeye çalışırlar. Bu aslında bir tuzaktır. Bu tuzaklara düşmemek için her tüyo adı altında size sunulan öneriye kulak asıp işlem yapmamalısınız. Küçük yatırımcılar için en doğru olan kendi bilgi ve tecrübelerini kullanarak yatırım yapmalarıdır.

Büyük yatırıcımların hepsi borsada uzun vadeli yatırım yapmanın daha az riskli olduğundan bahsederler. Bu sebeple küçük yatırımcılar için en cazip olan uzun vadeli yatırımlar yapmaktır. Özellikle Bist 30 endeksi içindeki hisse senetlerine yatırım yapanların yüksek oranının karlı olduğu son 10 yılın verilerine göre hesaplanmıştır. Bu şirketler arasından bir portföy oluşturursanız ve sabırlı olursanız paranızın risksiz bir şekilde arttığını görebilirsiniz. Ayrıca bu şirketlerin dağıttıkları temettüler sayesinde kazancınız da artacaktır.

Yazımızın başında söylediğimiz gibi Warren Buffet’ın “sabırlı olun” tavsiyesi küçük yatırımcı için en güzel ve en doğru borsa tüyosudur. Hiç farklı arayışlara girmeden doğru analizler yaparak alacağınız hisse senetleri size riskten uzak güvenli bir yatırım aracı olarak para kazandıracaktır. Bundan hiç süpheniz olmasın.

CEVAP VER