Zeytinyağının Faydaları

0

Zeytinyağının faydaları oldukça fazladır. Sadece yemeklere hoş ve leziz bir tat katması değil aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarını da önlemesi bakımından zeytinyağının son derece faydalı olduğu söylenebilir. Çocukların beyinlerinin gelişmesini ve kemiklerinin güçlenmesini sağlayan zeytinyağı E, A, D ve K vitaminleri içermektedir. Bu sayede hücrelerin yenilenmesini sağlamakta, dokuların ve organların da daha geç yaşlanmasını sağlamaktadır.

Zeytinyağı aynı zamanda saçlar için de oldukça faydalıdır. Cildi beslemekte ve kalp krizi riskini de oldukça azaltmaktadır. Bu besin maddesi idrar yollarında da düzelme sağlamaktadır. Herhangi biri zayıflama diyeti yapıyorsa kesinlikle listeye zeytinyağlı ürünleri eklemelidir. Zeytinyağının faydalarından biri yaşlılıkta kemik erimesine engel olması ve ayrıca kalsiyum kaybını da önlemesidir. Genellikle hamile olan kadınlara günde iki çorba kaşığı zeytinyağı tüketmeleri önerilmektedir. Pek çok sporcu zeytinyağlı besinler tüketmektedir. Bu yağ içinde bulunan oleik asit kaslar tarafından hızlı bir şekilde yakılmaktadır ve oldukça kolay şekilde hazmedilmektedir. Diş beyazlatıcı özelliği de bulunan zeytinyağının ağızda çalkalanması gerekmektedir.

Zeytinyağının faydaları idrar yolları, bağırsak gibi boşaltım organlarında da hissedilmektedir. Gastritin giderilmesinde oldukça etkin şekilde kullanılmaktadır. Genellikle zeytinyağı bebek emziren anneler tarafından meme ucuna sürülmektedir. Zeytinyağı tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskleri kullanmayanlara göre daha azdır. Aynı zamanda bağırsak kanserine karşı da zeytinyağının koruyucu özelliği olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

CEVAP VER